EKONOMİK VE ENERJİK BİR HUB:TANAP


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 05 Aralık 2019, 13:21

TANAP projesi, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasıdır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturur.

TANAP, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçerek Yunanistan sınırında, Edirne’nin İpsala ilçesinde son buluyor. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacaktır. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alıyor.

50 Milyar Dolarlık Katkı Bekleniyor

Bölgeye ciddi hareketlilik getiren TANAP’ın Türkiye’ye kümülatif bazda 50 milyar dolar katkı sağlayacağı hesaplanıyor. Projenin, Türkiye’nin Gayrisafi Yurt İçi Hasılasına 2029 yılına kadar 37 milyar dolarlık katkı vermesi bekleniyor. TANAP projesinde yer alan boruların yüzde 80’lik kısmı Türk firmaları tarafından yapılmıştır. Yaklaşık 8 milyar dolara mal olan proje, 1850 km ile Türkiye’nin en uzun hattıdır.

16 Milyar Metreküplük Taşıma Hacmine Ulaşacak

TANAP'la son 16 aydır Türkiye'ye gaz akışı devam ediyor. Türkiye'ye Ekim 2019 sonu itibarıyla 3,08 milyar metreküp doğal gaz iletilmiştir. TANAP'ta ilk yıl için 2 milyar metreküp, 2019 yılının haziran ayından 2020 yılının haziran ayı sonuna kadar 4 milyar metreküp doğal gaz taahhüdü bulunuyor. Türkiye’nin, 2020 yılının haziran ayı sonundan itibaren yıllık 6 milyar metreküp doğal gaz almaya başlaması hedefleniyor. Trans Adriyatik Doğalgaz Projesi'nin hazır olmasıyla beraber 2022 veya en geç 2023 yılında tam kapasiteye ulaşarak 16 milyar metreküplük bir taşıma hacmine ulaşacak olan proje, Türkiye’nin enerji ithalatındaki Rus gazının payını yüzde 50’nin altına indirmesi bekleniyor. Türkiye ekonomisinin sadece Şah Deniz sahasından 2044 yılına kadar 28 milyar dolarlık gelir elde edeceği düşünülüyor. Bütün bunlara ek olarak, Türkiye’nin 2045 yılına kadar uzanan süreçte, boru hattı işletmesinden 17 milyar dolarlık gelir sağlaması da bekleniyor.

Talebin En Fazla Arttığı İkinci Ülke Türkiye

Son 10 yılda, dünya doğal gaz ve elektrik talebinin Çin’den sonra en fazla arttığı ikinci ülke konumundaki Türkiye’nin, yakın coğrafyasında, petrol ve doğal gaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 72’lik bölümü bulunuyor. Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini tek başına karşılayacak TANAP, Türkiye’nin önemli bir enerji koridoruna dönüşmesine katkıda bulunacaktır. Avrupa ve Türkiye’nin artan enerji talebi ve arz güvenliğine büyük katkı sağlayacak proje, Azerbaycan ve Türkiye’yi global enerji arenasının en güçlü oyuncuları arasında konumlandırırken, bu iki ülkeyi Avrupa’nın en büyük alternatif doğalgaz tedarikçisi yapacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.