11’İNCİ KALKINMA PLANI İLE HEDEFLENEN REKABETÇİ ÜRETİM MODELİ


Ayşegül AK

Ayşegül AK

Okunma 03 Eylül 2019, 12:29

Teknolojinin sanayideki yansıması olan inovasyon, bilgi ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarara dönüştürülmesidir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir ekonomik büyümenin temel kaynaklarından biri olarak inovasyon gösterilir.

Şirketlerin ekonomik yönden varlık gösterebilmeleri ve rekabetçi piyasa koşulları altında gelirini üst düzeylere çıkarabilmeleri ancak katma değeri yüksek ürünler üretebilmeleri ile mümkündür. Bunun yolu da ileri teknoloji içeren ürünlere yönelinmesi, Ar-Ge yatırımlarının artırılması ve inovasyonun teşvik edilmesinden geçer. Küreselleşme sürecinde ekonomik üstünlüğü belirleyici temel unsur teknoloji olmuştur. Sanayi Devrimi sürecinde teknolojik yeniliklerle atılım yapan ülkeler, mevcut güçlerini korumaya devam etmektedirler. Teknolojinin sanayideki yansıması olan inovasyon, bilgi ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarara dönüştürülmesidir. Ekonomik ve toplumsal fayda elde etmek için de ürünlerde, hizmetlerde ve iş süreçlerinde yapılan yeniliklerdir. Bu hususlarda inovasyona ve teknolojiye gereken önemi göstermeyen ve yatırım yapmayan firmalar bir süre sonra,  verimli ve düşük maliyetle üretim yapan firmalarla rekabet edemeyerek pazardan çekilmek zorunda kalırlar. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir ekonomik büyümenin temel kaynaklarından biri olarak inovasyon gösterilir.

İnovasyon Rekabet Gücünü Artırıyor

Ülkeler açısından bakıldığında ise teknoloji ve inovasyona gereken önemi verenler, üretimlerinde sağladıkları verimlilik ve maliyet avantajı sayesinde rekabet güçlerini yükselterek ekonomik büyüme kapasitelerini ve dolayısıyla kişi başı gelirlerini artırırlar. 2018 yılı verileriyle Türkiye, 9 bin 562 dolar kişi başı gelir ile Dünya Bankası’nın sınıflandırmasına göre yüksek-orta gelir grubundaki ülkeler içinde bulunuyor. Bu sınıflandırmada orta gelir grubu ülkeler, kişi başı geliri 1.045 dolar ile 12 bin 746 dolar olan ülkelerdir. Bu aralık da düşük-orta gelir grubu ve yüksek-orta gelir grubu olarak ikiye ayrılıyor ve Türkiye, kişi başı geliri 4 bin 125 dolar ile 12 bin 746 dolar arası tanımlanan yüksek-orta gelir grubunda bulunuyor.

Rekabetçi Üretim ve Verimliliğe Odaklanıldı

Geçtiğimiz haftalarda kabul edilen 2019-2023 yıllarını kapsayan 11’inci Kalkınma Planı’nda da ülkemiz için rekabetçi üretim modeline geçişin önemine vurgu yapılarak bu planın,  rekabetçi üretim ve verimliliğe odaklanarak hazırlandığı belirtildi. Temel olarak, ülkemizin teknolojide dışa bağımlılığının azaltılmasını ve buna bağlı olarak imalat sanayisinde yapısal dönüşümü sağlayabilmek için sektörel önceliklendirme yaklaşımını ortaya konacağı ve imalat sanayisindeki tüm sektörlerin ticaret, üretim, katma değer, istihdam ve teknoloji düzeylerini karşılaştıran ve sektörler arası ileri-geri bağlantılarının analizini yapan plan ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörlerin belirlendiği açıklandı. Bu kapsamda, plan dönemi sonunda imalat sanayi ihracatını 158 milyar 800 milyon dolardan 210 milyar dolara çıkarmayı, yüksek teknolojili sektörlerin ihracat içerisindeki payını yüzde 3,5 düzeyinden yüzde 5,5’e, orta-yüksek teknolojili sektörlerin ihracat içerisindeki payını ise yüzde 36,4’ten yüzde 44,2’ye çıkarmayı hedefleyen 11’inci Kalkınma Planı, sektör temsilcileri tarafından heyecanla karşılandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.