Pandemi sürecinde üniversite-sanayi iş birliklerinin önemi


Hakkı Okan YELOĞLU

Hakkı Okan YELOĞLU

Okunma 07 Ocak 2021, 00:30

Pandemi sürecinde üniversitelerin üretmiş olduğu teorik bilgilerin, fikirlerin, buluşların veya modellerin sanayi ile buluşturulması önem düzeyini artırıyor. Diğer yandan, sanayinin daha uygulamaya yönelik bilgi, beceri ve sahadan elde ettiği tecrübelerini üniversitelere daha hızlı aktarması ihtiyacı, karşılıklı etkileşimin ne kadar etkili ve verimli olduğunu gösteriyor.

Pandemi, Türkiye ve dünya üzerindeki etkisini göstermeye devam ederken; bu süreçte bilginin, bilgi teknolojilerinin, teknoloji ve bilgi yönetiminin daha ciddi bir şekilde sorgulanmasıyla üniversite sanayi iş birlikleri günümüzün olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Konuya üniversite tarafından bakıldığında, üretilen fikirlerin, projelerin, Ar-Ge faaliyetlerinin sanayinin ilgili kollarına aktarılması, akademisyenlerin üretmiş oldukları her türlü teorik ve uygulamalı bilgilerin sanayi tarafından nasıl kullanabileceğinin belirlenmesi, çeşitli organizasyonlarda sanayi ile daha iyi bir etkileşimin sağlanmasını gerektiriyor. Bu yüzden üniversitelere bağlı olduğu yapıların devreye girmesi, bu etkileşimin oluşmasında önemli roller üstleniyor.

Teori-uygulama dağılımı yeniden düzenlenmeli

Üniversitelerin bünyelerinde bulunan kuluçka merkezleri, teknoloji transfer ofisleri hazırlamak istedikleri projeleri veya sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü hizmetler sunması, akademinin her türlü üretmiş olduğu bilimsel bilgiyi sektörden gelen talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda kesiştirmesi üniversitelerin çevresel koşullara daha esnek ve çabuk bir şekilde uyum sağlamasına da imkan sağlıyor. Bu noktada, sadece akademisyenlerin ya da üniversitelere bağlı kuruluşların göreceli olarak destek verdiği biliniyor; ancak bunun yeterli olmayacağı, nitelikli mezunların da sanayiye kazandırılması, bunun için var olan eğitim-öğretim programlarının sürekli olarak gözden geçirilerek teori-uygulama dağılımının yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Etkileşimin yürütülmesi

Diğer yandan, sanayinin mevcut veya yeni pazarlara üretmiş oldukları yeni veya mevcut ürünleri nasıl sokmaları gerektiği, pazar ve pazarlama araştırmalarından elde edilen bilgilerin nasıl ve ne şekilde değerlendirilmesi konusunda üniversitelerin her türlü birimlerinden destek almaları da üniversite sanayi iş birliğinin önemli bir birleşeni olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, değerlendirmenin konu ile ilgili uzmanlığa sahip akademisyenlere yönlendirilmesi, bilgi ve becerilerini üniversiteye aktaracak sektör temsilcilerinin üniversiteyle birlikte hareket etmeleri ve ihtiyaçların bilimsel tabana oturtularak analiz edilmesi de etkileşimin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesine etki ediyor.

Kararların hızlıca alınması sağlanmalı

Sektörün ve toplumun pandemi sürecinde başta sağlık alanında olmak üzere birçok alanda gereksinimlerinin karşılanması için yeni teknolojilerin, buluşların, inovasyonların ortaya çıkmasında, var olan teknolojilerin geliştirilmesi için her iki tarafın da gerçekten de büyük çaba sarf ettiğini biliyoruz. Artık, üniversitelerin sadece bilimsel bilgi üretmesi yeterli olmamakla birlikte, bu bilginin sektörlerin toplumların ihtiyaçlarını daha yüksek düzeyde karşılaması için devletin yeni politikalar oluşturmaları yeterli de olmuyor. Var olan politikaların gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi, sektöre her türden desteğin arttırılması, politika geliştiricilerinin ve uygulayıcılarının hem üniversitelerin hem de sanayinin ortak paydada buluşmalarını sağlayacak her türlü kararın daha çabuk alınmasını sağlayacağı platformlarda tartışmaları de önem arz ediyor. Tüm bu ele alınan konuların üniversite, sektör ve bunları kapsayan ekosistemde bir strateji olarak ele alınması ve uygulanması de ülkenin çıkarlarına paralellik gösterecektir.

Aşının etkili olması bekleniyor

Bu tartışmalara verilebilecek en iyi örneklerden biri aşı örneği. Hem üniversiteler hem de sanayi, pandemi sürecinin en kısa sürede sonlanması için yoğun çaba sarf ediyor. Farklı ülkelerde üniversite sanayi iş birliği kapsamında geliştirilen aşılar deneme aşamasından uygulama aşamasına geçiyor. Hangi aşının ne kadar etkili olduğu şu ana kadar netlik kazanmadı; ancak ilerleyen zamanlarda aşının etkili olacağının kesinlik kazanması, toplumun en büyük beklentilerinden biri olarak gündemde yerini koruyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.