Tarım ve Hayvancılığa Milli Birlik Projesi


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 03 Mayıs 2019, 10:42

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'nde  'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' programını açıkladı. Bankacılıktan kıdem tazminatına, gıdadan lojistiğe pek çok başlığı içerisinde barındıran program, ekonomi dünyasında yeni bir heyecan yarattı. Yeni Ekonomi Programı'nda tarım, emeklilik, kıdem tazminatı, finans sistemi, ihracat, üretim ve turizm başlıkları altında değişiklikler bulunmaktadır.

Enflasyon ile mücadelede, gıda alanında yapısal reformlar hazırladıklarını belirten Albayrak, ‘’Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz, ayrıntılarını Mayıs ayında açıklayacağımız, ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ olacaktır’’ açıklamasını yapmıştır. Bölge ve ürün bazında altyapılar tesis edilerek, kooperatif yapısının merkezde olduğu güçlü bir kurumsal altyapının oluşturulması bu projenin en önemli hedeflerinden biri olmuştur.

Tohumdan sofraya daha hakkaniyetli bir değer zinciri dizayn etmeyi hedefleyen bu projeye ek olarak, mevsimsel dalgalanmalarla enflasyonla mücadelede önemli yer tutan taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş kurulacağı ifade edilmiştir. Sera A.Ş bünyesinde 2019 yılında ilk etapta 2.000 hektar teknolojik sera inşa edilecek, orta vadede 5.000 hektar üretim alanına ulaşılırken uzun vadede örtü altı sebze üretiminin %25’inin karşılanması hedeflenecektir.

"Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019" kapsamında küçükbaş hayvancılık ve hal yasası alanlarında da çeşitli girişimler söz konusu olmuştur. Bakan Albayrak, ‘’Kırmızı et fiyat istikrarını Küçükbaş Hayvancılık Hamlesi ile destekleyeceğiz. Destekler doğrultusunda, 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığımız 4 yıl içinde 100 milyona yükseltilecektir. Hal yasası kapsamında, üretici kooperatiflerinin haller içerisindeki payının artırılması hedeflenerek toptan, perakende ve lojistik alanlarında rekabetçi bir yapının oluşturulmasını sağlayacağız. Üretimde rekabeti, toptan, perakende ve lojistikte denetim ve gözetimi sağlayan bir düzenleme oluşturulacağını" ifade etmiştir.

Enflasyonla mücadelede öne çıkan gıda alanına yönelik teşvikler ve destekler, ekonomik reform programı ile devam etmiştir.

Hâl yasasında profesyonel dönüşüm, kaynağından alınan sebze ve meyvelerin büyük şehirlerde ‘maliyetinde’ vatandaşlara sunulması, gıda işleyiş sürecinde sahada yer alınması, seracılık faaliyetlerinin kamu arenasında gerçekleşmesi, bölgesel ürün bazında arz talep planlaması,  sözleşmeli tarım, değer zinciri, gıdada markalaşma, hayvancılıkta belirlenen hedefler, Türkiye ekonomisinin tarım ve hayvancılık konusundaki geleceğini olumlu yönde şekillendirecektir.                           

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.