Çevreye duyarlı ürün ve sistemlere yatırımlar yapıyoruz

Dünyaya yenilikçi ve sürdürülebilir kablo çözümleri sunan Türk Prysmian Kablo, sürdürülebilirlik çalışmalarına ağırlık vererek yerli üretime olan katkılarını artırmaya devam ediyor.

Çevreye duyarlı ürün ve sistemlere yatırımlar yapıyoruz
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Temmuz 2021 Pazartesi 19:29

Türk Prysmian Kablo Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Tamer Yavuztürk ile şirketin faaliyetlerini ve sürüdürülebilirlik kapsamındaki hedeflerini konuştuk.

Prysmian Kablo’nun faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz?

Türk Prysmian Kablo olarak, Prysmian Group’un faaliyet gösterdiği 50 ülkeden biri olan Türkiye’de, 57 yıldır milyonlarca kilometre kablo üretimine imza atıyoruz. 1964 yılından bu yana Bursa’nın Mudanya ilçesinde yer alan fabrikamızda yenilikçi ve sürdürülebilir kablo çözümlerimizi dünyaya sunuyoruz. Prysmian Group’un Mudanya’daki Ar-Ge Merkezi ile teknolojiye ve inovasyona yatırım yapıyor, kullanıcıları üstün performanslı ürünlerle buluşturmak için çalışıyoruz. 79 bin kapalı olmak üzere toplam 180 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren fabrikamızda 22 bin farklı kablo üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu kablolar arasında 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar bulunuyor.

Yenilenebilir enerji alanında neler yapıyorsunuz?

Türk Prysmian Kablo olarak, özel olarak ürettiğimiz enerji kablolarımızla, yenilenebilir enerji endüstrisindeki işletmelere ve yatırımcılara; maliyeti düşüren, dayanıklı ve yüksek performansa sahip enerji çözümleri sağlıyoruz. Güneş enerjisi projelerini solar, alçak gerilim, orta gerilim, fiber optik ve data kablolarıyla destekliyoruz. Bir diğer yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisi projelerini ise hem özel dizayn edilmiş kule içlerinde kullanılan kablolar hem de altyapı kabloları ile destekliyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana tedarik ettiğimiz solar kablo miktarı 30 milyon metreyi geçti. Bu miktar, yaklaşık 9 milyon hanenin bir aylık elektrik ihtiyacı anlamına geliyor. Yenilenebilir enerji alanında büyük önem taşıyan bir diğer alan olan rüzgâr enerjisinde de öncü tedarikçilerden biri olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 

Üretimlerinizin ne kadarı, hangi ülkelere ihraç ediliyor?

Ürettiğimiz kabloların yaklaşık yüzde 40’lık bir kısmını 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Bu ülkelerin en başında Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ülkeleri yer alıyor.

2020 yılı büyüme oranınızı ve cironuzu açıklar mısınız?

2020 yılında Covid-19 pandemisine rağmen hem iç piyasada hem de ihracatta ciddi bir ivme kaydettik. Ciromuzu 2019 yılına oranla yüzde 23 oranında artırarak, 1 milyar 802 milyon 184 bin TL’ye yükseltirken; aynı zamanda ihracatın ciro içerisindeki payını da yüzde 37’ye çıkararak 665 milyon 113 bin TL’ye ulaştık. Bu zorlu dönemde yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerimiz üzerinde aralıksız çalışmaya devam ederek, 2020 yılında Ar-Ge harcamalarımızı yüzde 14,4 oranında artırdık. 

Sürdürülebilirlik kapsamındaki hedefleriniz neler?

Bizim için 2021 yılının en önemli başlığı “Sürdürülebilirlik”. Tüm paydaşlar ve gezegenimiz için ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği tüm çalışmalarımıza entegre ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerine yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. “Türkiye’yi sürdürülebilir yarınlara bağlıyoruz” misyonumuzdan aldığımız güçle yerli üretime olan katkımızı artırmak en büyük hedefimiz. 2021 yılı içinde 10 farklı sürdürülebilirlik projesi gerçekleştirmeyi planladık ve bunlar arasından 6 tanesini, yılın ilk çeyreğinde tamamlayarak enerji tüketimini azaltmaya ve verimliliği artırmaya katkıda bulunduk. Türk Prysmian Kablo olarak, 2030 yılına kadar karbon ayak izimizi 59 bin ton azaltmayı hedefliyoruz. Hızlı ve doğru aksiyonlar alarak, planladığımızdan da erken bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlarımız sayesinde, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 144,5 ton CO2 emisyonunu önledik. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda, hem sürdürülebilirlik çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz hem de sektörümüzü geliştirmek ve daha iyi bir noktaya getirmek üzere çalışmayı sürdüreceğiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.