Açık Kaynak Dönüşüm İle KOBİ'lerin BT Maliyetlerini Azaltıyoruz

Veriyum, tüm işletmeler için bulut bilişim ve veri merkezi gibi hizmetleri, ihtiyaca uygun çözümler üreterek sunuyor. Veriyum Yönetim Kurulu Ba

Açık Kaynak Dönüşüm İle KOBİ'lerin BT Maliyetlerini Azaltıyoruz
08 Ocak 2019 Salı 13:46

Veriyum, tüm işletmeler için bulut bilişim ve veri merkezi gibi hizmetleri, ihtiyaca uygun çözümler üreterek sunuyor. Veriyum Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Kaymaz, sundukları çözümleri, bulut teknolojilerinin önemini ve 2019 yılı hedeflerini paylaşıyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1983 Eskişehir doğumluyum. Evli ve iki kız çocuğu babasıyım. Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü mezunuyum. Ortaokul ve lise yıllarında internet ve bilgisayar merakım çok fazlaydı. İş hayatına Ankara’da üniversite yıllarında atıldım. Bilişim Sektörünün yanı sıra bir şirket kurma hedefim olduğu için ticari tecrübe amacı ile öğrencilik hayatım boyunca farklı sektörlerde de yarı ve tam zamanlı çalıştım.

Veriyum’un kuruluş sürecinden ve anlamından kısaca bahseder misiniz?
Veriyum ismini, “Veri’nin Elementi” fikriyle veri sözcüğünden türeterek oluşturduk. 2012 yılının Kasım ayında, Türkiye’de her ölçekte işletme için, kurumsal düzeyde barındırma ve yönetilebilir servisler sunmayı amaçlayarak yola çıktık.

Veriyum olarak, hangi sektörler için ne gibi çözüm ve hizmetler sunuyorsunuz?
Sektör bağımsız tüm işletmeler için kullandığımız son teknoloji altyapı ile web, e-posta, anti-spam servisi, sanal sunucu, bulut bilişim ve veri merkezi hizmetlerini ihtiyaca özel uygun çözümler üreterek sağlıyoruz. Bunun yanı sıra bilgi güvenliği, felaket yedekleme senaryoları üzerine danışmanlık hizmetleri sunarak kurumların bilgi teknolojileri süreçlerinde güvenlik ve sürekliliğin sağlanmasını amaçlıyoruz. İşletmeler, verdiğimiz hizmetler ile ölçeklenebilirlik, verimlilik ve maliyet konularında avantaj elde ediyorlar. Risk ve ilk yatırım maliyetini minimuma indirerek işletmelerin dijital dönüşüm konusunda hızlı aksiyon alması da hizmetlerimizin en büyük avantajlarından biri olarak düşünülebilir.

"Önümüzdeki süreçte, açık kaynak kullanımı ile azalan maliyetler üzerine işletmeleri bilinçlendirerek yerli servis sağlayıcı olarak pazardaki payımızı arttırmayı hedefliyoruz. Geçen yıl yurt dışı pazarına açılmak üzere başlattığımız çalışmalar tamamlanmak üzere. 2019 yılının ilk çeyreğinin sonunda yurt dışı pazarına hizmet vermeye başlamayı planlıyoruz."


Açık kaynak kullanımı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Bu konuda çalışmalarınız bulunuyor mu?
Veriyum olarak kurulduğumuz günden bu yana en çok önem verdiğimiz konunun bu olduğunu söyleyebiliriz. Şirket olarak, açık kaynak dönüşümü ile işletmelerin maliyetlerini azaltıyoruz. Şirketlerin kullandığı e-posta sunucusu, dosya paylaşım, şirket içi mesajlaşma ve video konferans, canlı yayın, proaktif izleme, yük dengeleme, web sunucu, arşivleme, yedekleme gibi birçok internet varlığında açık kaynak – özgür yazılım (open source) kullanılabiliyor. Bulut sağlayıcı olarak sunduğumuz yönetilebilir servisler (managed services) kapsamında şirketlere bu dönüşümdeki süreçlerde birlikte çalışarak uygun çözümler üretiyoruz.

