Koronavirüsü ve Korunma Yolları


Dr. Serap Erdem

Dr. Serap Erdem

Okunma 05 Mart 2020, 12:09

Koronavirüsün en önemli komplikasyonu, zatürre ve solunum yetersizliğine yol açabilmesidir. Özellikle risk grubundaki çocuk ve gençleri hastalıktan korumak gerekir. Bunun için bazı önlemler alınmalıdır.

Koronavirüsü (coronavirus) üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Birçok çeşidi vardır; kedi, yarasa ve deve gibi evcil, yabani ve tarım hayvanlarında hastalık yapabilen bir virüs topluluğudur. Çocuk, yaşlı, kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi bozuk olanlarda hastalık daha ağır seyreder. Kış ve erken bahar aylarında sık olarak ortaya çıkar.

Nasıl Bulaşır?

Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Tıpkı mevsimsel grip etkeni gibi yakın temas, öksürük ve aksırık gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla hafif orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ortaya çıkar. Ateş, baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi solunum yollarına ait belirtiler ön plandadır. Hastalık ayrıca bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi mide ve bağırsak şikayetlerine de neden olabilir.

Nelere Yol Açabilir?

Hastalığın en önemli komplikasyonu, zatürre ve solunum yetersizliğine yol açabilmesidir. Ayrıca yine akut bronşit ortaya çıkabilir. Koronavirüsü enfeksiyonu sars'a (ciddi akut solunum yetersizliği sendromu) neden olabilir. Bu durumda hastanın yoğun bakımda tedavisi gerekir. Ayrıca bu virüs böbrek yetersizliğine de sebep olabilir.

Tedavisi Mümkün Mü?

Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalmak hastalığın kısa sürede geçmesinde etkilidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak belirtilerin giderilmesine yönelik, semptomatik tedavi uygulanır. Yatılan ya da uzun süre kullanılan odaların nemlendirilmesi ve sıcak duş alınması boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Hastaların bol sıvı tüketmesi, iyi beslenmesi, mümkün olduğunca yorgunluktan kaçınılması, dinlenilmesi ve etkin uyunmasını önemlidir. Tuzlu suyun üç-dört saat ara ile buruna çekilmesinin, ağızda gargara yapılmasının yararlı olur. Grip ve soğuk algınlığında ne yapılıyorsa aynısı yapılmalıdır.

Hasta Olmamak İçin Ne Yapılmalı?

Toplum sağlığı açısından koruma yaklaşımı çok değerlidir. Risk grubundaki çocuk ve gençleri hastalıktan korumak gerekir. Temizlik ve kişisel hijyen önemlidir. Okullarda, iş, çalışma ve toplu yaşam alanlarında özellikle el hijyeni sağlanmalı, eller sık sık yıkanmalıdır. Alkollü el dezenfektanları da kullanılabilir. Okullarda, çocukların bir arada bulunmalarının zorunlu olmadığı okul gezileri gibi sınıf dışı faaliyetleri salgın durumlarında sınırlanmalı, hastalanan çocuklar okula gönderilmemelidir. Genel toplum kurallarına riayet edilmelidir. Vücudun bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması için dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı da son derece önemlidir. Düzenli uyku, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, buruna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi uygun olur. Hasta kişilerden ve kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durulması, hem bu virüsün hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yöntemdir. Bunların yanı sıra et ürünlerinin iyice pişirildikten sonra tüketilmesi tavsiye edilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.