Covid-19’un Soğuk Zincir Uygulamalarına Etkileri

Soğuk zincir lojistiği, dünya genelinde üretilen ürünlerin sağlıklı bir şekilde tüketimi için son noktaya ulaştırılması adına çok önemli bir taşımacılık alanıdır

Covid-19’un Soğuk Zincir Uygulamalarına Etkileri
kobiaktuel
kobiaktuel
03 Temmuz 2020 Cuma 13:57

Covid-19 pandemisinde, soğuk zincir lojistiğinin önemi daha iyi anlaşıldı ve soğuk zincirle ilgili uygulamalarda revizelerin yapılması gündeme geldi.

İnsanların sağlık sorunları ile karşılaşmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için aşı ve ilaç gibi temel ihtiyaçları mevcuttur. Bu ihtiyaçları salt yaşadıkları bölgelerden karşılamaları mümkün olmadığı gibi, başka bölgelerden tedarik ederek ihtiyaçlarını gidermek zorundadırlar. Bu da ancak lojistik ile mümkün olabilir. Lojistik, bir anlamda insanların ihtiyaç iletişimidir. Gıda ve ilaç temini ise lojistiğin bir kolu olan soğuk zincir lojistiği ile sağlanır. Soğuk zincir lojistiği insan sağlığı unsurunu temel alan faaliyetler bütünü olup, dünya genelinde üretilen ürünlerin sağlıklı bir şekilde tüketimi için son noktaya ulaştırılması adına yüksek önem taşıyan bir taşımacılık alanıdır.

Temel İhtiyaçlar Karşılanabilmeli

Bireysel ve toplumsal olarak, alıştığımız yaşam standartları devamlılığını sürdürürken, bu şartların değişmeyeceği düşüncesini kanıksıyor ve tüm yaşamımızda olduğu gibi hayati ihtiyaçlarımızı karşılamada da yine belirli standartlarda hareket ediyoruz; fakat kitleleri sarsan Covid-19 pandemisi, kurduğumuz düzeni sorgulama ihtiyacını doğurdu. İnsanların yaşamsal kaygıları nedeniyle sağlıklarını her zamankinden daha çok önemsedikleri, bu nedenle olası hastalıktan korunmak veya tedavi olmak için ilaçlara ve yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için güvenli bir ortamda tüketebileceği gıdaya ihtiyaçları olduğu bir gerçektir. Böylesi bir küresel krizde mevcut temel ihtiyaçların vaktinde tedarik edilememesi olasılığı krizin şeklini ve boyutunu değiştirebilir. Bu anlamda, küresel krizi stabilde tutmanın yanında krizi aşmak için hem Covid-19 salgını sürecinde hem de bundan sonra yaşanması ihtimal dahilinde olan durumlarda temel ihtiyaçların karşılanabilmesi önemlidir. Bunu sağlarken salgının yayılmasını engellemeyi mümkün kılacak kalıcı tedbirler almak, kaçınılmaz olarak yeni süreçleri ve sistemleri yeniden gözden geçirmek gerekecektir.

Temassız Ticaret Uygulaması

Küresel çerçevede insani ihtiyaçlar olan gıda ve sağlık ihtiyaçlarının sağlanmasında önemli bir rolü olan soğuk zincir lojistiğinin, Covid-19’un neden olduğu küresel krizden etkilendiği söylenebilir. Bu etki, Covid-19’un ortaya çıktığı ilk günlerde öngörülemeyen ve yönetilemeyen süreç gibi negatif görünse de, alınan tedbirler ve yeni uygulamalar sayesinde pozitif yönde eğilim göstermeye başladığı görülmektedir. Bunun nedenlerinden biri, sağlık ve lojistik sektörlerinin tedbir dışı bırakılarak bu süreçleri etkin ve verimli olarak yönetmeleri; bir diğeri ise uluslararası ticarette lojistik ve soğuk zincir lojistiği açısından süreci en az riskle olumlu bir şekilde yönetmeyi sağlayan olan temassız ticaret uygulamasıdır. Temasız ticaretin uygulandığı pandemi sürecinde dikkat çeken girişimler; bilhassa işletmeler özelinde devlet destekli kredilerin arttırılması, tüm sınır kapılarında tampon bölgelerin oluşturulması ve tampon bölgelerde dezenfektasyon işlemlerinin hızlandırılmasına yönelik teknolojik ekipmanların arttırılması, öte yandan süreçte oldukça önemli sorumluluk alan şoförlerin vize sorunu engeli yaşamaması için kalıcı çözümlerin üretilmesi oldu.

Ekipmanların Revize Edilmesi Gündeme Geldi

Yaşanan öngörülemez süreçte, taşımacılıkla ilgili özellikle karayolu ile yapılan taşımalarda, uluslararası kapsamda kriz dönemleriyle ilgili ayrı bir yapılanmanın oluşturulması, e-ticaret alt yapısının geliştirilmesi gündeme geldi. Soğuk zincirle ilgili uygulamalarda, kriz süreçlerinde öneminin daha da çok hissedildiği soğuk hava depolarının çevreye duyarlı, ekonomik ve dayanıklı ekipmanlarla donatılması ve devletin bunun için çeşitli teşvikler vermeyi hızlandırmak adına atılımlarda bulunduğu gözlemlendi. Bilhassa soğuk zincir taşımacılığında, etkin kullanılan araçların ve tüm dijital ekipmanların yeni teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak revize edilmesi söz konusu oldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.