2025'e kadar 4 trilyon doların üzerinde işlem hacmi bekleniyor

Pandemi ile birlikte tüm dünyada şirketler arasında ödeme vadelerinin süresi değişti. Uzayan vadeler ve yapılamayan tahsilatlar tüm piyasaları etkiledi.

2025'e kadar 4 trilyon doların üzerinde işlem hacmi bekleniyor
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Mayıs 2021 Cumartesi 17:19

Covid-19 ile ticaretin paraya el değmeden gerçekleşme oranı ve hızı artarken, birçok ürünün satış hacminde yüzde 300’ü geçen büyümeler oldu. 2025’e kadar 4 trilyon dolardan fazla işlem yapılması bekleniyor.  

72’den fazla ülkede faaliyet gösteren Avusturalya merkezli ödeme kuruluşu Octet, şu an farklı ölçeklerde 2 bin 400 şirkete hizmet veriyor. Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, “Sunduğumuz tahsilat ve ödeme ürünleri ile nakit döngüsünün alıcılar için uzun, satıcılar için kısa olmasını sağlıyoruz. Çözümlerimizle işletmelerin kârlılık ve verimliliğini artırıyoruz. Sunduğumuz tüm ürünler Octet Portal’ın yetkinlikleri ile özellikle likiditenin az olduğu dönemlerde firmaların nakit ihtiyaçlarını, işletme sermayelerini esnek yönetmelerine olanak sağlıyor” diyor.

Dijital dönüşümün KOBİ’lere etkileri

“Önümüzdeki dönemde bankacılık işlemlerinin ticaretin tarafı olan alıcı ve satıcıyı bankalar ile aynı ortamda bir araya getiren fintech şirketleri üzerinden yönetileceği aşikar. Covid-19 ile ticaretin paraya el değmeden gerçekleşme oranı ve hızı arttı. Birçok ürünün satış hacminde yüzde 300’ü geçen büyümeler oldu. E-ticaret, Covid-19 salgınının baş göstermesiyle beraber yepyeni bir seviyeye ulaştı” diye açıklamada bulunan Fidan; bu doğrultuda, firmaların ödeme kuruluşlarına taleplerinin de arttığını kaydediyor. Fidan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “2025 yılına kadar dünyadaki ödeme kuruluşu sayısının 4 bin 200’e ulaşması ve tüm ödeme kuruluşlarının ödeme hacminde 4 trilyon dolardan fazla işlem yapması bekleniyor. Sektörün 2019-2025 yılları arasında yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 28 olması, Infinicept kaynaklarına göre de belirtilen işlem hacmi karşısında dünyada 15 milyar dolar işlem geliri yaratması öngörülüyor.”

KOBİ’lerin sadece yüzde 51’i pozitif nakit akışına sahip

Araştırmalara göre Avrupa’da yüzde 30 seviyelerinde olan şirketler arasındaki vadeli işlemlerin payının Türkiye’de yüzde 36,8 düzeyinde olduğunu aktaran Fidan; şirketler arası ödemelerde ortalama 50-90 gün arasında değişen vade süresinin ise Türkiye’de normal zamanlarda 60-90 aralığında seyrettiğini ifade ediyor. Şimdi bu sürenin Türkiye’de 120 gün ve üzerine çıkmış durumda olduğunu kaydeden Fidan, “Nakit akışında ve finansmana erişimde sıkıntı yaşayan tüm firmalar için Octet ürün ve çözümleri bu sürede can simidi oldu diyebiliriz. 2019 yılının Aralık ayında yapılan bir araştırma KOBİ’lerin sadece yüzde 51’inin pozitif nakit akışına sahip olduğunu gösteriyor. Salgınla beraber bu oranın daha da azaldığı öngörülüyor. Bu şartlarda işletmelerin, ne zaman ne kadar tahsilat yapacaklarını bilememeleri esas faaliyet alanlarına odaklanmalarını da engelliyor. Alış ve satışlarında Octet Portalı’nı kullanan işletmeler için ise bu konular sorun olmuyor, portal işletmelere tahsilat kolaylığı ve güvencesi sunuyor” diyor.

4 milyar 500 milyon TL işlem hacmine ulaşmayı hedefliyor

Fidan’ın aktardığı bilgilere göre BDDK’dan kendi alanında lisans alan ilk kuruluşlardan biri olan Octet Türkiye ile KOBİ’ler hizmet tedariklerinde ödemelerini, vadeli çek-senet olmadan daha kolay nakit akışları doğrultusunda yapabilme olanağına kavuşurken, alacaklarını ise peşin tahsil etmenin avantajlarından yararlanabiliyor. Octet Portalı’nda, satıcı peşin tahsilat yapmanın maliyetine kendisi katlanabileceği gibi satıcı herhangi bir maliyet yüklenmeden, alıcı kullandığı taksit veya talep ettiği erteleme kadar hizmet bedeli ödeyebiliyor. Fidan, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Octet Türkiye olarak kredi kartı ile gerçekleşen tahsilat işlemlerinde tüm kart sistemleri ile çalışıyoruz. Diğer tahsilat ve ödeme ürünlerimizde ise şu anda 12 banka ile entegre çalışıyoruz. 2021’de bu sayıyı 16’ya çıkartmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2021 yılında 4 milyar 500 milyon TL işlem hacmine ulaşmayı hedefliyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.