HER YIL 100 BİN YENİ SOSYAL KONUT PROJESİ


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 12 Şubat 2020, 16:37

Dar gelirli aileleri ev sahibi yapacak Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ne başvurular tamamlandı. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra, şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek ve başvuru sahipleri arasında noter huzurunda hak sahibi belirleme kurası çekilecek.

Toplu Konut İdaresi tarafından Türkiye’nin 81 ilinde 100 bin sosyal konut projesi başvuruları 16 Aralık 2019 – 15 Ocak 2020 arasında tamamlandı. Dar gelirli aileleri ev sahibi yapacak proje kapsamında, Türkiye'nin 81 ilinde 100 bin sosyal konut inşa edilecek. Projenin, bir ila bir buçuk yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor. TOKİ evleri için en çok rağbet gören iller; İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya ve Trabzon olarak göze çarpıyor. Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında inşa edilecek “100 Bin Sosyal Konut” için finansman katılım bankaları ve kamu bankaları tarafından sağlanacaktır.

Üç Kategoride Değerlendirildi

Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ne 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldı. Depreme dayanıklı, kimlikli, sosyal ve kültürel dokuya uygun inşa edilecek sosyal konutlara başvuru bedelleri 2+1 daireler için 500 lira, 3+1 daireler için 1000 lira olarak belirlendi. Başvurular, “şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri”, “en az yüzde 40 engelli vatandaşlar” ve “diğer alıcı adayları” olmak üzere üç kategoride kabul edildi.

Hak Sahibi Belirleme Kurası Çekilecek

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra, şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında hak sahibi belirleme kurası çekilecek. Bu kura, noter huzurunda gerçekleştirilecek olup; şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri konut sayısının yüzde 10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. En az yüzde 40 engelli vatandaşa konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Diğer konut alıcı adayları için başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Emekli vatandaşlara konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacaktır.

Satış Fiyatının Yüzde 10’u Peşin Ödenecek

Konutların,  adet, brüt metrekare,  net metrekare ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacaktır. Hak sahiplerine konutlar; satış fiyatının yüzde 10’u peşin (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran ve 240 ay vade ile sabit taksit ile ödenecektir. Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar, TOKİ’nin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde, ilgili bankalarda, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

İbraz Edilmesi Gereken Belgeler

Sözleşme imzalama aşamasında alıcıların; Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan proje bulunduğu il sınırları içerisinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belgenin yanı sıra hane halkı gelirinin en fazla net 5 bin 500 TL (İstanbul için 6 bin TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgelerini ve gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlamaları da gerekiyor. Konutların teslimi öncesinde, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu uyarınca, yüzde 1 oranında KDV konut alıcılarından tahsil edilecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.