Teknoloji yönetiminde stratejik bakış açısı neden gerekli


Hakkı Okan YELOĞLU

Hakkı Okan YELOĞLU

Okunma 04 Şubat 2021, 01:38

Günümüzde hem akademik alanda hem de uygulamada teknolojiyle ilgili hızlı değişimlerin takibi ve bu değişimlere ayak uydurmak için bireylerin, toplumların, işletmelerin hatta sektörlerin uyum gösterme çabaları çok ciddi düzeyde önem kazanmaya devam ediyor. Rekabetin gittikçe işletmelere baskı yaratması ve bu baskıdan kaynaklanan yönetimsel ve idari problemler çevreyle olan tüm etkileşimleri de olumsuz etkileyebiliyor.

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci rekabet etme dinamiklerini büyük ölçüde değiştirdi. İşletmelerin ayakta kalabilmesi ve rekabet etmesi bir yana, ortaya çıkan değişken ve sabit maliyetlerini karşılayamamasından dolayı kapanma riskleri gittikçe artıyor. Bu sorun sektörde bulunan her türlü ölçekteki işletmelere de büyük ölçüde zarar veriyor. Bu noktada teknoloji bağlamında ürün ve hizmet üreten, teknolojiyi edinim yöntemleriyle transfer eden, kullanan, koruyan işletmelerin, kendi sahip oldukları yeteneklerini ön plana çıkarmak amacıyla birtakım hedeflerini yeniden belirlemeleri için uzun dönemli bir bakış açısına ihtiyaç duyduklarını belirtmek yanlış olmaz.

Firmanın yeteneklerinin geliştirilmesi

Teknoloji yönetiminin önemli dayanaklarından biri olan firmanın yeteneklerinin geliştirilmesinin uzun dönemde etkisinin ne olacağı tartışılan konular arasındadır. Sadece firmanın sahip olduğu yetenekler değil; bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişim ve gelişmeler, hukuki sorunlar, devletin aracı ve düzenleyici rolü, dış piyasalar gibi etmenler devreye giriyor. Bu yüzden, uzun dönem bakış açısının detaylarıyla birlikte yeniden ele alınması ve değerlendirilmesi gerekiyor. Bu noktada, işletmelerin mevcut durumlarını inceleyebilme, zayıf ve güçlü yönleriyle, sektörde bulunan tehditleri ve fırsatları algılayabilme kapasitelerinin artması, ileride kendilerini sektörde ne şekilde konumlandıracağını da önemli kılıyor. Dolayısıyla, kurumsal anlamdaki her türlü stratejinin doğru uygulanmasının sağlanması işletmede bulunan tüm düzeyleri yakından ilgilendiriyor.

Stratejik boyutu yeniden ele alınmalı

Bu tartışmaların pandemi süreci kapsamında ele alınması, uygulanacak stratejilerin kararlılığını ve etkinliğini ön plana çıkarır. Teknolojik ürün/hizmet olsun olmasın uygulanacak yanlış bir pazarlama stratejisi, o ürünün fiyatlandırmasından tedarik edilmesine ve tutundurulmasına kadar her türlü aşamada büyük sıkıntılar yaratacaktır. Aynı zamanda, doğru pazarın bulunamaması, doğru pazar bulunsa bile bu pazara nasıl nüfuz edileceğini belirlenmemesi, pazardaki müşterilerin analiz edilmemesi işletmelerin hem rekabet etmesinde hem de sektörde varlıklarının devamlılığının sağlanmasında büyük problemler yaratacaktır. Pandemi sürecinde kendilerine yol bulmaya çalışan işletmelerin daha makro bağlamda kendi pozisyonlarını korumaya yönelik veya daha saldırgan stratejileri belirlemeleri gerekliliği zorunlu bir hal aldı. Dolayısıyla, teknoloji yönetiminin stratejik boyutu, hem yönetimi hem de multidisipliner yaklaşımları bir arada ele alacak şekilde yeniden tasarlanmalı ve formüle edilmelidir.

Etkisini uzun dönemde gösterir

Sonuçta, teknolojik ürün ve hizmet üreten işletmelerin sahip oldukları teknolojik altyapıları, çevre ile etkileşiminin sağlanması için önemli bir bileşen. Bilgisayar destekli esnek tasarım ve üretim, kıyaslama, dış kaynaklardan edinim türleri stratejik olarak bakıldığında işletmelerin büyüme oranlarını, kârlılığı, satışlardaki ve pazar payındaki büyüme oranını etkileyeceği beklentisi uzun dönemde etkisini gösterecektir. Finansal anlamdaki anlamlı bir etki işletmelerin yenilik üretme kapasitelerini, araştırma geliştirme faaliyetlerini, teknoloji ürün geliştirme çabalarını tetikleyecek, maliyet analizleri yeniden yapılacak ve işletmelerin maddi olan ve olmayan varlıklarını sektörde daha iyi bir şekilde ön plana çıkarmalarına imkân tanıyacaktır.

Teknoloji yönetimin stratejik bakış açısı ile değerlendirilmesinde rekabetin sürdürülebilirliği oldukça önemli bir kavram; ancak, içinde bulunduğumuz pandemi süreci uzun dönem mantığını ön planda tutan stratejik bakış yaklaşımını ciddi bir şekilde sorguluyor. İlerleyen dönemleri çok ciddi bir şekilde analiz etmek ve formüle edilecek yeni stratejileri iyi tasarlamak gerecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.