Marka Yönetiminde Çeşitlilik Ve Kapsayıcılık


Nagihan Ünüvar

Nagihan Ünüvar

Okunma 09 Ağustos 2020, 00:32

Dünyamız, nitelikli bilgi ve teknolojinin yaratıcılıkla harmanlandığı bir değişim ve dönüşüm sürecini yaşıyor. Hem içeride hem de dışarıda değer yaratan bir yolculuk için çoklu kültüre hitap ederek hareket etmek, gelişimi ve ilerlemeyi beraberinde getirecektir.

Araştırmacılar, ebeveynlere bebeklerinin sağlıklı gelişimi için çeşitli renk ve desenlerle haşır neşir olmalarını sağlamalarını ve bebeğin bu renkler arasında kendisine en yakın gördüğü rengi seçmesine izin vermelerini tavsiye ederler. York Üniversitesi Psikoloji Profesörü ve Görsel Süreçler Uzmanı Alex Wade, bebeklerin renk ve temel formları görmeyi öğrenme süreçlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini ve 6 aylıkken bir yetişkinin görme keskinliğine sahip olabildiklerini söylüyor. Renkler yaratıcılığı geliştirirken, sınırsız düşüncenin de kapısını açar. Çeşitliliğin olmadığı bir toplumda, yaratıcılığın gelişmesi pek mümkün değildir. Renkli kişiliğe sahip olarak adlandırdığımız insanların, aynı zamanda özgün ve yaratıcı işlere imza attıklarına şahit oluyoruz. Onlar, yeşil elmaların arasında tek kırmızı elmadır. Şanslı olanlar, yaratıcı işler ve markalar yaratarak, insanlığın gelişimine katkı sağlarken; yaşadıkları toplumun kısıtlamalarına takılarak, kendini ifade etme fırsatı bulamayanlar, küçük yaşam alanlarıyla sınırlı kalıyorlar.

Yaratıcılığın Etkisi

Yaratıcı, nitelikli bireylerin olmadığı bir toplumda, iyi işlerden ve markalardan söz edemeyiz. Günü kurtaran işlerin ve markaların, rüzgarın yönü değiştiğinde yok olması kaçınılmazdır. Dünyamız, bilgi çağı olarak adlandırdığımız, nitelikli bilgi ve teknolojinin yaratıcılıkla harmanlandığı bir değişim ve dönüşüm sürecini yaşıyor. Teknolojinin, sanatın ve bilginin birlikte çalışmasıyla yol almanın mümkün olduğu bu çağda; markaların, işlerin ve toplumların ilerlemesini sağlayacak olan, tıpkı bebeklerin çeşitli renkler arasında kendi rengini seçmesi gibi, yetişen neslin kendi özgün fikrini ifade etmesini sağlamaktır.   

Ç&K Programı

Marka yönetiminde de, çeşitlilik ve çoklu kültürün göz önünde bulundurulması ve kapsayıcılık sağlanması, hem iç hem de dış yapıda temsil kabiliyetini artırarak, marka itibarına da olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Bunun için markanın, faaliyet gösterdiği toplumun çeşitliliğini yansıtan bir organizasyon kurmasına olanak verecek güçlü bir Ç&K (çeşitlilik ve kapsayıcılık) programına sahip olması gereklidir. Ç&K programının iki ayağı bulunur. Biri, iç organizasyonda, markanın düşünce çeşitliliğine ilham veren, herkese eşit fırsatlar sunan bir çalışma ortamının yaratılması ve çalışanların bu ortama dahil edilmesi; diğeri, markanın bulunduğu toplumu oluşturan bireylerin çeşitliliğine yönelik, kapsayıcı ve çok kültürlü bir pazarlama stratejisiyle, ürün ve hizmetlerini kitlelere tanıtmasıdır. Etkin bir Ç&K programı hazırlamak için toplumun demografik yapısını iyi analiz eden, aynı zamanda çok kültürlü bir pazarlama stratejisi geliştirme yetkinliğine sahip insanlara ihtiyaç vardır.

Değer Yaratmak

Bir markanın kapsayıcı bir marka kültürüne sahip olması için içeride kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratması, bu yolculukta çalışanlarını teşvik etmesi, yaratıcılıklarının ortaya çıkmasını sağlaması; dışarıda farklılıklara kucak açması ve çok kültürlü bir pazarlama stratejisiyle hareket etmesi şarttır. Kapsayıcı markalar değer odaklıdır. Çok kültürlü pazarlama değer yaratmakla ilgilidir. Hem içeride hem de dışarıda değer yaratan bir yolculuk için çoklu kültüre hitap ederek hareket etmek, çeşitliliğin ve renklerin yaratıcılık denizindeki ahengine kucak açmak, gelişimi ve ilerlemeyi beraberinde getirecektir. Tıpkı renkleri keşfeden bebekler gibi, farklı renkleri keşfederek ve anlamaya çalışarak kalplerde iz bırakacak markalar yaratmanın zamanı gelmedi mi?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.