YENİ YIL HAYALLERİ NASIL GERÇEKLEŞİR?


Dila Selengil Ertemli

Dila Selengil Ertemli

Okunma 06 Ocak 2020, 11:25

Yılın son ayı birçok kişi için umutların yeşerdiği, yeni hayallerin kurulduğu bir ay. Geride bırakılan yılın hayal kırıklıklarının, umutla iyileştirilmeye çalışıldığı bir fırsat dönemi de diyebiliriz. Umut, bizi hem motive eder, hem de harekete geçirir. Umut, güzel duygu ve düşünceleri içinde barındıran çok güçlü bir içsel motivasyon kaynağıdır. Peki, umut dolu bir bakışa sahip olmak hayallerimize ulaşmamız için yeterli mi? sorusuyla konumuza bir giriş yapalım.

Hayaller Kuran ve Hayallerini Gerçekleştirebilen İnsanlar

Olumlu düşünebilen ve umutlarına sıkı sıkıya sarılan insanlar, hayallerindeki başarıyı yakalayabilen insanlardır. Ayrıca bu kişilerin öz disiplinleri de oldukça yüksektir. Yaşadıkları en olumsuz deneyimleri bile farklı bir bakış açısıyla değerlendirebilirler. Olumsuz deneyimlerden ders çıkarıp neyi yapmamalarını ya da neyi yapmaları gerektiğini öğrenebilen insanladır onlar. Çok güçlü bir içsel motivasyon kaynakları vardır. Olumsuz düşüncelerin üstesinden çok çabuk gelebilirler. Kendilerini çok iyi motive edebildikleri gibi, başkalarını da motive edebilme güçleri çok yüksektir. Dolayısıyla onlarla çalışmak da zaman geçirmek de çok keyiflidir.

Hayallerini Olumsuz Düşüncelerinden Dolayı Gerçekleştiremeyen İnsanlar

Bu grupta olan insanların hayalleri vardır ama çoğu zaman karamsar düşüncelerinin esiridirler. Pesimist düşünce yapıları adım atmalarını engeller. Bardağın içinde mevcut olan sudan çok, bardağın boş kısmına odaklanan bir bakış açıları vardır. Yaşam enerjilerinin çoğunu, başlarına gelebilecek olumsuz durumlar için tedbir almaya harcarlar.  Zihinleri, hayallerine ulaşırken önlerine çıkabilecek olumsuz senaryolar ile meşguldür. Öz disiplinleri yüksek olsa bile,  karamsar düşünceleri kendilerinin önünde görünmez kocaman bir engeldir. Moralleri kolay bozulan insanlardır. Çabuk pes edebilirler. Yeni girişimlerde bulunurken detaylara fazla takılıp, adım atmakta zorlanırlar.

Hayaller Kuran Ama Bir Türlü Harekete Geçmeyen İnsanlar

Hayalleri, fikirleri, projeleri çoktur. Yaparız, ederiz, hallederiz cümlelerini sıkça kullanırlar. Ama bir türlü sonuca varamazlar. Karamsar düşünceleri yok denecek kadar azdır ama öz disiplinleri oldukça zayıf insanlardır. Eksik olan yanları ise hayallerini gerçekleştirebilecek adımları bir türlü atamayışlarıdır. Zihinleri oldukça dağınıktır. Daldan dala atladıkları için başladıkları şeyi bitirmekte zorluk çekerler. Kısaca onlara hayalperestler diyebiliriz.

2020’ ye eminim siz de birçok hayalle girdiniz. Kendinize yeni hedefler koydunuz. 2019’ un bir muhasebesini yaptınız. Birçoğunuz zamanın ne kadar çabuk geçtiğini, istediklerinizi yapmak için yeterli zaman bulmadığınızı düşündünüz. Evet, bazen hayatın akışı içinde, elimizde olmayan sebeplerle hayallerimizi gerçekleştirmeyi erteleyebiliyoruz. Ama bu döngüyü sürekli yaşıyorsanız, bazı şeyleri gözden geçirmenin zamanı gelmiştir. Bu duruma sebep olan davranış ve düşünce kalıbınız hangisi abaca?

Erteleme alışkanlığınız mı?

Zamanı iyi yönetememeniz mi?

Başkaları için fazlaca zaman harcayıp, kendiniz için zaman bulamamanız mı?

Öz disiplin konusunda zorlanmanız mı?

Korku ve kaygı dolu düşünceleriniz mi?

Özgüven eksikliğiniz mi?

Yukarıda yazan maddelerden bir ya da birden fazlasına evet yanıtı verdiyseniz, işte o sizin başarıya ulaşmanızdaki en büyük engeliniz olabilir. Bu engelin nedenleri üzerinde çalışıp, o engeli ortadan kaldırdığınızda hayallerinize ve başarıya ulaşmanız çok daha kolay olacak. Şunu hep hatırlayın lütfen, “Olumsuz Düşüncelerden Özgürleşmek Bizim Elimizde”. İyi seneler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esra - 9 ay önce
Kendimi C grubuna koyuyorum