Atlarla eğitim ve koçluk

Starseed Training & Consultancy; atların yardımı ve rehberliğinde, bireylerin, liderlik, güç, iletişim, duygusal zekâ, sezgisellik, rezilyans (dayanıklılık) ve takım çalışması gibi geliştirmeleri gereken becerileri, deneyimleyerek içselleştirmelerine ve kendilerini daha iyi tanımalarına yardımcı oluyor.

Atlarla eğitim ve koçluk
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Mart 2021 Pazar 22:53

Atlarla düzenlediği eğitim ve koçluk çalışmaları ile kişilerin tam potansiyellerini gerçekleştirmelerinin önünde duran engellerin farkına varmalarını ve bunların üstesinden gelebilmeleri için ihtiyaç duydukları araçları kazanmalarını sağlıyor.

Starseed Training & Consultancy yemyeşil doğada, açık havada, atları ve her ruh hâli içindeki atı kontrol edebilen eğitmenleri eşliğinde, binicilik bilgisi gerektirmeyen, daha çok atla bazen de takım arkadaşlarıyla iş birliği kurarak tamamlanabilecek yer egzersizleri içeren çalışmalar yapıyor. Starseed Training & Consultancy Kurucu Ortağı Sevgi D. Saybaşılı, “Eğitimlerimizde, Authentic Leadership / Özgün Liderlik prensipleri temel alınıyor. Gestalt, NLP ve somatik psikolojiden faydalanılan eğitimler, koçluk ve profesyonel geri bildirim teknikleri kullanılarak fasilite ediliyor” diyor.

Neden atlar?

Saybaşılı, bu eğitimleri atlar ile vermelerinin nedenlerini şöyle açıklıyor: “İnsanları düşünsel ve duygusal açıdan anında okuyup değerlendirir ve tepkilerini buna göre verirler. Bu da davranış ve duygularımıza dair anında geri bildirim almamıza olanak tanır. İnsanlarla iletişime geçmek için kişinin içinden hissettikleri ile dışarı yansıttıklarının tutarlı olmasını talep ederler. Dolayısıyla karşılarında ‘-mış gibi yapmak’ imkansızdır. Her deneyimi yeni bir deneyim olarak kabul ettiklerinden her an her olasılığa açıktırlar. Bu şekilde, süreçte uygulayıcıyla danışan arasında oluşabilecek yargıları nötrlerler. Doğaları gereği, karşı karşıya geldiğimiz anda kimin lider olduğunu belirleme ihtiyacında olan ve liderliği güç gösterisindense, duygusal tutarlılık, tecrübe ve net bir vizyona sahip olma ile değerlendiren atlar, bize özgün liderliği öğretmede son derece etkin öğretmenlerdir. Sürülerinin yapısı, en tecrübeli, hassas ve diğer üyelerin çıkarını korumak konusunda en yetkin olanın gönüllü liderliğinde, tüm üyelerin beceri ve istekleri doğrultusunda görev üstlendikleri, gelişmiş bir takım yapısıdır.”

Neden deneyimsel öğrenme?

Atların empati becerisi, gelişmiş duygusal zekâ ve sezgisellik gibi hem iyi bir lider hem de takım üyesi olmak için gerekli olan yetilerinin son derece gelişmiş olduğunu aktaran Saybaşılı; onlarla iş birliğinin yolunun bunları kişinin kendisinde de geliştirmesinden geçtiğinden, bu konularda doğal öğretmenler olma görevini üstlendiklerini ifade ediyor. Saybaşılı, deneyimsel öğrenmenin önemi konusunda ise şu açıklamayı yapıyor: “Katılımcıdan davranış değişikliğini talep eden yapıdadır. Görevi tamamlamak için işe yaramayan davranışları değiştirmek şarttır. Aynı zamanda davranışın etkinliğine dair anında geri bildirim sağlar. Alışık olunmayan, konfor alanı dışında bir çevrede bulunmak öğrenmenin önündeki engelleri kaldırır ve açık fikirli bir yaklaşımı teşvik eder. Yaşanan deneyim esnasında edinilen davranış stratejileri ve tutumlar ‘meta-öğrenme’ olarak içselleştirilir ve daha sonra karşılaşılan benzer durumlarda kolaylıkla kullanılabilir.”

Programlar

Starseed Training & Consultancy’nin atlarla eğitim ve koçluk programları arasında Özgün Liderlik ve Liderlik Koçluğu, Duygusal Zekâ & İletişim, Yüksek Performanslı Takım Olma, Performans Yönetimi & Geri Bildirim, Rezilyans (Dayanıklılık) ve Mindfulness (Farkındalık) yer alıyor. Şirketin referansları arasında ise Arçelik, Servier İlaç, Astra Zeneca, Toyota, Yaşar Holding, Özgörkey, Sodexo, L’oreal, HDI Sigorta, Autoliv, Unimar, a.harthordt, Çelikkord, Sismat, WavinPilsa öne çıkıyor.

Sevgi D. Saybaşılı kimdir?

Eğitmen, yazar ve yaşam koçudur. Ayrıca At Destekli Yaşam Koçluğu ünvanına da sahiptir. Kurucu ortağı olduğu Starseed Training & Consultancy bünyesinde, kişisel gelişim temelli İletişim, Koçluk, Hikayecilik ve At Destekli Kişisel Gelişim ve Liderlik eğitim ve seminerleri ile Bahçeşehir Üniversitesi MBA programında Davranışsal Bilişsel Liderlik dersleri veren Saybaşılı’nın en büyük hedefi, insanların özgün benliklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak ve atların insanlara eğitim, kişisel gelişim ve terapi alanlarında da faydalı olduğunun Türkiye’de de tanınması ile kabulünü sağlayarak, bu olağanüstü varlıklara yeni bir yaşam alanı açmak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.