Teknoloji odaklı yatırımlarla sektörü ileriye taşıyoruz

Bugün Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden olan MNG Kargo, yeni şubeleri ve yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor.

Teknoloji odaklı yatırımlarla sektörü ileriye taşıyoruz
kobiaktuel
kobiaktuel
03 Şubat 2021 Çarşamba 23:44

Şirket,KOBİ’lere maliyet kalemlerinde tasarruf imkanı sağlamayı hedefleyen KOBİ Vitamin projesiyle, işletmelere avantajlı hizmet ve fiyatlara ulaşma imkanı sunuyor. MNG Kargo İcra Kurulu Başkanı Salim Güneş ile şirketin hayata geçirdiği projeleri, yeni yatırımlarını ve bu yılki hedeflerini konuştuk.

MNG Kargo’nun markalaşma sürecinden ve bugün geldiği yerden kısaca bahseder misiniz?

Sektörün öncülerinden olan MNG Kargo, dönüşen kargo sektöründe değişimi en hızlı kucaklayan ve bu süreçte sektörün ilklerini hayata geçiren bir şirket olarak öne çıkıyor. Faaliyete geçtiğimiz yıllarda B2B odaklı bir sektörken, son dönemde özellikle e-ticaretin gelişmesi nedeniyle bireysel müşterilere daha fazla hizmet sunuyoruz. Teknoloji kullanımının artması ve e-ticaretin büyümesi sektörümüzün gelişimini etkiliyor. Biz de bu değişimi fark edip alıcı müşterilerimize ve müşteri memnuniyetini üst seviyelere taşımaya odaklandık. Yerel üreticiyi desteklemek amacıyla yöresel kampanyalar düzenliyoruz. Ülkenin dört bir yanındaki yerel üreticilerin ürünlerini tüketicilere daha uygun fiyatlara ulaştırmasını sağlamak üzere özel indirimler uyguluyoruz.

Bugün kaç lokasyonda yer alıyorsunuz? Kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

MNG Kargo, 800’den fazla şubesi, 9 tanesi teknolojik aktarma merkezi olmak üzere toplam 27 aktarma merkezi, 14 bölge müdürlüğü, 11 binin üzerinde çalışanı, 3 bin 500’e yakın kara taşıma aracıyla hizmet veriyor. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ve dünyada 220 farklı ülkede, günde 700 bin adrese dünya standartlarında hizmet ulaştırıyoruz. Pandemi döneminde saha çalışan sayımızı yaklaşık yüzde 15, girişimci kurye sayımızı ise yüzde 45’e yakın oranda artırdık.

Girişimci kurye modelinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Alıcılara kaliteli bir hizmet verebilmek için paydaşlarımızla ‘kazan-kazan’ ilkesine dayalı iş birliklerine imza atmak, en büyük önceliğimiz. Bu bağlamda, kendi aracı ya da kiralık aracıyla dağıttığı kargo başına kazanç elde etmek isteyen herkese, MNG Kargo güvencesi altında kendi işinin sahibi olma fırsatını sunuyoruz. Girişimci kuryeler, adresten alım ve teslim edilen kargo adedi üzerinden kazanç elde ediyor; kargo teslim adedi doğrultusunda kazancını yükseltebiliyorlar. Yaklaşık iki yıldır sürdürdüğümüz bu uygulamada ana amacımız; teslimat performansını, sahadaki verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırmak. Şu an 700’ün üzerinde girişimci kuryemiz bulunuyor, hedefimiz 2021’in ilk çeyreğinde bin girişimci kurye sayısına ulaşmak.

Çalışan bağlılığını sağlamak için neler yapıyorsunuz?

Çalışan memnuniyetini ölçümleyerek geliştirmek adına anketler düzenliyoruz, şirket bünyesinde çeşitli aktiviteler ve sağladığımız faydalar ile çalışan sadakatini geliştiriyoruz. Performans sonuçlarına göre prim-ödül ve terfi imkanları ile mutlu çalışanlar yaratmayı hedefliyoruz.

Peki, KOBİ Vitamin’in kapsamını ve avantajlarını anlatır mısınız?

