Amerikan Merkez Bankası FED Karamsar


Rahmi İncekara

Rahmi İncekara

Okunma 03 Temmuz 2020, 13:52

Koronavirüs vakalarının ve ölüm sayılarının giderek artmasına bağlı olarak, bazı ülkelerde uygulanan karantina ve olağanüstü hâl tedbirleri; ekonomik, sosyal ve siyasi hayatı derinden etkiledi. ABD Merkez Bankası FED, Haziran ayında yapmış olduğu toplantı sonrasında politika faizlerinde uzun süre değişikliğe gitmeyeceğini açıkladı.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19, dünyanın çeşitli bölgelerine hızla yayılarak kısa bir süre içerisinde küresel bir salgın konumuna gelmişti. Covid-19 salgını, küresel ekonomileri etkilerken, ülkeler çeşitli önlemler ve teşviklerle ekonomik bağışıklıklarını kuvvetlendirmeye devam ediyor. Bu ülkelerin başında da şüphesiz ABD yer alıyor. Panik dalgası ile dolar talebinin artması, gelişmekte olan ülkelerden önemli derecede dolar çıkışı, dolara ihtiyaç duyanların düşük maliyetli dolara ulaşabilme imkanı, şirketlerin “can suyu” olarak gördükleri finansmanın karşılaması, talebin canlı tutulması için bireylere yönelik kredi koşulları bu sürecin temel taşları olarak ortaya çıktı. Tüm bu unsurların sağlanması doğrultusunda, birçok ülke politika faizlerinde indirime gitti ve para arzını genişletti.

Politika Faizini Değiştirmedi

Covid-19 salgınında dünyayı fonlama görevini üstlenen ABD Merkez Bankası FED, politika faizlerinde uzun süre değişikliğe gitmeyeceğini Haziran ayında yapmış olduğu toplantı sonrasında belirtti. Politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutan FED, faizlerin 2022’ye kadar sıfıra yakın kalacağını ifade etti. FED Başkanı Jerome Powell, Covid-19 salgını ve halk sağlığını korumaya yönelik alınan önlemlerin, ekonomik faaliyette sert düşüşler ve iş kayıplarına neden olduğunu anımsatarak, zayıflayan talep ve önemli ölçüde düşüş gösteren petrol fiyatlarının tüketici enflasyonunu düşürdüğü aktardı. FED’in parasal genişleme konusunda elinden geleni yaptığını, faizlerin dip noktada olduğunu, fiyat istikrarının korunduğunu, istihdamı iyi bir seviyeye getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kriz, Baskı Yaratmaya Devam Edecek

FED’in, şirketlere ve hane halkına kredi akışını desteklemeye yönelik politika önlemleriyle finansal koşulların iyileştiğine dikkat çektiği açıklamasında; pandemiden kaynaklı krizin yakın dönemde ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği ve orta vadede ekonomik görünüm üzerinde önemli riskler oluşturduğu ifade edildi. Açıklamada, ekonominin son sıkıntıları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma yoluna girdiğinden emin olana kadar söz konusu hedef faiz aralığının sürdürülmesinin beklendiği aktarıldı.

Belirsizlik ve Güvensizlik Denklemi

Powell, faiz oranlarını artırmayı düşünmediklerini belirterek, ekonomideki toparlanmanın yılın ikinci yarısında başlamasının beklendiğini ifade etti. Salgının ABD ve dünya genelinde çok büyük sıkıntılara neden olduğunu anımsatan Powell; geleceğe yönelik büyük bir belirsizlik olduğunu ve istikrarın sağlanması, toparlanmanın mümkün olduğunca güçlü olması ve kalıcı ekonomiye yönelik kalıcı zararın önlenmesi için FED’in araçlarını kullanmakta kararlı olduğunu söyledi. Powell, FED ve ABD Kongresi’nin Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı daha fazla adım atmasının gerekebileceğini belirterek, Covid-19 salgınında yaşanabilecek ikinci virüs dalgasının ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğini ifade etti. Toplantı sonrasında, oldukça karamsar bir tablo çizen Powell’ın; “Faiz oranlarını artırmayı düşünmeyi bile düşünmüyoruz. Tek hedefimiz ekonomiyi desteklemek. Bunun biraz zaman alacağını düşünüyoruz” şeklindeki açıklaması, ikinci virüs dalgası ihtimalini dile getirmesi, hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını gelecek aylarda artıracaklarını bildirmesi piyasaları gelecekle ilgili “belirsizlik” ve “güvensizlik” denklemine itmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.