Lojistikte Blockchain ile herşey daha şeffaf


Sabire YAZICI

Sabire YAZICI

Okunma 02 Mayıs 2019, 12:43

Teknoloji ve inovasyonun getirdiği yenilikler sonucunda  her geçen gün süreç yönetimlerini kolaylaştıran  dijital sistemler Tedarik Zinciri Yönetiminin de daha hızlı,

şeffaf ve izlenebilir olmasını sağlıyor. Firmaların maliyet harcamalarının büyük bir kısmını   tedarikçilerle ile yapılan satın almaların  gerçekleştiği düzende

 işbirliği üzerinde oluşturulan iyileştirmelerle şirketlerin karlılık oranlarında  ciddi oranda artış sağlanabilliyor. Dijital düzen ekseni etrafında ilerleyen  bu süreçler sonucunda  pazar payı ile artan rekabetçilikte işletmelerin  fayda elde edebilecekleri  gibi doğru yöntem ve uygulamalar dahilinde  Tedarik Zinciri Yönetimi süreci kolaylaşıyor.

Lojistik sektörü de Tedarik Zinciri Yönetiminin en önemli parçası olmakla beraber  tüm sürece doğrudan etki ediyor. Taşımacılık operasyonlarındaki iyileştirme ve geliştirimeler sektörde faaliyet gösteren işletmeler için hayati öneme sahip. Taşımacılık faaliyetlerinin bihassa operasyonel yönetim tarafının dijitalleşmesi yaşanan süreçlerde meydana gelinen sorunların minimize edilerek daha  verimli hale gelmesini sağlayacak birçok dijital yardımcı mevcut olduğunu görmekteyiz ve  bunlara her gün yenileri ekleniyor.

 Bugünlerde  adını sıkça duyduğumuz Blockchain uygulamaları geleneksel tedarik zinciri yönetiminin yerini alacağa benziyor.Akıllı Tedarik Ağları Yönetimi olarak adlandırılan blockchain ile rutinde merkezden yönetilen sistemler ağlar üzerinden yönetiliyor.Süreç yönetiminin hassasiyetle önem arz ettiği hizmet sektöründe gerek maliyet tasarrufu  gerek şeffaflık, güven , izlenebilirlik ,etkinlik ve verimlilik Blockchain’in katmış olduğu değerler niteliğinde olup sektörü olumlu yönde ileriye taşıyacak bir sistem olarak görünüyor.

Veri Hakimiyeti Blockchain veri sistemi içerisinde oluşturulmuş dataya tam hakim olmasını sağlıyor. Ayrıca tüm dataları firmalar kendi ağlarında tutabildiği gibi dataların ne kadarına ulaşmak  istiyorlarsa o kadarını açarak  kiminle hangi bilgileri paylaşacaklarını ise kendileri tanımlayabiliyor.

Sürece kısa bir örnek vererek değinmek gerekirse ,

Örneğin marketten aldığınız bir et Blockchain üzerinden işliyorsa barkodu tıkladığınızda bunun hangi çiftlikte üretildiğini, hayvanın cinsi ,yaşı, yediği yemeğe kadar tüm bilgelere şeffaf olarak ulaşmanız mümkün. Tabi tüm bu sistemi bu ekosistem içerisine dahil etmek gerekiyor. Tedarik zincirinin başarısı daha çok  talebin tahminine dayalıdır. Bu sayede artık talepde bilinecek nesnelerin interneti ile  ihtiyaç makamının ihtiyaçları görülebilecek.

Elbette bu sistemleri kısa sürede benimsemek ve uyum sağlamak  bir süreç ancak değişen dünya ve rekabet ortamında oluşan yeni teknolojileri doğru kullanmak kaçınılmaz olduğu gibi süreçlerde sağlanan kolaylık şeffaflık ve güven ayrıca bunun maliyetlere yansımasının ortaya koyduğu gerçeklik payı ile yeni düzene uyum sağlamak bizlerinde alışması gereken bir düzen olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.