İŞGÜCÜ VE İSTİHDAMA KADIN ELİ


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 03 Temmuz 2019, 12:34

Kadınların iş hayatına kazandırılması amacıyla, kapsamlı bir destek paketi hazırlandı. Beş farklı seçeneğin yer aldığı bu paket kapsamında, yaklaşık 12 milyon ev hanımına, sosyal güvence ve iş olanağının yaratılması amaçlanıyor. 

Hükümet, kadınların işgücü piyasasında daha çok yer alması, işgücüne katılım oranının yüzde 34'ten yüzde 41'e çıkarılması için kapsamlı bir destek paketi hazırladı. Yaklaşık 12 milyon ev hanımına, sosyal güvence ve iş olanağı yaratabilmek için, Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla pek çok başlıkta destek paketi oluşturuldu. Kadınların iş hayatına kazandırılması amacıyla destek paketindeki hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi imkânlarından ilki, İş'te Anne Projesi. Bu proje kapsamında, kurs ve programlara katılan 0-15 yaş arası çocuğa sahip annelere günlük 80 lira ödeme yapılacak. Katılımcıların iş kazası, meslek hastalığı, genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanacak. Destek paketinin ikincisi ise Evde Üretime Teşvik Projesi. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın düzenlediği eğitimlerin ardından mikro krediyle evde üretim desteklenirken, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında faizsiz geri ödemek koşuluyla ev kadınlarına 5 bin liraya kadar kredi veriliyor. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla girişimci kadınlara kredi kullandırılıyor.

50 Bin Liraya Kadar Hibe Desteği

Destek paketindeki hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi imkânlarından üçüncüsü olan KOSGEB Kadın Girişimci Desteği kapsamında, işyeri açacaklara 50 bin liraya kadar hibe, 300 bin liraya kadar olan yatırımlarda düşük faizli kredi veriliyor. KOSGEB, Girişimcilik belgesi alan kadınlara araç-gereç, makine gibi ihtiyaçlar için sıfır faizle 100 bin liraya kadar kredi desteği sağlıyor. Ayrıca KOSGEB, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla da tarımla uğraşan kadınlara yüzde70 hibe desteği veriyor. Destek paketinin dördüncüsü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın ev hanımlarına iki yılı geri ödemesiz 15 bin liralık faiz kredi desteğidir. İki yılı geri ödemesiz, sonraki altı yıl içinde faizsiz geri ödeme şeklindeki bu krediyle kadınlar kendi işini kurabiliyor.

31 İlde 201 Aile Destek Merkezi

Destek paketindeki hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi imkânlarından beşincisi, 31 ilde açılan 201 Aile Destek Merkezi’nin, kadınların psikososyal, mesleki ve kişisel yönden gelişimine destek sağlamasıdır. Beceri kurslarına katılan kadınlar, mesleki eğitimin ardından ilgili kurumların verdiği hibe ve kredilerle kendi iş yerlerini açıyor. Kursta eğitim gören kadınlara İŞKUR tarafından günlük para veriliyor. Destek paketlerinde, kadınların üretim sisteminde aktif rol oynayarak gayri safi milli hasılayı arttırması; kadınların sadece evde değil, piyasa içerisinde işletmeler bazında yer almasının sağlanması, üretim mekanizmalarının yeniden canlandırılabilmesi gibi temel hedefler ortaya koyuldu. Hayati bir görev üstlenen kadınlara yönelik devlet desteği tüm hızıyla devam ediyor

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.