OPEC ve OPEC+ üyesi ülkelere Suudi Arabistan müjdesi


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 04 Şubat 2021, 01:41

OPEC ve OPEC+ üyesi 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının konferans yöntemiyle bir araya geldiği 13’üncü Bakanlar Toplantısı yapıldı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Selman, OPEC ile OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun ekonomisini korumak için Şubat ve Mart aylarında gönüllü olarak günlük 1 milyon varillik ek petrol üretim kesintisi uygulayacaklarını duyurdu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) yapılan açıklamada, Rusya ve Kazakistan'ın gelecek iki ay süresince petrol üretimlerini artıracağı bildirildi. Rusya'nın üretimini Şubat ayında günlük 65 bin, Kazakistan'ın ise 10 bin varil artıracağı, ülkelerin Mart ayında da aynı miktarda üretim artışı yapacağı kaydedildi. Bu noktada, Suudi Arabistan'ın açıkladığı ek kesintiyle OPEC+ grubunun günlük üretim kesinti miktarları, Şubat’ta 8 milyon 125 bin varil, Mart’ta ise 8 milyon 50 bin varil olması bekleniyor.

Suudi Arabistan'ın 1 milyon varillik ek petrol üretim kesintisi kararı alması, diğer ülkelerin ekonomilerini desteklenmesine yönelik önemli bir hamle olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada, Suudi Arabistan'ın yapmış olduğu bu hamleyle diğer ülkeler petrol üretimlerini arttırabilecek ve Suudi Arabistan'ın yapmış olduğu kesintiyi diğer ülkelerin üretim artışıyla beraber desteklenmesi söz konusu olacaktır.

Petrol fiyatları ve hisselerde artış oldu

Suudi Arabistan'ın 1 milyon varillik ek petrol üretim kesintisi kararı sonucunda, petrol fiyatları ve hisselerde artış meydana geldi. ABD menşeli Batı Teksas tipi ham petrolde yüzde 5'lik bir artış söz konusu oldu. Koronavirüs döneminde ilk kez 50 doların üzerine çıkan bir Brent petrol fiyatı da izlemiş olduk. Brent petrol kontratı da yüzde 5'e yakın bir artış kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri enerji hisseleri de bu karardan olumlu yönde etkilendi. Kaya petrol üreticisi olan EQ Resources hisseleri de yüzde 11'e kadar bir artış eğilimi gösterdi. OPEC ve OPEC+ üyeleri, bu yılın ilk çeyreğinde her ay düzenli olarak piyasa koşulları çerçevesi içerisinde toplanma ve aynı şekilde bir sonraki ay içerisinde üretimi gülük 500 bin varili geçmeyecek şekilde artırabilme kararı aldılar.  

İkinci çeyrekte talep artışı görülebilir

Birçok ülkenin pandemi nedeniyle kısıtlama, sınırlama ve yasaklamalara gitmesinin ardından, yılın ilk çeyreğinde petrol talebinin düşük olabileceği masada kuvvetli bir şekilde duruyor. Başta Avrupa Bölgesi olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın pek çok ülkesinde kısıtlamalar, sınırlamalar ve kapanmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu durum, petrol talebinin özellikle yılın ilk çeyreği itibari ile hâlâ düşük seviyede kalabileceğine işaret ediyor. Suudi Arabistan'ın üretim kesintisine gitmesinde bu sebebin etkili olduğunu söylemek gerekiyor. Üretim kesintisiyle beraber petrol fiyatlarının üst seviyede kalması, temel unsur olarak değerlendirilmiş konumdadır. Özellikle yılın ikinci çeyreği itibari ile aşılama çalışmalarının getirmiş olduğu sonuçlara göre, petrol talebinde tekrar bir artış trendi söz konusu olabilecektir. Öte yandan, Asya kıtasında kış şartlarının çetin geçmesi, petrole olan talebi daha fazla arttırırken ve yılın ilk çeyreği açısından petrol fiyatlarının talep ile birlikte yüksek seviyelerde kalmasını sağlarken; başta Çin olmak üzere pek çok ülkede vaka sayılarında tekrar artışın yaşanması, petrol talebi önündeki en büyük riski oluşturur. OPEC+ grubunun, Nisan ayından itibaren uygulanacak üretim kesintisini görüşeceği toplantı ise 4 Mart 2021’de düzenlenecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.