MNG Kargo olarak, KOBİ’lerin yanında yer almayı öncelikli sorumluluğumuz olarak kabul ediyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz projelerden biri KOBİ Vitamin Destek Paketi oldu. Akaryakıttan telekomünikasyona, bankacılıktan sigortaya pek çok alanda firmanın yer aldığı projemizle KOBİ’lere, maliyet kalemlerinde tasarruf imkanı sağlamayı hedefliyoruz. KOBİ’ler, bireysel olarak erişemeyecekleri avantajlı hizmet ve fiyatlara KOBİ Vitamin sayesinde ulaşabiliyorlar. KOBİ'ler www.kobivitamin.net üzerinden katılım formunu doldurarak başvuru yapıyor ve ihtiyacı doğrultusunda seçtiği firmaların sunduğu avantajlı fiyat ve tekliflerden yararlanabiliyorlar.

Bu paketten hangi firmalar yararlanıyor?

KOBİ Vitamin kullanıcılarına avantajlı fiyatlar sunan firmalar arasında akaryakıtta Shell, araç kiralamada Sixt ve Borlease, bankacılıkta Akbank, telekomünikasyonda Vodafone, güvenlikte Pronet, hizmette Sanayidebul.com, sigortada Magdeburger Sigorta, teknolojide Mikro Yazılım ve Samsung, kargoda MNG Kargo ve INTER by MNGkargo, perakendede ise Avansas, CarrefourSA ve Damla Su yer alıyor. KOBİ’lere hizmet sunmak isteyen tedarikçilerden de platforma dahil olmak adına çokça talep alıyoruz. Önümüzdeki dönemde yine alanının önde gelen firmalarını KOBİ’lerle buluşturmak üzere anlaşmalar gerçekleştireceğiz.

Biraz da MNG Kargo Online Şube’den bahseder misiniz? Bu hizmetinizin işletmelere ve bireysel kullanıcılara sağladığı kolaylıklar neler?

MNG Kargo Online Şube, yurt içi ve yurt dışı gönderi hazırlama, gönderi takip ve ödeme gibi birçok avantajı içerisinde barındıran bir müşteri gönderi yönetim sistemi. Tüm bireysel kullanıcılara, KOBİ ve ticari işletmelere kurulum gerektirmeden online olarak kargo süreçlerini yönetme ve kargo ile ilgili her türlü işlemlerini tek bir platform üzerinden kolayca yapabilme olanağı sağlıyor. Sisteme bir kez üye olduktan sonra kullanıcılar sonraki girişlerinde sözleşmelerinde yer alan Müşteri Numaraları ve Şifreleri ile Online Şube’den işlemleri hızlıca tamamlayabiliyorlar. Online Şube üzerinden kargo hazırlama, toplu gönderi yapma, gönderilerine ilişkin raporları görüntüleme, ödeme yapma gibi tüm kargo işlemlerini müşterilerimiz kendileri kolayca yapabiliyorlar. Diğer entegrasyon sistemleri ile koordineli olarak çalışabilen Online Şube ile e-ticaret sitesi gönderileri ve web servis üzerinden gelen veri ile gönderi çıkışı sağlanabiliyor.

Pandemi sürecinde tüketicilerin e-ticarete yönelmeleri işlem hacminizi ne kadar artırdı? 

Tüketicilerin e-ticarete yönelmesi ile taşıdığımız tüm kargoların içerisinde e-ticaret gönderilerinin adeti yüzde 30’un üzerinde arttı. Yakın vadede e-ticaretim büyümesine paralel bu rakamların daha da artacağını öngörüyoruz. Biz de e-ticaret firmalarının en önemli çözüm ortaklarından biri olarak müşteri memnuniyeti sağlamak adına hizmetlerimizi çeşitlendiriyor, teknoloji kullanımımızla fark yaratacak projeler üretmeye devam ediyoruz.

Pandemi sürecini nasıl yönetiyorsunuz?

MNG Kargo’da benimsediğimiz çevik yönetim ile pandemi sürecini başarıyla yönettik. Bu dönemde temassız teslimatı sağlamak amacıyla OCR teknolojisinden faydalanarak kimlik okutma sistemini hayata geçirdik. Her ne kadar insan emeği yoğun bir sektör olsak da arka planda güçlü bir teknoloji yatırımımız var. Müşterilerimizin dijital ihtiyaçları, odağımızdaki teknoloji yatırımlarımızı sürekli şekillendiriyor. Özellikle son kilometre lojistiği (Last Mile)  olarak adlandırdığımız kargonun şubeden müşteriye teslim edilmesi sürecinin müşteri açısından şeffaf, zamanında ve eksiksiz gerçekleştirilmesi için web sitesi, mobil uygulamamızda ve Online Şube sistemimizde yenilikler yapıyoruz. Kapasite artışına yönelik yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, teknolojik aktarma merkezlerimizin sayısını çoğaltmak ve mevcut aktarma merkezlerine yeni sorter sistemleri kurmak da yer alıyor. Yeni projelerimizde, hem araçlarımızın hem de kuryelerimizin takibi ve performanslarının ölçümlenmesi operasyon açısından kritik bir önem taşıyor. Geliştirdiğimiz mobil uygulamalarımızla araçlarımız ve kuryelerimizin takibini yaparken, bu bilgileri müşterilerimizle de paylaşacağız. 

