ENERJİ TASARRUFU İLE DAHA ENERJİK BİR GELECEK


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 03 Eylül 2019, 12:20

Ülkeler artan enerji talebini karşılamaya yönelik sürekli yeni yatırımlar yapsa da, enerji açığı, enerji verimliliği ile karşılanabilir. Enerji üretim alışkanlıklarında yapılacak çevre dostu seçimler ve tüketim alışkanlıklarındaki enerji verimliliği uygulamaları hayati önem taşır.

Kaynaklarını hızlı bir şekilde tüketmekte olduğumuz dünyamızda, küreselleşme, gelir, refah, nüfus artışı, teknolojik gelişme seviyesinin artışı beraberinde enerji ihtiyacının şiddetlenmesine neden olmuştur. Küresel ısınmanın başını çektiği ekosistem dengesinin bozulması, çevre koruma ve enerji kullanımı konusunda yeni yaklaşımların temelini oluşturmuştur. Ülkeler artan enerji talebini karşılamaya yönelik sürekli yeni yatırımlar yapsa da, enerji açığı, “enerji verimliliği” ile karşılanabilir. Enerji verimliliği, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesi, işletmelerde üretim miktarı ve kalitesi düşürülmeden, birim ürün veya hizmet miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır Enerji tasarrufu kavramı ise, enerji atıklarının değerlendirilmesi ve enerji kayıplarının engellenmesiyle tüketilen enerji miktarının, performans ve kalite düşürmeden asgarî oranlara indirilmesidir. Dünyada toplam karbondioksit salınımının yüzde 80’i, enerji üretimi ve tüketiminin bir sonucudur. Bu noktada enerji üretim alışkanlıklarında yapılacak çevre dostu seçimler ve tüketim alışkanlıklarındaki enerji verimliliği uygulamaları hayati önem taşır.

Enerji Tasarrufunu Nasıl Sağlayabiliriz?

Yapılan araştırmalarda, Türkiye nüfusunun yarısının gündeminde elektrik tasarrufu konusu bulunmuyor. Nüfusun diğer yarısı ise bu konuda oldukça sınırlı önlem alıyor. Halbuki yapılacak çok küçük tasarruflarla büyük sonuçlar elde etmek mümkün. Konutlarda sağlanacak yüzde 10 enerji tasarrufuyla 132 milyon dolar Türkiye ekonomisine geri kazandırılabilir. Diş fırçalarken, tıraş olurken su tasarrufu ile her seferinde 15 litreye kadar su tasarrufu sağlanabilir. Duş süresi birkaç dakika indirilerek sudan yüzde 30 tasarruf yapılabilir. Elektronik cihazların tamamen kapatılması yüzde 5’lik bir enerji tasarrufunu ifade eder. Facebook’taki kullanıcılar duş sürelerini bir dakika azalttığında, yılda 1 milyon 136 bin 364 olimpik yüzme havuzu doldurulabilir. Twitter kullanıcıları bilgisayarlarını günde bir saat fazla kapalı tutarak, her yıl 9 bin 128 arabanın yaktığı enerjiyi tasarruf edebilir. Kış mevsiminde konut sıcaklığını 1 derece azaltarak yüzde 5-7, konutlardaki tüm ampulleri enerji tasarruflu ampullerle değiştirerek yüzde 80, beyaz eşyalarda A sınıfı segmenti ürünleri tercih ederek yüzde 60 enerji tasarrufu yapılabilir.

Kişi Başı Yıllık Enerji İthalatı 500 Dolar

Türkiye’de enerji üretimi yılda yüzde 4-5 artarken, elektrik üretimi yüzde 7-8 artıyor.  Bu rakam dünya ortalamasının yaklaşık iki katıdır. Ülkemizde bir yılda kişi başı tüketilen enerjinin dörtte üçü ithal ediliyor. Yani kişi başı yıllık enerji ithalatı 500 dolardır. Bu veriler göz önüne alındığında, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak için yerli enerji kaynaklarının kullanılması ve enerjide verimliliğin sağlanması en önemli zorunluluklardandır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.