11’İNCİ KALKINMA PLANINDA ENERJİ


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 05 Ağustos 2019, 10:58

2014-2018 yıllarını kapsayan 10’uncu Kalkınma Planı’nın süresinin sona ermesinin ardından Türkiye, 2019-2023 yıllarını içeren 11’inci Kalkınma Planı’nı hazırladı. Cumhuriyetin 100’üncü yılını da kapsayacak olan bu planda öne çıkan önemli alanlardan biri “Enerji” başlığı.

11’inci Kalkınma Planı hedeflerine göre, 2018'de 88 bin 551 megavat olan elektrikteki kurulu gücün, 2023 yılında 109 bin 474 megavata çıkarılması öngörülüyor. 11’inci Kalkınma Planı’nda, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın payının azaltılması söz konusu. Elektrik üretimindeki doğalgazın payı 2018 yılında yüzde 29,85'lik düzeyde iken, 2023 yılında bu oran yüzde 20,7'ye indirilecektir. 2018'de yüzde 32,5'lik seviyede olan yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının da 2023 yılında yüzde 38,8'e yükseltilmesi hedefleniyor. Nükleer güç santrallerinin, elektrik enerjisi üretimine ekleneceği bu dönemde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk ünitesinin inşaatının, 2023 yılında tamamlanarak elektrik üretimine başlaması planlanıyor.

10 Milyar Metreküpe Çıkarılacak

11’inci Kalkınma Planı çerçevesinde, Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi ile Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tevsii Projesi tamamlanarak toplam doğalgaz yeraltı depolama kapasitesinin 10 milyar metreküpe çıkarılması düşünülüyor. Doğalgazda, ülke ve güzergah çeşitliliği sağlamak amacıyla, sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) gemisi temin edilecektir. 2019-2023 dönemini kapsayan 11’inci Kalkınma Planı hedeflerinden biri de, linyit rezervlerinin elektrik enerjisi üretiminde kullanılmasını arttırmaktır. Kamu nezdindeki linyit sahalarının elektrik enerjisi üretimiyle ekonomiye kazandırılarak, elektrik üretimindeki ithalata bağımlılık azaltılacaktır. 11’inci Kalkınma Planı kapsamında, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretiminin arttırılması hedeflendi. Enerji verimliliği konusunu da ihmal etmeyen 11’inci Kalkınma Planı’nda, kamu binalarında “Enerji Verimliliği Projesi” başlatılması planlanmıştır.

Türkiye, Dünyanın En Önemli “Enerji Ticaret Merkezi” Hâline Gelecek

Elektrikte uluslararası ticaretin artırılması için gerekli teknik altyapı ve piyasa altyapısının kapasitesi yükseltilmesini öngören 11’inci Kalkınma Planı, uluslararası elektrik enterkoneksiyon kapasitesinin artırılarak sınır ötesi ticaret olanaklarının geliştirilmesini de kurguluyor. Türkiye ile İran arasındaki elektrik ticaretine olanak sağlayacak “Van Back to Back Sistemi” ve bu sistemin bağlantı hatları hayata geçirilecek, Tortum-Gürcistan enerji iletim hattı projesi tamamlanacaktır. Bunun yanında, enerjide üretici ve tüketici bölgeler arasında bulunan Türkiye’nin jeostratejik konum avantajı bulunuyor. Elektrik ve doğalgaz ticaret platformlarının yeni piyasa ürünlerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunması, daha verimli ve kendi enerjisini üreten binaların yaygınlaştırılması, ithal kaynaklara olan bağımlılığın azaltılması, yerli ve yenilebilir kaynaklardan enerji üretiminin arttırılması gibi hedefleri içerisinde barındıran 11’inci Kalkınma Planı ile Türkiye, dünyanın en önemli “Enerji Ticaret Merkezi” hâline gelecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.