Kovmatik’ten sanayinin kuş sorununa karşı doğaya uygun çözümler

Kovmatik sanayi, tüm açık ve kapalı alanlarda yabani kuşların verdiği zarardan koruma maksatlı uygulamalar sunuyor.

Kovmatik’ten sanayinin kuş sorununa karşı doğaya uygun çözümler
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Ocak 2022 Cuma 13:17

Kovmatik sanayi, fabrikalar, lojistik, konutlar, depo ve tarım alanları gibi tüm açık ve kapalı alanlarda yabani kuşların verdiği zarardan koruma maksatlı insancıl ve doğaya uygun uygulamalar sunuyor. Şirket, uyguladığı kuş ağı (kuş filesi) ve uyguladığı yöntemlerle kuşları tesislerden uzaklaştırıyor. Dolayısıyla üretim ve ihracata katkı sağlıyor.

       

Kuşlar, fabrikalarda ve tesislerde üretim sürecine büyük zararlar verebiliyor. Kovmatik, üretim yerlerinde hem insanlara hem de ürünlere zarar veren kuşlara karşı insancıl ve doğaya uygun çözümler sunuyor. Sektörde yüzde 60 pazar payına sahip olan Kovmatik, 13 ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor. Kovmatik, hizmet ihracatını Avrupa’ya taşımayı hedefliyor. Kovmatik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Çağatay Kuruoğlu, Kovmatik olarak kuşlara karşı sürdürdükleri mücadeleyi, pandemi döneminde uyguladıkları stratejileri ve hedeflerini anlatıyor. Kuruoğlu, “2012 yılında Kovmatik şirketini kurdum. Kuşlar özellikle tarıma ve havacılığa zarar veriyorlardı. Biz kuşlarla mücadeleyi meslek edinerek bu alanda yatırım yapan tek firmayız. Yabani kuşlarla mücadelede kuşlara zarar vermeyen, onların ekolojik yapılarına uygun biçimde doğal yöntemler uyguluyoruz. İngiltere, ABD, İtalya ve İsveç gibi ülkelerde yaptığımız incelemeler sonrasında en doğru çözümleri ülkemize getirdik. Sunduğumuz çözümlerde doğru ürün kadar ekip de büyük önem taşıyor. Aradan geçen yaklaşık 10 yıl bizi çok farklı noktalara getirdi. Şimdi Türkiye olarak çok daha iyi noktadayız” diyor.

“Kuşların üretim sürecine büyük zararı var”

Uyguladıkları kuş kontrol yöntemlerinden bahseden Kuruoğlu, “Bu yöntemler arasında 6-7 kategori var. Kuş kovucu sıvılar, cihazlar, kuş kondurmaz teller ve organik kovucuların yanı sıra uygulamalar bulunuyor. Kuş filesi uygulaması, kuş kondurmaz şeritler ve kuş teli uygulamaları olarak sıralayabiliriz. Kuşlar, fabrikalar, tarım alanındaki işletmeler ve havaalanlarında hem insanlara hem de ürünlere zarar veriyorlar. Fabrika içlerinde kuşların yuvalanmaları kuşlara da zarar veriyor, yumurtaları düşüyor ve kırılıyor. Hayvanlar dışkıları başka tarafa götürüyorlar, dolayısıyla sıkıntı yaşanıyor. Zira hayvan dışkıları çok tehlikeli, kimyasal ortamda içilen sular, dışkıyla beraber etrafa yayılıyor. Kuş dışkıları üretim esnasında bıraktıkları dışkılarda bulunan asidik yapı, bina ve ürünlere zararlar veriyor. Bunun da üretim sürecine büyük zararları oluyor” diye konuşuyor.

“En önemli yöntemlerden biri kuş ağı uygulaması”

Kuş filesinin, genellikle fabrika ve kapalı alanlarında yanabil güvercin, kargalar serçe ve martılarla mücadelede kullanıldığını belirten Kuruoğlu; bu yöntemin kuşların bina, yapılar ve eserler üzerinde ve içinde tünemelerini, yuvalanma ve konmalarını engellemek amacıyla kullanıldığı bilgisini veriyor. Hedef kuş türüne bağlı olarak farklı göz açıklıklarında, polietilenden üretilmiş düğümlü ağların kullanıldığını kaydeden Kuruoğlu, “Kuş filesi montaj aparatlarının TSE onaylı olması gerekiyor. Bunun yanında kuş file montajı; çok daha önemli bir konu. Fiziki olarak alanı kapatma amacıyla uygulanan file, mutlaka çok profesyonelce, konuya hâkim ve uygulama tecrübelerine sahip referanslı kişilerce uygulanmalıdır. Aksi durumda daha büyük sorunlara yol açar” ifadelerinde bulunuyor.

