İş Hayatında Yaşanacak Değişimler


Pelin VARDARLIER

Pelin VARDARLIER

Okunma 09 Mayıs 2020, 19:49

İşletmeler, çalışanlarının etkinliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla bilgiye her an, her yerden erişme olanağı sağlamalıdırlar. Bu durum, işletmeler için herhangi bir zamanda herhangi bir yerde çalışabilmek ve yönetebilmek anlamına gelir.

Dijitalleşme, işletmelerin yeni fikirler geliştirmelerini, daha geniş bir kitleye ulaşmalarını, işlerini organize etmek ve yönetmek için gelişmiş araçlar kullanmalarını ve en önemlisi, müşterilerini mutlu etmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek için daha iyi ürün ve hizmetler sunabilmelerini sağlar. Bu bağlamda dijitalleşme; çalışanlar ve işletme yönetimi arasındaki, işletme ve müşteriler arasındaki ve çalışanlar arasındaki iletişimin sağlanması için işletmelere pek çok araç sunar. Bu araçlar, bilginin ve dokümanların sorunsuzca aktarılmasını mümkün kılar. Bunlara örnek olarak Skype gibi çevrimiçi sesli ve görüntülü çağrı platformları, blog siteleri, videolar ve hatta Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformları gösterilebilir.

Bulut Bilişime Yatırım

Dönüşümsel süreçte, işletmelerin stratejik tercihleri doğrultusunda, işgücünün geliştirilmesi ve değişime hazır bir işgücünün yaratılması gerekir. Bununla birlikte işletmelerin dijitalleşme sürecini sadece zaman ve enerji tasarrufu sağlayan araçlar olarak görmektense stratejik kararlar alırken başvurulacak bir destek noktası olarak kabul etmek gerekir. Böylelikle dijitalleşme işletmelerin iş süreçlerinde fark yaratmasını ve rekabet edebilmesini sağlayacaktır. Buna örnek olarak, yetenekleri çekmek ve elde tutmak için yetenek yönetimi süreçlerinin dijitalleşme süreçleriyle uyumlandırılması verilebilir. Artık işletmelerin dünya çapında dijital dönüşüm içerisinde olması ve değişen organizasyonlara liderlik etmesi istenmektedir. Bu bağlamda inovasyon odaklı bilgi teknolojilerini hayatına katan işletmeler öne çıkacaktır.

Yeni sistemlere yatırım yapıp, geçiş sağlamak işletmeler için uzun bir süreç olsa da uzun vadede pek çok yararı olacaktır. Ayrıca; insanların, gün geçtikçe daha fazla kişisel verilerini saklamak için kullandıkları cihazlardaki mevcut saklama kapasitesinin yetersiz olması nedeniyle, işletmeler tarafından bulut bilişim sisteminin kurulması hızlanmıştır. İşletmeler, iş süreçlerine sağladığı esneklikten ve iş değerinin artırmasından dolayı bulut insan kaynaklarına yatırım yaparlar. Bulut bilişim teknolojisi kullanılarak, kişisel bilgisayar yükü azalır ve çeşitli uygulamalar bulut bilişim tarafından sağlanır. Bugünün işletmelerinin en önemli hedefi, dijitalleşmenin pozitif yanlarını bulup bu süreci işletmeye uyarlamanın en uygun yolunu keşfedip, bu dönüşümü yönetebilmesidir.

Hızlı ve Etkin Bir Süreç Yönetimi

Yapay zekâ ve robotik teknolojilerinin hayatımızda daha çok yer almasıyla birlikte işletmelerin iş süreçlerinde rutin yaptığı diğer işler, yapay zekâ destekli dijital sistemlere devredilmeye başlanmıştır. Böylece daha az işgücü ile hızlı ve daha etkin bir şekilde süreçler yönetilir. İşletmelerde kullanılmaya başlanan dijitalleşmeyi sağlayan araçlar ve tekniklere bakarak; yapay zekâ yazılımları, dijital ikiz, giyilebilir teknoloji, nesnelerin interneti, robot teknolojileri, siber güvenlik, sanal gerçeklik, katmanlı üretim, otomasyon, büyük veri, algoritma, endüstri 4.0 gibi teknikleri en sık kullanılanlar arasında sayabiliriz. Bu bağlamda iş hayatında dijital teknolojileri ve iş operasyonlarını dönüştürmek için kullanılan bilgileri etkin ve amacına uygun kullanmak gerekir. KOBİ’lerin de bu değişim sürecinde iş süreçlerini dijitalleştirmesi, rekabet sürecinde onları öne taşıyacaktır. Artık imalat sektörü de dâhil olmak üzere tüm işletmeler, aynı zamanda bir teknoloji şirketi konumundadır. Bu dönüşümü gerçekleştiremeyen işletmeler ise rekabette geri kalacaklardır. Çalışma hayatını dijital hâle getirmek başlangıçta ciddi bir kaynak gerektirse de bahsedilen konularda zaman ve diğer maliyetleri azaltmak, ancak teknolojiyi kaynak kullanımı ile birleştirerek mümkün olur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.