Bir İnsan Bir Dünyadır!

Adler Central Europe 2008 yılında kurucumuz rahmetli Ersin Günöy tarafından Türkiye’ye getirilen öncü okullardan biridir. Şirketimizin iki bacağı v

Bir İnsan Bir Dünyadır!
11 Mayıs 2017 Perşembe 09:18

Adler Central Europe 2008 yılında kurucumuz rahmetli Ersin Günöy tarafından Türkiye’ye getirilen öncü okullardan biridir. Şirketimizin iki bacağı vardır. Öncelikle biz Adler ekolunu temsil eden ICF akredite bir okuluz ve profesyonel koçlar yetiştiriyoruz. Adler mezunu koçlarımızın sayısı 1200 civarında ve bu sayı koçluk meslek olarak kabul edildikten sonra daha da artarak devam ediyor.

Diğer bacağımız ise kurumsal şirketlere verdiğimiz iç koçluk, mentorluk, yönetici koçluğu, çatışma yönetimi ve takım koçluğu gibi eğitimlerin olduğu alanlardır. Kurumsal koçluk ve mentorluk hizmetlerimizle; kurum içinde performansı, öğrenmeyi, doyumun farkındalığının önemini ve koçluk varlığını yansıtarak koçvari yöneticilerin yetişmesine alan açmaya çalışıyoruz.

KOBİ’lere pusula olan hizmetler

Kurumsal hizmetlerimizle orta ve büyük ölçekli ve Türkiye’nin önde gelen kurumlarına ihtiyaçlarına hizmet eden koçluk ve mentorluk eğitimleri vererek bu mesleğin her alanda yayılmasına hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 1500 civarı kurum yöneticilerine eğitim vermiş bulunuyoruz.

Bu yıl Dubai, Azerbaycan ve Bulgaristan’da da eğitimler açmak üzere girişimlerde bulunduk ve Dubai’de ilk eğitimimizi açtık. Amacımız güçlü koçluk eğitimlerimizi daha da yaymak ve insanlara dokunabilmektir.

Tüm bu eğitimleri güçlü bir lider kadrosundan oluşan fakülte ve kurumsal liderlerimizle gerçekleştiriyoruz. Her biri kendi bilgi birikimleri ve Adler’in güçlü akademik birikimiyle katılımcılarda derin farkındalık yaratan bir kadro. Gerek yönetim gerekse lider kadromuzun uyumuyla vizyonumuzu daha da ileriye götürebilme aşkıyla çalışmaya devam ediyoruz.

Kariyer “karaktere” bağlıdır

Kariyerin araç veya amaç olabilmesi kişinin yaşına ve hayata nasıl baktığına bağlıdır. Yaşın, deneyimin ve aile geleneğinin de etkisi büyüktür. Eğer kişi kariyerine para kazanmak amaçlı bakıyorsa o zaman iş ön plana çıkar. Eğer sosyal statü olarak görüyorsa o zaman pozisyon ve unvanlar önem kazanır. Eğer kendi içsel yolculuğunu gerçekleştirmek ile doyuma ulaşmak amacıyla o pencereden bakıyorsa, kariyeri yaşam amacı olmuştur. Maslow piramidinden baktığımızda, temel ihtiyaçlar, sosyal statü ve kendini gerçekleştirmek olarak da bakabiliriz.

Mutluluk, kişinin yaşamdan ne istediği ile orantılıdır. Kişi sevdiği bir şeyi ve durumu işe dönüştürebiliyorsa, yaptığı işte mutlu olur ve doyuma ulaşır. Bu da kendi içsel yolculuğunu gerçekleştirmesinde önemli bir rol oynar. Yaşam amacını da gerçekleştirmiş olur. O nedenle sevdiği işi yapanların daha mutlu olduklarını görüyoruz. Koçluk da kişilerin bir anlamda yollarını bulmalarını ve yaşam amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için yol açar. Bir insan kendi eşsizliğinin ve güçlü yönlerinin farkında olduğunda kariyerinde ve özel yaşantısında daha mutlu olabilir. 

Koçluk ve Mentorluk nedir?

Koçluk ve Mentorluk birbirlerine çok yakın ve ilintili gözükse bile aralarında nüanslar bulunuyor. Aslında her ikisi de kardeştir ve zaman zaman da birbirine geçebilir. Koçluk; kişinin hedeflerine ulaşmasına destek olma amacıyla koçluk yetkinlik ve becerileriyle bulunduğumuz noktadan varmak istediğimiz hedefe ulaşmak için yapılan yapılandırılmış görüşmelerden oluşur. Koç soru sorar, meydan okur, yansıtır geri bildirim verir ve takdir eder. Koçlukta amaç, performansın beslenmesi ve sürekliliğidir. Koçluk belirli bir zaman dilimi içine yayılarak yapılır.

Mentorluk; bilgi, deneyim, iyi niyet alışverişine dayanan bir yardım ilişkisidir. Kurumlarda mentorun daha az deneyimli kişiye güven, amacını netleştirmesi, iç görü ve bilgelik kazanması için yapılan karşılıklı bir görüşmedir. Karşılıklı öğrenmenin oluştuğu bir ilişkidir. Mentor öğrenmeyi destekler. Gerektiğinde kendi deneyimini aktarır ve tavsiye verebilir. Daha uzun soluklu bir ilişkidir. Burada da koçluktaki gibi iletişim becerileri kullanılır. Hikâye anlatır, partnerdir, bilgi paylaşır ve tavsiye verir, kapı açar ve hami - arkadaş olur. Her ikisinde de insana dokunmak ve şefkat vardır.

Adler Central Europe olarak her alanda daha fazla kişiye dokunarak güçlü yönlerini ve öz farkındalıklarını görebilen, toplumumuza ve bulunduğu kuruma faydalı bireylerle büyüyerek çoğalmayı hedefliyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizle özellikle üniversite ve öğrenim çağındaki gençlerle birebir koçluk üzerinde çalışmalarımız bulunmaktadır, bunları daha da genişleterek daha büyük kitlelere ulaşmak istiyoruz.

Huzurlu, barış içinde insanların birbirini kucaklayabileceği, empatiyle dinleyebileceği, sevgi dolu bir toplum ve dünya diliyoruz.

Adler Central Europe Genel Müdürü: Ayşe Coral, ACC, ACPC

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.