Bulut teknolojilerinin önemi konusunda neler söylemek istersiniz?
Bulut bilişim, uygulamaları işlemek için yerel sunuculara veya kişisel cihazlara sahip olmak yerine, paylaşılan bilgi işlem kaynaklarına dayanan bir servistir. Her geçen gün artan rekabet ve küreselleşme ortamında şirketlerin stratejik, hızlı, esnek davranmaları ve tüm bunları yaparken kaynaklarını daha etkin kullanmaları gerekiyor. Böyle bir ortamda, ihtiyaçları karşılamak için yararlanılan bilgi teknolojilerinin başında ise bulut bilişim geliyor.

Bulut teknolojilerin kurumlara sağladığı avantajlar neler?
Bulut Teknolojilerinin sağladığı avantajları düşük BT maliyetleri, ölçeklenebilirlik, iş sürekliliği, verimlilik, iş uygulamalarının esnekliği, otomatik güncellemelere erişim başlıkları altında ele alabiliriz.

*Düşük BT Maliyetleri

İşletmeniz için pahalı donanımlar satın almak yerine, bulut bilişim servis sağlayıcınızın kaynaklarını kullanarak maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Sistem yükseltme maliyeti, yeni donanım ve yazılım bedellerini sözleşmenize dahil edebilirsiniz. Enerji tüketim maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Uzman personel istihdam gerekliliğini kaldırabilirsiniz.

*Ölçeklenebilirlik

Kurumunuzun işletme ve depolama ihtiyaçlarını durumunuza uyacak şekilde hızla arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Bu şekilde ihtiyaçlarınız değiştikçe esneklik sağlamış olursunuz. Pahalı fiziksel donanımları kendiniz satın almak ve kurmak yerine, bulut servis sağlayıcınız bunu sizin için halledebilir.

*İş Sürekliliği

Verilerinizi ve sistemlerinizi korumak, iş sürekliliği planlamasının önemli bir parçasıdır. Doğal bir felaket, elektrik kesintisi veya başka bir krizle karşı karşıya kalsanız da, verilerinizin bulutta depolanması güvenli bir yerde yedeklenmesini ve korunmasını sağlar. Verilerinize tekrar hızlı bir şekilde erişebilmek, işleri her zamanki gibi yürütmenize izin vererek, kesinti sürelerini ve verimlilik kaybını en aza indirir.

*Verimlilik
Bulut ortamındaki iş birliği, şirketinize geleneksel yöntemlerin dışında daha kolay iletişim kurma ve paylaşma olanağı sağlar. Farklı yerlerdeki bir proje üzerinde çalışıyorsanız, çalışanlara, yüklenicilere ve üçüncü taraflara aynı dosyalara erişim vermek için bulut kullanabilirsiniz. Kayıtlarınızı danışmanlarınızla paylaşmanızı kolaylaştıran bir bulut modeli de seçebilirsiniz. Örneğin muhasebe kayıtlarını muhasebecinizle veya finansal danışmanınızla paylaşmanın hızlı ve güvenli bir yoludur.

*İş Uygulamalarının Esnekliği

Bulut, BT çalışanlarının iş uygulamalarında daha esnek olmalarını sağlar. Örneğin, evden, tatilden ya da işten verilere erişme olanağınız vardır. Lokasyon dışındayken verilerinize erişmeniz gerekirse, sanal ofisinize hızlı ve kolay bir şekilde bağlanabilirsiniz.

*Otomatik Güncellemelere Erişim

Bulut servisleriniz, sağlayıcınıza bağlı olarak en son teknoloji ile düzenli bir şekilde güncellenir. Yazılımın güncel sürümlerinin yanı sıra platformunuzun işlem gücüne yapılan yükseltmeleri de içerir.


