DÜNYANIN GEÇ KALDIĞI BİR SÜREÇ: SÜRDÜRÜLEBİLİR FİNANS


Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Okunma 03 Eylül 2019, 12:28

Ülke ekonomilerinde, sürdürülebilir kalkınmaya aracılık eden finansal kuruluşların önemi giderek artıyor. En etkili finansal yapılardan biri olan borsaların sürdürülebilirlik konusunda önemli işlevi bulunuyor.

Dünya nüfusu giderek artıyor. Bununla birlikte dünyanın uğradığı tahribat da tehlikeli boyutlara varmış durumda. Küresel finans sisteminin ve tüm ülkelerin bu tahribatta payı var. Şu an elimizde tek gezegenimiz olduğuna göre, ona iyi bakmak sadece bireysel bir girişimden ibaret olmamalı. En azından bundan sonrası için kurumsal ve evrensel tedbirler almak şart. Ülke kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla, hem toplumun hem de çevrenin küresel anlamda korunması mümkün. Özellikle finansal sistem içerisindeki otoriter kurumların ve devletlerin gerekli düzenlemeler ile hem çevreye hem de insana değer veren sürdürülebilir kalkınma politikalarının gündeme geldiğini görüyoruz. Sürdürülebilir kalkınmaya aracılık eden finansal piyasaların rolü gün geçtikçe artıyor. Ülke tasarruflarının taşındığı finansal piyasaların sağlamlığı, sürdürülebilir kalkınmayı doğrudan etkiliyor. Bankaların ve borsaların aracılık ettiği kurumların çevreye, ekonomiye ve insana vereceği etkiler sanılandan daha fazla. Bunun farkına varan ülkeler, sürdürülebilir raporlama ile başlayan süreçte sürdürülebilir endeksler ile kalkınma için çeşitli girişimlerde bulunuyorlar.

Raporlama Yapmak Önemli Bir Husus

Ülke ekonomilerinde finansal kuruluşların önemi giderek artıyor. En etkili finansal yapılardan biri olan borsalar, sermayenin tabana yayılması işlevi ile ekonomide uzun vadeli fonların akışına aracılık ediyorlar. Bu denli önemli bir finansal yapının “sürdürülebilirlik” konusundaki işlevi de büyüktür. Şirketlerin borsaya kote olduğu andan itibaren uymak zorunda olduğu bazı kurallar vardır. Belirlenen süre içerisinde, belirli kriterlere göre raporlama, kamuyu aydınlatma ilkesine uyma bunlardan en önemlileridir. Yatırımcılara karşı sorumlulukları olan borsaya kote olmuş bu şirketler için sürdürülebilirlik konusunda raporlama yapmak da artık oldukça önemli bir husus haline geldi.

Yolun Başında Sayılırız

Türkiye, sürdürülebilir kalkınma çalışmalarına 2005’te Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayarak başladı. 2007 yılında BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’ni, 2014 yılında ise BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ni oluşturan Borsa İstanbul, 2012 yılında Sürdürülebilir Borsalar Girişimi (SSE) Kurucu Üyeliğini üstlendi. Bununla birlikte dünya ve Türkiye, sürdürülebilir kalkınmada yolun başında sayılır. Bundan sonraki süreçte sürdürülebilirlik felsefesinin tüm şirketler için zorunlu hale getirilmesi, bankaların kredi kullandırırken şirketin büyüklüğüne bakmadan çevreye ve insana verdiği değeri dikkate alması, tüketicilerin de bu konuda daha duyarlı olması zamanla mümkün olabilir

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.