Aile İşletmeleri İçin Alternatif Finansal Çözümler


Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Okunma 02 Ekim 2019, 13:20

İşletmeler için kârlılık önemli bir amaç olmakla birlikte, tek başına kârlılık unsuru finansal açıdan yeterli değildir. Klasik finansal yöntemler yerine, işletmelerin risk yönetimi ve finansal ihtiyaçları için alternatif yöntemleri kullanmaları dikkat çeker.

Türkiye’deki işletmelerin çoğu aile mülkiyetine sahip olduğundan, aile işletmelerinin finansal yönetim sorunları ve bu sorunlar için geliştirilen alternatif finansal çözümler önem kazanır. İşletmeler için kârlılık önemli bir amaç olmakla birlikte, tek başına kârlılık unsurunun finansal açıdan yeterli olmadığı kabul görür. Özellikle Türkiye gibi ekonominin ve sektörlerin daralma yaşadığı dönemlerde likidite ve sermaye yönetiminin sürdürülebilirliği de kârlılık kadar hayati bir unsurdur. Aile işletmelerinin sürdürülebilirliği için birçok finansal yöntem bulunur. Bunlar: girişim sermayesi, mikro finansman, katılım bankacılığı, türev ürünler, faktöring, forfaiting, leasing, hisse senedi ihracı, borç senedi ihracıdır.

Birçok Alternatif Yöntem Var

Finansal piyasaların gelişmesi ile birlikte farklı finansal ürünler ortaya çıktı.Bu alternatif yöntemlerden belli başlıları; fikri olan ancak sermayesi olmayan girişimciler için girişim sermayesi, özellikle ev hanımlarının iş yaşamına katılmalarını sağlayan mikro finansman kredileri, inançları gereği faizsiz işlemleri tercih eden işletmeler için faizsiz finans uygulamaları, döviz ve fiyat risklerine karşı korunmak için türev ürünler, alacak yönetiminde riski azaltan forfaiting ve faktöring işlemleri, demirbaşlarını ve diğer makine ile teçhizatlarını kiralamak isteyen işletmeler için leasing (finansal kiralama) işlemleri, hem sermaye ihtiyacını karşılamak hem de kurumsallaşmak ve kredibilitesini arttırmak isteyen işletmeler için halka arz uygulaması, banka kredisi dışında bir yabancı kaynak arayışı olan işletmeler için özel sektör tahvili ile finansman bonosu ihracı imkanı, bankalardan kredi kullanımını kolaylaştıran bir kefalet yöntemi olarak Kredi Garanti Fonu yöntemidir.

Finans Sektöründe Sürekli Gelişen Ürünler Önem Kazanıyor

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99’u KOBİ ölçeğinde olup KOBİ’lerin tamamına yakını aile işletmesi niteliğinde faaliyetlerini sürdürüyor. KOBİ’ler yabancı kaynak girdisi olarak genellikle banka kredilerini tercih ediyor; ancak işletmelerin her ekonomik koşulda ve sektörel dalgalanmada kolaylıkla kredi kullanabilmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle farklı finansal yöntemleri de bilip kullanabiliyor olması, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde hayati bir öneme sahiptir. Teknolojinin de etkisi ile küreselleşen dünyada en hızlı gelişen sektör olan finans sektörü, banka kredilerinden ibaret olmayıp sektörde finansal riskin yönetilmesi için sürekli gelişen ürünlerin önem kazandığı dikkat çekmektedir. Döviz borcu olan bir aile işletmesinin artan döviz kuruna karşı önlem alması için türev ürünleri finansal yönetimine dahil etmesi, artan sermaye ihtiyacı için hisse senedi ihracı ya da borç senedi ihracına sıcak bakması, yeni makine, teçhizat gibi ihtiyaçları için leasing işlemlerini yapabilmesi, alacaklarından doğan faktöring ve fortaiting işlemlerini yönetebilmesi gerekir.

Kaynaklar İyi Tanınmalı

Ülkemizde yaşanan döviz kurlarının oynaklığı ilk değildir; ancak özel sektörün dış kredi borcunun çok yüksek olması dolayısıyla endişe farklı açılardan piyasada fiyatlanır. Bu noktada, işletmelerin döviz kurlarının artışından kaynaklanan borç miktarının artması durumuna karşı alternatif finansman kaynaklarına yönelme ihtiyacı, özellikle krizden çıkış

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.