Sunduğu hizmetler

Şirket olarak, yabani kuşlara zarar vermeden ve ekolojik dengeyi bozmadan mücadele ettiklerini aktaran Kuruoğlu, “Kuş ağı montajı konusunda oldukça ileri noktalara varmış durumdayız. Türkiye’de uygulama ve polietilen file uygulama notasında pazar lideri olmakla birlikte, global ölçekli birçok firmaya Türkiye’de ve birçok ülkede polietilen file montajında uygulama hizmeti veriyoruz. Bu konuda Avrupa’dan daha ileri seviyede olup birçok Avrupa ülkesinde kuş ağı montaj hizmeti sunuyoruz” diyor.  Türkiye’de büyük sanayi kuruluşlarının tamamına yakınıyla çalıştıklarını dile getiren Kuruoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bazı fabrikalarda çatılardaki martı sorunlarını çözüyoruz, bazı işletimlerde bina içindeki güvercinlerle mücadelede destek oluyoruz. Havalimanlarındaki iç ve dış alanlarda martı veya güvercin sorunlarına alternatifli çözümleri uyguluyoruz. Bu bağlamda ülkemizde faaliyet gösteren en büyük firmaların kuş kontrolde çözüm ortağı noktasına ulaştık. Kovmatik olarak referaslarımız hizmetimizin büyüğünün en güzel örneğini teşkil ediyor. Sektörde ülkenin en önemli firması olduk.”

“Yüzde 60 pazar payına sahibiz”

“Kuş kontrolünde dünyada uygulanan tüm yöntemleri uygulayan bir ekibe sahibiz. Kuş kovucu cihazlar takıyoruz, kuş kovucular yapıyoruz, şeritler uyguluyoruz, kuş kondurmazlar yapıyoruz. Dolayısıyla dünyada kuş kontrolüyle ilgili yapılan tüm hizmetleri bünyesinde bulunduran tek firmayız. Piyasada şu anda yüzde 60 pazar payına sahibiz” diyen Kuruoğlu; sadece ürün satışı ya da montaj hizmeti değil, firmalara danışmanlık hizmeti de sunduklarını belirtiyor. Tesisleri inceleyip en uygun ürün ve montajın nasıl yapılacağını anlattıkarını açıklayan Kuruoğlu, şu bilgileri paylaşıyor: “Standartları ve montajın ömrünü anlatıyoruz, verdiğimiz hizmet öncelikle kuşlara ve ortama zarar vermemeli. 5 yıl garanti veriyoruz, bu garanti süresi içinde yılda bir defa kontrol ediyoruz, yüzde 97 oranında müşteri memnuniyetine sahibiz. Kuş filesi ürünümüze talep fazla; ancak tek başına kuş filesi yeterli değil, onu tamamlayan ürünler var. Bazı cihazlarla takviye etmemiz gerekiyor, bazı noktalara şerit kuş kondurmaz yelpazeler yapmak lazım, dolayısıyla neyin nerede yapılacağını gözlemleyerek, ücretsiz tespitler yapıyoruz ve projeyi teslim ediyoruz.”

Avrupa’da da yayılacak 

Kuruoğlu, dünyana çapında birçok firmanın Türkiye ve komşu ülkeler distribütörlüğünün yanı sıra firmalarına ait dört markayla da ihracatta büyüdüklerini söylüyor ve ekliyor: “Şu anda yaklaşık 13 ülkeye ihracat yapıyoruz. Sadece ürün satmak anlamında değil, hizmet ihracatı da yapıyoruz, yani yurt dışındaki tesislere gidip sistemlerin montajını da yapıyoruz, orada aylarca süren bir hizmet söz konusu.” Türkiye’de her bölgeye hizmet verdiklerini belirten Kuruoğlu, “Bundan sonraki dönemde hizmet ihracatını Avrupa’ya yapmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde ekibimizi büyütmeyi hedefliyoruz. Avrupa’da şube açma düşüncemiz var, görüşmeleri yaptık” bilgilerini veriyor. Azerbaycan, Karadağ, Irak, İran, Fransa gibi ülkelere ihracat yaptıklarını söyleyen Kuruoğlu; bunların yanı sıra Kazakistan, Gürcistan, Nahçıvan, Kuveyt ve Katar’da da farklı hizmetler sunduklarını belirtiyor. Kuruoğlu, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Ürünün yanı sıra montaj hizmeti de veriyoruz, yani hizmet ihracatı da yapıyoruz. Üretilen üründen ziyade sunulan hizmet de çok önemli. O ürünün nasıl kullanılacağı ve montajının nasıl yapacağı büyük önem taşıyor. Cezayir’e ihracatımız var, Libya’ya hizmet ihracatından çok ürün ihracatı yapıyoruz. Ürünü de kapsayan; ama hizmet ağırlıklı bir ihracat anlayışımız var.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.