Geniş ürün yelpazemiz sayesinde her müşterimize uygun iklimlendirme çözümünü kolaylıkla sunabiliyoruz.

Form Şirketler Grubu kuruluşundan bu yana müşterilerinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla ticari ve konut tipi klimaların üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerini başarıyla sürdürmektedir. Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, sorunlarımızı yanıtladı.

Geniş ürün yelpazemiz sayesinde her müşterimize uygun iklimlendirme çözümünü kolaylıkla sunabiliyoruz.
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Aralık 2023 Pazartesi 22:42

Form Şirketler Grubu olarak sağlamış olduğunuz faaliyetlerinize değinir misiniz?

Form Şirketler Grubu olarak klima konusundaki 58 yıllık deneyimimizle ürünlerimizin kullanıldığı alanlarda yaşam kalitesini arttırmak üzere üretim, satış ve satış sonrası destek hizmetleri sunuyoruz. Grup yapılanmamız içerisinde bulunan Form MHI Klima Sistemleri, Form Endüstri Ürünleri ve Form Endüstri Tesisleri firmalarımız ile ticari binalar, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, fabrikalar, konferans salonları, büyük market zincirleri ve konutlara iklimlendirme, duman tahliye, doğal havalandırma, doğal aydınlatma gibi hizmetler sağlıyoruz. Geniş bir ürün gamına sahip olmanın getirdiği avantajla her müşterimize uygun iklimlendirme çözümünü kolaylıkla sunabiliyoruz.

Ürün çeşitleriniz ve hizmetleriniz nelerdir?

Japon teknoloji devi Mitsubishi Heavy ile 2019 yılından bu yana başarılı şekilde devam eden bir ortaklık yapımız bulunuyor. Bu kapsamda Form MHI Klima Sistemleri şirketimiz ile split klimalar, multi-split klimalar, profesyonel klimalar, VRF sistemler ve ısı pompalarının yer aldığı ürün gamımızı kullanıcılarımızla buluşturuyoruz. Split ve multi-split ürünlerimizi Türkiye genelindeki 100’e yakın mağazamızla son tüketiciye ulaştırıyoruz. Grup bünyesindeki bir diğer firmamız Form Endüstri Ürünleri ile hem yerli üretim ürünlerimiz hem de uzun yıllardır temsilcisi olduğumuz Lennox, Clivet, Climate Master, Dunham Bush ve Montair markalı ürünlerimizle çeşitli iklimlendirme çözümleri sunuyoruz. Form markasıyla ürettiğimiz ve satışa sunduğumuz fancoil, su kaynaklı ısı pompası, sudan havaya inverter ısı pompası, ısı geri kazanım cihazı ve klima santrali gibi ürünlerimizle pazarda ciddi bir maliyet avantajı sağlıyoruz. Öte yandan, üretim lisansı anlaşmamız kapsamında Lennox markalı paket klimaları da kendi bünyemizde üreterek satışa sunuyoruz. Yerli üretim gücümüzün yansıması olan Form Endüstri Tesisleri şirketimiz ise İzmir’de bulunan 20.000 m2’lik alanda duman tahliye ve doğal havalandırma, gün ışığı aydınlatma ve evaporatif soğutma gibi ürünlerin imalat ve satışını gerçekleştiriyor. Bununla birlikte, grup firmalarımızın satışını gerçekleştirdiği paket klima, su kaynaklı ısı pompası, ticari ve konut tipi ısı geri kazanım cihazları, klima santralleri, fancoil gibi cihazların OEM olarak üretimi de yine Form Endüstri Tesisleri firmamız üzerinden ilerliyor.

Müşteri odaklı çalışma yöntemlerinizde dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir? Müşteri memnuniyetini nasıl sağlıyorsunuz?

Ürün ve hizmetlerimizi kullanıcılarımızla buluşturduğumuz iklimlendirme sektörü oldukça yüksek rekabete sahip. Aynı amaca hitap eden birçok ürün bulunsa da farklılaşması gereken nokta kullanıcılara sunulan katma değerli özellikler oluyor. Biz de Form Şirketler Grubu olarak sağladığımız tüm ürün ve hizmetleri satışın ötesinde görerek kişi ve kuruluşların ihtiyacına en uygun çözümü sunmaya özen gösteriyoruz. Bu amaçla kurulduğumuz günden bu yana tüm Türkiye geneline yayılmış satış sonrası hizmetler ağımız ile kesintisiz hizmet veriyoruz.

İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Yeni bir yıla girmeye hazırlandığımız bu dönemde yeni hedeflerimiz için heyecanlıyız. Her yılın başlangıcında olduğu gibi 2024 yılında da belirlediğimiz hedeflerimizin ötesine geçmeyi arzu ediyoruz. 2023 yılını her üç firmamız için de Euro bazında hedeflerimizin yaklaşık yüzde 30 üzerinde bir başarı grafiğiyle geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Satışlarımızın önemli bir kısmını oluşturan ihracat faaliyetlerimizi ise toplam ciromuzda yüzde 20’lik bir pay alacak düzeye çıkardık. Merkezi klima ürün gruplarımızdaki ihracat pazar payımızı da öncelikle Ortadoğu ve Afrika, sonrasında ise Avrupa pazarında yüzde 30 seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz. Form MHI Klima Sistemleri’nin son tüketiciye ulaştığımız konsept mağazalarını ise her geçen yıl arttırıyoruz. 2024 yılında da bu doğrultuda çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Sektörde sağladığınız istihdam ve pazar payınız hakkında bilgi verir misiniz?

İklimlendirme sektöründe en köklü şirketlerden biri olarak konumlanıyoruz. Büyümemiz hız kesmeden devam ediyor; bu doğrultuda Form ailemizi genişletiyoruz. Geçtiğimiz yıl 240 kişi olan çalışan sayımızı 285’e çıkararak yolumuza devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de istikrarlı şekilde Form Şirketler Grubu’nu büyütmeyi hedefliyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.