Pandemi Döneminde Çalışanların Gelişimlerini Devam Ettirmek İçin İpuçları

Digitallica farklı sektörlerde faaliyet gösteren 150’den fazla firmaya, 600’den fazla e-eğitim çözümü sağlıyor.

Pandemi Döneminde Çalışanların Gelişimlerini Devam Ettirmek İçin İpuçları
kobiaktuel
kobiaktuel
10 Eylül 2020 Perşembe 00:05

Dijital eğitim konusunda henüz harekete geçmemiş işletmelerin izleyebilecekleri adımlarla ilgili önerilerini paylaşan Digitallica Kurucusu Emre Güleçoğlu; işletmelere kendilerine güvenilir bir gelişim ortağı belirleyerek, kurumlarına özel dijital eğitimler ürettirmelerini öneriyor.

                                                     

Faaliyetlerini 2015 yılından bu yana sürdüren Digitallica, dijital eğitim sektörünün en genç ve en hızlı büyüyen ajanslarından biri olup, kurumlara özel e-eğitim çözümleri sunuyor. Şirket, bankacılık-finans, teknoloji ve perakende sektörleri başta olmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 150’den fazla firmaya, 600’den fazla e-eğitim çözümü sağlıyor. Dijital dönüşümün öneminin pandemi ile bir kez daha yaşanarak deneyimlendiğini ifade eden Digitallica Kurucusu Emre Güleçoğlu öncesinde dijital dönüşüme yatırım yapan işletmelerin, bu dönemde işleri aksamadan yeni düzende çalışmalarına devam ederken, bu konuda ön yargılı davranan işletmelerin ise süreçten olumsuz etkilendiğini kaydediyor.

Teknoloji Okuryazarlığı Arttı

Dijital dönüşüm başlığı altında ele alınan konular arasında İnsan Kaynakları, eğitim ve gelişim faaliyetlerinin de yer aldığını belirten Emre Güleçoğlu, “Bu noktada özellikle eğitim gelişim faaliyetlerine daha geleneksel yaklaşan bir kesim, dijital çözümlerin kullanıldığı eğitim faaliyetlerine çok mesafeli yaklaşıyor, hatta bu faaliyetleri eğitimden saymıyordu. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminin getirdiği koşulların, bu bakış açısına sahip olup ilgili araçları deneyimlemeyen, bu araçlara ön yargı ile yaklaşanların, biraz da zorunluluktan bizzat bu çözümleri deneyimleme fırsatı sağladığını gördük. Özellikle bu noktada günümüzde teknoloji okuryazarlığının artmış olması, alanda kullanılan teknolojilerin ve çözümlerin çeşitliliği, olağanüstü dönemde dijital dönüşümü rahat sağlamımıza çok katkı sağladı” diyor.

İzlenebilecek Birkaç Adım

Bu dönemde gerçekleşen dijital eğitim aktivitelerine bakıldığında, çoğunlukla Zoom ve benzeri araçların sıklıkla kullanıldığına tanık olunduğunu kaydeden Güleçoğlu; dijital eğitimin sadece Zoom gibi araçların kullanılarak yapıldığı senkron eğitime indirgenemeyeceğini, bunun daha birçok farklı çözümü içinde barındıran büyük bir ekosistemi kapsadığını ifade ediyor. Güleçoğlu, bu alanda henüz harekete geçmemiş işletmelerin izleyebilecekleri birkaç adımı şöyle özetliyor: “Öncelikle güvenilir bir hizmet sağlayıcıdan Eğitim Yönetim Platformu ( LMS ) hizmeti almanız birçok ihtiyacınızı tek noktadan çözmenizi sağlayacaktır. Tüm eğitim kayıtlarınızı bu sistemlerde tutabilir, çalışanlarınızın gelişimleri takip edebilir, raporlayabilir; kısacası işletmenizdeki tüm eğitim gelişim faaliyetlerini tek noktadan yönetebilirsiniz. İkinci olarak, kullanıma hazır dijital eğitim kataloglarını inceleyerek, ihtiyacınıza yönelik başlıklarda çalışanlarınıza eğitimler sunabilirsiniz. Burada ihtiyaçlarınız, iş bilgisine yönelik fonksiyonel başlıklar olabileceği gibi, liderlik, takım olma gibi yetkinlik eğitimleri de olabilir. Dijital eğitim kullanımının artması ile kurumunuza özel başlıklarda ihtiyaçlarınızın oluştuğunu göreceksiniz. Bunların en başında kurumun oryantasyon eğitimleri geliyor. Bu gibi ihtiyaçlarınız için ise yine güvenilir bir gelişim ortağı belirleyerek, kendinize özel dijital eğitimler ürettirebilirsiniz.”

İçeriğin Kalitesine Ve İhtiyaçlara Odaklanılmalı

Bu adımları izlerken birkaç önemli noktaya da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Güleçoğlu, dijital dönüşüm süreçlerinde olduğu gibi dijital eğitime geçişte de üst yönetimin sponsorluğunun kritik olduğunu belirtiyor. Güleçoğlu, sözlerini şöyle noktalıyor: “İkinci bir nokta, dijital eğitimde araçtan ziyade, içeriğin kalitesine ve ihtiyaçlara odaklanmanın başarıyı getirdiğidir. Üçüncüsü ise size bu yolculukta destek olacak gelişim ortağı yani tedarikçi seçimidir. Gelişim ortağınızın yeniliklere açık, dinamik aynı zamanda da kurumsal hizmet dinamiklerine hâkim olmasına dikkat edebilirsiniz. Tüm bunları hayata geçirmeye başladığınızda, çalışanlarınızın, hatta onların yöneticilerinin size farklı başlıklarda eğitimler veya eğitim gelişim faaliyetlerini bir adım öteye taşıyacak önerilerle geldiklerini göreceksiniz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.