CLPA’dan geleceğin rekabetçi üretimi için ileri teknoloji

Geleceğin otomasyon sistemlerinde Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisi kilit rol oynuyor. Bu teknoloji sayesinde, değişikliklere kolay uyum sağlayabilen esnek üretim hatları oluşturulabiliyor. TSN, Sanayi 4.0 ihtiyaçlarının desteklenmesi konusunda büyük önem taşıyor.

CLPA’dan geleceğin rekabetçi üretimi için ileri teknoloji
kobiaktuel
kobiaktuel
09 Eylül 2021 Perşembe 14:43

Geleceğin endüstrileri değişen koşullara uyum sağlayabilen veri temelli operasyonlarla şekillenecek. Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisini kapsayan gelişmiş endüstriyel ağlar ise bu sistemlerin öncü teknolojisi olacak.  Bu sistemleri tercih eden şirketlerin, Sanayi 4.0 uygulamalarının ihtiyaç duyduğu yüksek hızlı ve güvenilir bir endüstriyel haberleşmenin faydalarından yararlanacaklarını dile getiren CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, bu noktada Zaman Duyarlı Ağ teknolojisinin Sanayi 4.0 ihtiyaçlarının desteklenmesi konusunda büyük önem taşıdığını söylüyor. Bizel, şu bilgileri paylaşıyor: “Geleceğe hazır endüstriler, üretim hattındaki operasyonları gerçek zamanlı olarak anlama fırsatı sunan verinin gücünden faydalanabilme becerileri sayesinde son derece üretken ve esnekler. Olası değişikliklere kolay adapte olabilen bu şirketler, operasyon sürekliliğini sağlamak için süreçlerini otomatik hale getiriyor ve verimliliklerini en üst düzeye çıkarıyorlar. Bu sistemlerin kalbinde, önemli bilgilerin bir tesis veya işletme çapındaki tüm birimler arasında paylaşılmasını sağlayan ağlar bulunuyor. Sanayi 4.0 fonksiyonlarını desteklemek için geliştirilen bu altyapılar, üretilen yüksek hacimlerde verilerin üst düzey bir güvenilirlikle ve zamanında iletilmesini sağlıyor. Gigabit bant genişliğine doğru eğilim, bu ihtiyaçların karşılanması konusunda destek sunuyor. TSN teknolojisi de bu sürece ayrıca destek sağlayarak işletmelerin veri temelli operasyonlar oluşturabilmesine yardımcı oluyor.”

Geleceğin fabrikaları için kilit rol oynuyor

TSN teknolojisinin ön plana çıkan özelliğinin, standart endüstriyel Ethernet'i son derece düşük düzeylerde gecikmeyle birlikte gerçek zamanlı bir haberleşme sistemine dönüştürebilmesi olduğuna dikkat çeken Bizel; bu sayede en güncel veri temelli çözümler ve Sanayi 4.0 uygulamalarını desteklemek için kilit ağ teknolojisi sunduğunu kaydediyor. Böylelikle değişikliklere kolay uyum sağlayabilen esnek üretim hatları oluşturarak, şirketlerin üretkenliklerinin artırıldığını belirten Bizel, “Ayrıca otomasyon cihazları ve sistemler arasındaki açıklık ve uyumu garanti ederek, bağlantıları güçlü tesisler ve işletmelerin hayata geçirilmesini kolaylaştırıyor. Bununla birlikte TSN, bir işletmenin operasyon teknolojisi (OT) ve bilgi teknolojisi (IT) gibi farklı bölümlerini birbirine yakınlaştırma kabiliyetine de sahip. Teknoloji, ilk başta ticari uygulamalarda ses ve görüntü aktarımı için geliştirilse de zaman içinde bu çözümün endüstriyel otomasyon sistemleri için uygun olup olmadığı araştırıldı ve test edildi. Sonuca baktığımızda ise belirli bir sektördeki TSN uygulamalarının başka bir segmentteki gelişmelerden etkilenmesi kaçınılmaz görünüyor. TSN teknolojisi, yakın gelecekte endüstrilerin geleceğini şekillendirerek ve birleştirecek diyebiliriz. Bu benzersiz özellik TSN'nin yaygınlaştırılmasında da hayati bir rol oynayacak” şeklinde konuşuyor.

Üreticilerin sahip olması gereken bir teknoloji

Otomasyon sistemi üreticilerinin ve son kullanıcıların, başta birlikte çalışabilirlik ve uyuma yönelik tümleşik bir yöntem sunma kabiliyeti olmak üzere TSN'nin potansiyelinin farkında olduğunu söyleyen Bizel, “Bu nedenle pek çok şirket bu teknolojiyi tesislerinde hayata geçirmenin yollarını aktif bir şekilde arıyor. Ayrıca TSN'nin kısa ve orta vadede üreticilerin sahip olması gereken bir teknoloji olacağına dair kabul edilmiş bir öngörü de bulunuyor. Gerçekte yenilikçi endüstriyel Ethernet çözümlerinin geniş çevrelerde yaygınlaşması olasılık değil, bir zaman meselesi ve işletmeler şimdiden sistemi kullanmaya hazırlar. TSN tabanlı çözümler sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor. TSN inovasyonunun gelmesiyle birlikte mühendisler, çığır açıcı kabiliyetlerle yeni ürünler geliştirmek gibi yeni görevlere hazırlanıyorlar. Bu noktada CLPA’nın en yeni teknolojisi CC-Link IE TSN de Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.