Gerçekleştirdiğimiz stratejik yatırımlarla, hedeflerimize giden yolda daha güçlü ilerliyoruz.

Kargo sektöründeki 20 yıllık deneyimiyle teknolojinin gücünü birleştirerek hizmet kalitesini artıran MNG Kargo’nun CEO’su Kağan Gündüz, sorularımızı yanıtladı.

Gerçekleştirdiğimiz stratejik yatırımlarla, hedeflerimize giden yolda daha güçlü ilerliyoruz.
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Aralık 2023 Perşembe 11:27

Şirketinizden ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

850’den fazla şubemiz, 9 tanesi Teknolojik Aktarma Merkezi olmak üzere toplam 29 aktarma merkezimiz, 14 bölge müdürlüğümüz, 10 binin üzerinde çalışma arkadaşımız ve 4 bin 100’den fazla araçla müşterilerimize hizmet sunmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ve 220’den fazla ülkede, günde 600 bin adrese dünya standartlarında hizmet ulaştıran Türkiye’nin öncü kargo şirketleri arasında yer alıyoruz. Sektörde ilk olan Teknolojik Aktarma Merkezlerimiz ile saatte 65 bin kargoyu hızlı bir biçimde ayrıştırarak el değmeden, hatasız olarak hat araçlarına yükleyerek hasarsız teslimat sağlıyoruz. MNG Kargo olarak Ekim 2023 itibarıyla dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden DHL Group ailesine dahil olduk. Önümüzdeki süreçte DHL e Commerce birikimi ve liderliği altında yatırımları ile güçlenmeye ve taşımacılık sektörüne değer katmaya devam edeceğiz.

Kargo sektörü için 2023 yılı nasıl geçti değerlendirir misiniz?

2023 yılını değerlendirdiğimizde kargo sektörü için oldukça yoğun ama verimli bir süreci geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Teknolojik gelişmeler, sektördeki paydaşların kapasitelerini geliştirmelerini ve operasyonel verimliliklerini artırmak adına önemli adımlar atmasını sağlarken e-ticaretin artan ivmeyle büyümesi, kargo sektörüne olan ihtiyacı da artırdı.

MNG Kargo olarak, bu yıl içerisinde operasyonel mükemmelliği odağımıza alarak süreçlerimizi optimize ettik ve müşteri memnuniyetini artırmak adına hizmet kalitemizi sürekli olarak geliştirmeye odaklandık. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek müşterilerimize hızlı, güvenilir ve rekabetçi hizmetler sunmak için stratejik adımlar atmaya devam ediyoruz.  2023 yılı kargo sektörü açısından pozitif bir performans sergiledik. Müşteri odaklı yaklaşımımız ve stratejik yatırımlarımızla sektördeki lider konumumuzu koruyarak, geleceğe daha güçlü adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz.

Markanız için gerçekleştirmiş olduğunuz dijital dönüşüm yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm şirketler dijitalleşme ve dijital dönüşüm içerisine girdi ancak bu faaliyetler sektörden sektöre, şirketten şirkete farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıklarda; pazar dinamikleri, müşteri istek, ihtiyaç ve beklentileri, sektörel gelişmeler ve şirketin DNA’sı etkili oluyor. Biz MNG Kargo olarak, vizyonumuza, misyonumuza ve değerlerimize uygun olacak, müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak bir dijital dönüşüm süreci yönetiyoruz. Bu dönüşüm sürecinde, ana odağımızda yine müşterilerimiz yer alıyor. Sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için bireysel ve kurumsal müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı, etkili ve güvenilir çözümler üretiyoruz.

Kurulum gerektirmeyen ve kullanıcı dostu bir platform olan MNG Kargo Online Şube ile KOBİ ve ticari müşterilerimize gönderi süreçlerini yönetme imkanı sunuyoruz. Bu platform, müşterilerimize zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde ödeme seçenekleri sunmanın yanı sıra gönderilerle ilgili tüm işlemleri tek bir merkezden kolayca yönetme avantajı sağlıyoruz. E-ticaret entegrasyonu ile sunduğumuz çözümlerimizle, müşterilerimize süreçlerini şeffaf bir biçimde izleme ve yönetme olanağı sunuyoruz.

Sektörde bir ilki gerçekleştirdiğimiz teknolojik aktarma ve Ar-Ge merkezimizle, süreçlerimizi sürekli iyileştirerek gerçek zamanlı çözümler üretiyoruz. Gönderileri hızlı, hatasız, el değmeden ve hasarsız bir biçimde ulaşmasını teknolojik aktarma merkezimiz ile sağlıyor, sahadaki kuryelerimiz için geliştirilen el terminali çözümlerimizle ödeme süreçlerini hızlı ve güvenli hale getiriyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarınız olacak mı?

Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Şirketimizin büyüme stratejisi çerçevesinde, operasyonel kapasitemizi geliştirmek, teknolojik altyapımızı güçlendirmek ve müşteri deneyimini daha da iyileştirmek adına yatırım alanlarını değerlendiriyoruz. Dijitalleşme ve teknolojik inovasyonlar doğrultusunda dağıtım operasyonlarımızı daha verimli hale getirecek yatırımlar yapmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca sürdürülebilirlik konusundaki çabalarımızı artırmak adına dağıtım altyapımızın ekolojik etkisini minimize etmek amacıyla elektrikli araç yatırımlarımıza yakın zamanda başladık ve bu alana yatırım yaparak filomuzu her geçen gün genişletiyoruz. Buradaki amacımız yalnızca maliyet optimizasyonu değil, aynı zamanda karbon ayak izimizi azaltmak. 'MNG Kargo Ormanı' projemizin yanı sıra Laska iş birliğiyle başlattığımız atık lastik geri dönüşüm projemizle, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde süreç kalitemizi artırarak daha etkili bir hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Şirketimizin rekabet avantajını güçlendirmeye, müşteri memnuniyetini artırmaya ve sürdürülebilir bir büyüme stratejisini destekleyen adımlar atmaya devam edeceğiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.