Tezmaksan Akademi ile teknik personel istihdamına katkı sunuyoruz”

Talaşlı imalat sanayisine CNC satış, servis, kiralama, teknolojik danışmanlık, finansman ve yazılım konularında kapsamlı çözümler sağlayan Tezmaksan; aynı zamanda kalifiye iş gücünü desteklemek için hayata geçirdiği Tezmaksan Akademi ile genç nüfusu sektörün geleceğine hazırlıyor.

Tezmaksan Akademi ile teknik personel istihdamına katkı sunuyoruz”
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Temmuz 2021 Pazartesi 15:18

Tezmaksan Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu ile Tezmaksan’ın sunduğu çözümleri, şirketin Tezmaksan Akademi kapsamındaki çalışmalarını, teknik personel istihdamı için sunduğu destekleri ve hedeflerini konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kariyer yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

Kariyer hedefimi öğretmen olmak için belirlemiştim; ancak üniversitede İktisat eğitimi aldım. O yıllarda Güneş gazetesindeki stajyerlik dönemimde Neslihan Yargıcı ile yaptığım röportaj benim için dönüm noktası oldu diyebilirim. Onun bir kadın olarak azmine ve güçlü kişiliğine hayran kalmıştım. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra iş hayatına atıldım. Türkiye’nin ilk testere tezgahını üreten ve aynı zamanda babamın ortağının yönetiminde olan Uzay Makina’da çalışmaya başladım. Mali İşler, İthalat, İhracat, İnsan Kaynakları, İdari İşler gibi pek çok departmanda yer aldım. Fabrikada tek kadın çalışan olarak girdiğim bu yolda, günümüzde temsil ettiğim yapının yönetim kadrosunda yüzde 40 oranında kadın temsiliyeti olduğunu, kadınların üretimde ne kadar önemli bir rol üstlendiğini görmek beni çok mutlu ediyor.

Tezmaksan olarak hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Şirket olarak bugün geldiğimiz noktada talaşlı imalat sanayisine CNC satış, servis, kiralama, teknolojik danışmanlık, finansman, yazılım ve eğitim konularında 360 derece çözüm sağlıyoruz. İlk zamanlar teknoloji bu kadar gelişmemişti ve koşullar daha zordu; ancak yıllar geçtikçe çağın gerekliliklerine uygun, doğru zamanda doğru yatırımlar gerçekleştirerek birçok yeniliğe imza attık. Böylece alanında Türkiye’nin lider, Avrupa’nın beşinci büyük markası olma özelliğine ulaştık. Özellikle son 10 yılda dijitalleşme alanında önemli atılımlar yaparak, sektörde farklı bir pencere açtık. Yerli üretim olarak sahaya inen robotlu otomasyon sistemimiz Cubebox, CNC takip ve verimlilik yazılımımız Kapasitematik ve imalatçı firmaları buluşturduğumuz parkurda.com hizmetimizle hem Türk sanayicisine hem de ülke ekonomisine katma değer sağlıyoruz. Bunların yanı sıra makine kiralama modelimizle de üreticilerin rekabetçi bir konumda olmasına katkı sunuyoruz. 40’ıncı yaşımıza girdiğimiz 2021’de tüm bu iş modellerimizi nitelikli insan kaynağımız ve tüm çalışanlarımızla kurduğumuz aile bağımızla bütünleştirmeye devam ediyoruz.

Geliştirdiğiniz yazılım ve otomasyon sistemlerinin öne çıkan özellikleri neler?

Uzaktan takip ve verimlilik yazılımımız Kapasitematik, üretimde herhangi bir aksama yaşanmasına izin vermiyor. Makinelerin verimliliğini yakından takip eden Kapasitematik, oluşabilecek arızaları önceden tespit ediyor ve bu doğrultuda kullanıcıların önlem almasını kolaylaştırıyor. Kapasitematik ile iş kazalarının da önüne geçilirken, kullanıcı sadece bir akıllı telefon veya tabletten makinenin performansını izleyebiliyor. Özellikle uzaktan çalışma modelinin yaygınlaştığı pandemi döneminde, Kapasitematik kullanıcıları üretimde önemli bir avantaj elde ediyorlar. Cubebox ise çağımızın bir zorunluluğu hâline gelen robotlu otomasyonla üretime değer katıyor. İnovatif bir çalışmanın sonucu olan Cubebox, yine pandeminin getirdiği insansız çalışma sistemine rahatça ayak uydurabiliyor. Zaman ve maliyet konularında da firmalara katkı sunan Cubebox, standart özellikleriyle tüm CNC’lere uygulanabiliyor. 2020’nin Ekim ayında hayata geçirdiğimiz bir başka inovatif çözümümüz Parkurda.com, fason iş vermek isteyenlerle fason iş almak isteyenleri ortak bir platformda buluşturuyor. Özelikle KOBİ’lerin küresel arenadaki rekabetçiliğini artıracağına inandığımız Türkiye’nin ilk ve tek B2B CNC dijital platformu Parkurda.com’un en büyük avantajı ise güçlü network ağı.

Peki, kiralama seçeneklerine talepler nasıl?

Kiralama modeli bizim sektöre kazandırdığımız bir diğer yenilik oldu. Müşterilerimizin her zaman, her koşulda yanında olduğumuzu göstererek, bu alanda da bir ilke imza attık. Özellikle pandemi döneminde nakit anlamda sıkıntı yaşayan firmalar, yaptıkları işe uygun makinelerin kiralanması modelini tercih ettiler. Geldiğimiz noktada, yaklaşık 200 kiralık makinemiz üretime destek oluyor. Makinelerin bakım, servis, arıza gibi sorumlulukları tamamen bize ait. Firmaların üzerinden kalkan yükün ve kiralamanın avantajının bilinirliği arttıkça, taleplerde de aynı oranda bir artış yaşanacağını öngörüyoruz.