MNG Kargo olarak, rekabette öne çıkmak için neler yapıyorsunuz?

Tüm müşterilerimizin memnuniyeti bizim için çok önemli. Teknolojik altyapımızla birlikte müşteri memnuniyetini sağlayan en verimli yöntemleri tespit ederek yeni teslimat modelleri üzerine çalışıyor ve hayata geçiriyoruz.

Yurt dışına yönelik hizmetlerinizi de biraz anlatır mısınız?

Uzun yıllar uluslararası bir taşımacılık firmasının Türkiye lisansörü olarak 220 ülkeye hizmet taşıdık. Bu süre zarfından edindiğimiz deneyim ve güçlü operasyon yapımızla 2017 yılında yurt dışı taşımacılık özelinde INTER by MNGkargo markamızı kurarak müşterilerimize esnek ve ekonomik seçeneklerle hizmet sunmaya başladık. Yurt dışı taşımacılığında farklı model ve ihtiyaçlara yönelik bölgesel bazda en iyi hizmeti veren global çözüm ortakları ile çalışıyoruz. İhracat ve gümrük süreçlerinde deneyimli müşteri temsilcilerimiz, ETGB düzenlemesi ve gümrük işlemlerini kolay hâle getirerek müşterilerimizin mikro ihracat yapmasına imkan sağlıyor. Şu anda devam eden avantajlı kampanyamızla müşterilerimize iki kiloya kadar olan kargolarını Avrupa ülkelerine 29 euro, Amerika ve Kanada’ya ise 39 euro sabit fiyatlarla gönderme fırsatı sunuyoruz.

Yeni projelerinizi paylaşır mısınız?

E-ticaret alıcılarına daha etkin hizmet vererek gönderilerin daha hızlı iletilmesi hedefiyle geçen yıl başlattığımız Mini Hub yatırımları sektördeki önemli bir katma değerimiz. Ortalama 20 araç kapasiteli bölgesel küçük aktarma merkezleri gibi konumlandırdığımız Mini Hub’larda teslimatları girişimci kuryeler aracılığıyla yapıyoruz. Mini Hub noktaları, özellikle konut yoğunluklu bölgelerde e-ticaret teslimatlarındaki performansa olumlu katkı sağlıyorlar. Son olarak sektörümüzde bir ilke imza atarak, ilk defa sermaye piyasalarına çıktık ve 75 milyon TL tutarında borçlanma aracı ihraç ettik. Bu yolla yatırımlarımızın finansmanı için kaynak yaratmış olduk.

Bu yılki hedefleriniz neler?

2021 yılı için 60 milyon TL’lik bir yatırım planımız var. Günlük kapasitemizi artırma hedefimiz doğrultusunda, başlattığımız aktarma ve teknolojik altyapı yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Yeni şube ve Mini Hub açılışları ile girişimci kurye sayımızı artırmayı amaçlıyoruz. Bugün 30 olan Mini Hub sayımızı, 2021’in ilk çeyreğinde 45’e çıkarmayı hedefliyoruz. Öte yandan müşteri memnuniyetini artırıcı yeni projeler ve alternatif teslimat modelleri üzerinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Son olarak, Türkiye’de kargo ve lojistik sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gelişime çok açık ve potansiyeli yüksek olan bir iş yapıyoruz, bu nedenle teknoloji odaklı yatırımlarla sektörümüzü önümüzdeki yıllarda çok daha ileriye taşıyacağımızı düşünüyorum. E-ticaretteki büyüme bizler için de önemli bir fırsat yaratıyor. Kargo firmalarının kargo kabul süreçleri, sorter sistemleri, Last Mile teslimat araçları, PUDO (Pick Up Drop Off) diye adlandırdığımız müşterinin kargolarını kendilerinin gelip teslim aldığı, iadesini de yapabildiği noktaların hayata geçirilmesi gerekiyor. Biz de bu anlamda IT yatırımları ve iş modelleri üzerinden çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.