Bulut platformlarını kullanmanın KOBİ’ler için faydaları neler? Bu platformları kullanacak KOBİ’ler nelere dikkat etmeliler?
Global araştırmalar ve pazar analizleri bulut platformu kullanmanın KOBİ’ler için birçok fayda sağladığını gösteriyor. En belirgin birkaç faydadan bahsedecek olursak, yüksek maliyetli bilgi teknolojisi altyapısına yatırım yapmak yerine “kullandığın kadar öde (pay-per-use)” ekonomik modeli KOBİ’ler için mali bir avantaj oluyor. Bir diğer fayda, bulut bilişimin paylaşımlı kullanım için hazırlanmış kaynak havuzlarından ihtiyaç duyulduğu kadar, ihtiyaç duyulan anda kullanım yapılabilmesidir. Böylelikle ölçek ekonomisinden faydalanılarak, toplam sahip olma maliyetini (total cost of ownership - TCO) ciddi oranda düşürmüş oluyoruz. Son olarak, veriye her yerden ve her zaman ulaşma olanağı yani erişilebilirlik, özellikle sahada çalışanlar için uygun bir çözüm oluyor. Bulut platformlarını kullanırken dikkat edilecek en önemli konuların başında güvenlik ve gizlilik geliyor. Elbette bu konulardaki risklerin yüzde yüz ortadan kaldırılması mümkün değildir; ancak buluta taşınan veri ve uygulamaların doğru seçilmesinin, güvenilir bir bulut sağlayıcısı ile çalışmanın bulut kullanımına ilişkin güvenlik endişelerinin büyük bölümünü giderdiğini söyleyebiliriz.

İşletmeler, kendileri için en uygun çözüme nasıl karar verebilirler?
Web tabanlı tüm uygulamaları sunucularda barındırıyor ve saklıyoruz; ancak işletmeler ve bireylerin sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir soru var: “Hangi seçenek, ihtiyacım için en uygun çözümdür?” Bunu paylaşımlı barındırma (shared hosting), kiralık sunucu (dedicated server) ve bulut barındırma, sanal özel sunucu veya kiralık sanal sunucu (cloud hosting, VPS, VDS) olarak üç seçenek üzerinden değerlendirebiliriz. Paylaşımlı barındırma, küçük işletmeler ve bireyler için en yaygın ve uygun seçenek olup, tek bir sunucu üzerinde birden fazla web uygulaması barındırılmasıyla düşük maliyeti beraberinde getiriyor. Bu servisler genel olarak kullanıcı arayüzüne sahip bir kontrol paneli sunar ve bu şekilde teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar, kiraladıkları servisin yönetimini en basite indirgeyen esnek paketler arasından ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kiralık Sunucu (Dedicated Server) nedir?
Kiralık sunucu, tek bir kullanıcının web sitesi ve uygulamalarını barındıran fiziksel bir sunucudur. Özel bir sunucuya sahip olmanın en büyük avantajı performans olarak tüm kaynaklar size tahsis edilmiştir. Kiralık sunucu maliyeti diğer seçeneklere göre fazla olsa da yüksek işlem gücüyle web site ve uygulamalarınızın daha hızlı yüklenme süreleri ile ihtiyacınız olan yüksek trafiği karşılayacaktır. Bu seçeneğin dezavantajı, eğer birden fazla kaynak ile yüksek erişilebilirlik sağlanmamış ise kiralık fiziksel sunucularda çıkabilecek donanımsal arızalar, servislerin kesintiye uğramasına neden olacaktır.

Peki, bulut sunucunun farkı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Üçüncü seçenek olan bulut barındırma veya özel sanal sunucu ise diğer seçeneklere kıyasla tanımını yaparken en çok zorlandığımız seçenektir. Yüzlerce işlemci, bellek ve devasa disk kapasitesine sahip bir bilgisayar düşünün. Bu kaynaklardan dilediğiniz kadarını bir saatlik ücret karşılığında kiralayabildiğinizi hayal edin. Aslında bir anlamda paylaşımlı barındırma tarzında uygun maliyet sunarken, kiralık sunucudaki esneklik ve performansı yakalayabileceğiniz bir seçenek olacaktır. Ölçeklenebilirlik, esneklik ve maliyet konusunda fayda sağlarken, mimari yapısından dolayı yüksek erişilebilirliği de beraberinde getirecektir. Türkiye koşullarında her ne kadar saatlik ölçüm ile fiyatlandırma zor olsa da yüksek erişilebilirlik ile tasarladığınız kiralık fiziksel sunucuya göre daha uygun maliyetlerde bir çözümdür. Bunun yanı sıra kişiselleştirme-özelleştirme konularında kiralık sunucudaki esnekliği de yakalayabilirsiniz.

