Kişilerin Kendilerine Doğru Yolculuk Yöntemi: Kariyer Koçluğu


Pelin VARDARLIER

Pelin VARDARLIER

Okunma 03 Temmuz 2020, 13:51

Kişiler, iş fırsatları içerisinde bir seçim yapması gerektiğinde veya doğru meslek seçimi için kariyer koçuna ihtiyaç duyabilir. Kariyer koçları, kişilere kendileri için şu an hangi işin daha uygun olduğunu anlatmak yerine, bir iş geçişi ortaya çıktığında tekrar kullanabilecekleri bir beceriyi öğretmeyi hedeflerler.

Kariyer koçluğu, bireylerin veya çalışanların kişisel yetkinlikleri ve becerileri dâhilinde verimliliklerini artırarak, beklenenin üzerinde performans göstermelerini sağlayan bir süreçtir. Kariyer koçları ile kişiler bu süreçte iş ve kariyerleri üzerine görüşmeler yapar, güçlü yönleri daha etkili kullanabilme yolları üzerine çalışırlar. Kariyer koçluğu süreçleri hayalleri adım adım hedefe dönüştüren bir sistemdir. Kariyer koçluğu alan kişiler hedeflerini belirlemede zorluk yaşamazlar ve daha sağlıklı, yerinde kararlar verirler. Kariyer koçları, kişiyi dinlemek ve danışanın kişisel ihtiyaçlarına uygun çalışma hayatı üzerine yaklaşımları belirlemeye odaklanırlar. Her görüşmede, kariyer koçu bireyi ve mevcut durumunu sorgular, gözlemlemeye katkıda bulunur ve kişiyi dinlerken konuşmanın en etkin odağını seçer. Bu etkileşim ve netlik, danışan kişiyi eyleme geçirmeyi sağlar. Koçluk, kişinin farkındalığını arttırır ve ilerleyişine katkıda bulunur.

Birçok Konuda Kazanım Sağlar

Kariyer koçluğu hizmetinden faydalanmanın kişiye ve işletmeye birçok konuda kazanımı ve faydası vardır. Kariyer koçluğu, bireysel olarak kişinin hayatına yön veren bir süreçtir. Kişinin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda gerekli becerileri geliştirmeyi ve gerekli koşulları oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda kişinin özel ve iş hayatındaki dengeyi sağlama konusunda ona destek olur. Kişinin sorumluluk bilincini geliştirir ve öz disiplinini sağlar. İşletmeler açısından kariyer koçluğu hizmetinden yararlanmak, kaynakların daha etkin kullanılmasını, mutlu çalışanlar oluşturarak verimli bir çalışma ortamı sağlar. Bu hizmet sayesinde çalışanlar, gizli kalmış potansiyellerini ortaya çıkarıp, fark yaratan yüksek performanslı çalışmalarıyla işletmeye değer katarlar.

Önemli Aşamalar

Koçlukta, “Nerede olduğunu değerlendir” aşaması liderlik yetkinlikleriniz ile birlikte bilgi, birikim, deneyim, beceri ve yeteneklerin değerlendirilmesidir. “Kariyer vizyonunu oluştur” aşaması, kariyer seçimleri ve istekleri doğrultusunda potansiyelin keşfedilmesidir. İdeal kariyerinizi gözünüzün önüne getirin. İdeal kariyerinize adım atıp atmamaya karar verin. Hazır olup olmadığınızı değerlendirin. Üstesinden gelmek için zorlukları belirleyin. Harekete geçmediğiniz takdirde neler olabileceğini anlamaya çalışın. Gelecekteki vizyonuna bağlı kalarak hareket etmeyi deneyin. “Kariyer planını tasarla” aşaması, üst düzey kariyer yol haritasının oluşturulmasıdır. Hedeflerinize yönelik yakın zamandaki kariyer planlama taktiklerinizi oluşturun. Kariyer yol haritanıza ve taktiklerinize bağlı kalarak işinizi yapın. Geçmiş düşüncelerden, geçmiş olaylardan ve davranış örüntülerinden uzaklaşıp, artık yeni düşünce ve vizyonlara göre aksiyon alın. Ayrıca, aksiyona geçmek ve kariyerinizi geliştirmek için sorumluluk planlarınızı uygulayarak ileriye doğru ilerlemek gerekir. Kariyer dönüşümü için yeni taktikleri uygulamaya başlayın. Kariyer koçuyla birlikte tutarlı kariyer planı takiplerini yapmak faydalı olacaktır.

Tüm bu aşamalardan anlaşılacağı üzere, kariyer hedeflerini belirleme zorluk çekenler, nereden başlayacağını ve nasıl planlayacağını bilmeyenler, kariyerine ne şekilde devam edeceği konusunda kararsız kalanlar, “Kariyerim için hangi yüksek lisans veya doktora programına devam etmeliyim?”, “Kişisel gelişim veya mesleki gelişim açısından hangi eğitim ve sertifika programlarına katılmalıyım?” diye düşünenler, iş ve yaşam dengelerini artırmak isteyenler, kendi yetkinlikleri ve yetenekleri ile yapacakları konusunda bilinç düzeyini artırmak isteyen kişiler kariyer koçluğuna ihtiyaç duyulan diğer durumlar arasında görülür.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.