"İşletmeler, verdiğimiz hizmetler ile ölçeklenebilirlik, verimlilik ve maliyet konularında avantaj elde ediyorlar. Risk ve ilk yatırım maliyetini minimuma indirerek işletmelerin dijital dönüşüm konusunda hızlı aksiyon alması da hizmetlerimizin en büyük avantajlarından biri olarak düşünülebilir."


Felaket yedekleme hizmetinizin önemiyle ilgili neler söylemek istersiniz?
Felaket yedekleme, çeşitli işletim sistemlerini barındıran kullanıcı cihazı veya sunucunun içerisindeki seçilen her tür ve boyuttaki dosyanın hızlı ve kolay bir şekilde bulut ortama yedeklenmesini sağlayan ideal bir çözümdür. Hizmet tabanlı çevrimiçi yedekleme kullanan şirketlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri gizliliktir. Size özel bulut sistem oluşturarak talep edilmesi durumunda sadece belirtilen adreslerden erişim yapılmasını sağlayarak gizlilik kaygılarını azaltıyoruz. HTTPS, istemci ile sunucu arasındaki iletişim kanalının güvenliğini sağlıyor. Normal dosya aktarımlarının yanı sıra, yönetici isteğe bağlı olarak SSL ile şifreleyebilir. Kendiliğinden imzalı (self-signed) SSL sertifika dakikalar içinde çalıştırabilmeniz için hazırdır ve son olarak, şifreleme bulut ortamındaki kopyaların yetkisiz erişimini engeller. Güçlü AES şifreleme ile korunan dosyalara erişebilmek için şifre anahtarı gerekiyor. Bu özellikler güvenlik zafiyeti olmaması açısından oldukça önem arz ediyor.

2019 yılı için hedef ve projelerinizi paylaşır mısınız?
Önümüzdeki süreçte, teknolojik olarak altyapı yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bunun yanında, açık kaynak kullanımı ile azalan maliyetler üzerine işletmeleri bilinçlendirerek yerli servis sağlayıcı olarak pazardaki payımızı arttırmayı hedefliyoruz. Geçen yıl yurt dışı pazarına açılmak üzere başlattığımız çalışmalar tamamlanmak üzere. 2019 yılının ilk çeyreğinin sonunda yurt dışı pazarına hizmet vermeye başlamayı planlıyoruz. Ayrıca yerli bir yazılım firması ile birlikte ortak SaaS (Software-As-A-Service) bir ürün çalışmamız bulunuyor.

İş dünyasında başarılı olmanın sırrı sizce nedir? Genç girişimci adaylarına bu konuda neler önerirsiniz?
Benim için başarı, kurduğum hayallere ulaşmak için belirlediğim hedefleri gerçekleştirmektir; çünkü her hedef beni hayallerime bir adım daha yaklaştırır. Bu yolda her zaman şartlar istediğimiz gibi olmasa da vazgeçmemek esastır. Bu süreçte yaşanan her türlü zorluk ve sıkıntı sonrasında gerçekleştirilen hedefi daha kıymetli yapar. Nasıl ki bir yemeğe lezzet katan birbirinden farklı tatta malzemelerdir, insanın hayatına lezzet katan ise acıyla tatlısıyla emek verdiği bir durumda başarıya ulaşmaktır. Genç girişimci arkadaşlar; yemeğinizi kendiniz yapıyorsunuz. Karşılaştığınız tüm zorlukları yemeğinize lezzet katan bir tat olarak düşünün. Hayallerinize giden yolda olumsuzluklar sizi asla vazgeçirmesin.

Eklemek istedikleriniz var mı?
Yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni heyecanlar, yeni beklentiler... 2019’un ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa sevgi, saygı, barış ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.