Yurt dışı pazarlara yönelik hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Parkurda.com sayesinde, KOBİ’ler yurt dışındaki firmalarla iş yaptıkları zaman Türkiye ihracatına önemli katkılar sunacağımızı düşünüyoruz. Platformun yakında zamanda Avrupa ve Amerika’da hayata geçmesiyle birlikte birçok farklı pazara giriş yapmış olacağız.

Pandemi süreci hizmetlerinizi ve iş modelinizi nasıl etkiledi? Bu kapsamda, önümüzdeki dönem için öngörüleriniz neler?

40 yıllık serüvenimizde klasik iş yapış şekillerinden sıyrılıp her çağa uygun geliştirdiğimiz iş modellerimiz, bizi üst seviyelere taşıyan en önemli faktörlerin başında geldi. Pandemiyle birlikte dijitalleşme ve otomasyon konusu gündemin ilk sırasında olunca biz de çalışmalarımızı bu alanlarda yoğunlaştırdık. Özellikle otomotiv, savunma sanayi, tarım gibi stratejik sektörlerde ürünlerimize talep arttı. Burada Kapasitematik’e yine ayrı bir parantez açmak istiyorum. Pandemi, bazı konularda bize krizi fırsata dönüştürmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Dijitalleşmenin ve robotlu otomasyonun verimlilikteki rolünün farkına varılınca Kapasitematik satışları yaklaşık dört kat arttı. Önümüzdeki dönemde ülkemizde bu dönüşümün daha da hızlanmasıyla birlikte, global çapta üretimdeki rekabetçi konumumuz daha da artacaktır. Bu da güçlü bir ekonomiyi beraberinde getirecektir. Dolayısıyla bir teknoloji şirketi olarak, müşterilerimize dijitalleşmenin ve robotlu otomasyonla üretimin katkısını anlatmaya devam edeceğiz.

Biraz da Tezmaksan Akademi hakkında bilgi verir misiniz?

Genç nüfusumuzu sektörün geleceğine hazırlamak bizim en önemli görevlerimizin başında geliyor. Eğer, sektör olarak bir dönüşüm süreci içindeysek, genç nesli de dönüştürmemiz gerekiyor. Robotlu otomasyon ne kadar kritikse bu robotların genç iş gücü tarafından devreye alınması da o kadar kritik. Dolayısıyla gözbebeğimiz Tezmaksan Akademi’nin bizim ayrı bir başarı hikayemiz olduğunu söyleyebilirim. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirdiğimiz, sektörde günümüzün en önemli sorunlarından biri olan kalifiye iş gücünü desteklemek için kurduğumuz Tezmaksan Akademi ile sektör profesyonellerine, öğrencilere ve eğitimcilere kaynak oluşturarak, onların mesleki gelişimlerine katkı sunuyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana bünyemizde 150’yi aşkın öğretmen, 400’e yakın lise öğrencisi, 300’e yakın üniversite öğrencisine ücretsiz eğitim verdik; Türkiye ile birlikte dünyanın birçok ülkesindeki 1.004 CNC operatörüne de destek olduk. Pandemiyle birlikte eğitimlerimizi online platforma taşıyarak, son bir yıl içerisinde 117 farklı eğitim kapsamında 4 bin 313 kişiye ulaştık.

Eğitimlerinizin kapsamında neler var?

Dünya genelindeki trendleri yakından takip edip eğitimlerimizi sürekli güncelliyoruz. Bu sayede, dünya ile rekabet edebilecek müfredatlarımızı gençlerimizle buluşturuyoruz. Öte yandan lise ve üniversitelerle iş birliği içerisinde bulunarak, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bölüm öğretmenlerine de mesleki eğitimler düzenliyoruz. Tezmaksan Akademi ile sanayinin önünde engel teşkil eden nitelikli iş gücü sorununu ortadan kaldıracağımıza inanıyoruz. Ayrıca sektörde cinsiyet dengesi konusunu sahipleniyor ve ülke genelinde 2016 yılından itibaren gerçekleştirdiğimiz Torna ile Şekillenen Hayatlar seminerlerimiz ile sanayi mesleğini gençlere sevdirmeye çalışıyoruz.

Sektörünüze istihdam sağlamaya yönelik neler yapıyorsunuz?

Her alanda olduğu gibi sanayide de kadının gücünün farkındayız. Onların yaratıcılığına ihtiyacımız var. Çalışanlarımızın yüzde 20’si kadınlardan oluşuyor. İşe alımlarımızda kadın ve erkekler için eşit değerlendirmeler yapıyoruz. Ayrıca toplumsal ön yargıları yıkmak, sanayideki kadın istihdamını arttırmak için Tezmaksan Akademi bünyesinde erkeklerin yanı sıra yüzlerce kadına da eğitim desteğı sağladık. Kadınların sektörde aktif biçimde yer alması adına “Kadından Sanayici Olmaz mı Dediniz?” kitabımızın üçüncü baskını gerçekleştirdik. Kitapta 21 kadının sanayici olma süreçlerine yer vererek onların sektörde yarattığı farkları detaylıca yer alıyor. Kitabın geliri de Tezmaksan Akademi aracılığıyla kadınların eğitiminde kullanılıyor.

Rol aldığınız dernekler ve diğer sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?

Tezmaksan H. Mustafa Aydoğdu Eğitim Vakfı aracılığıyla sanayi alanında başarılı öğrencilere burs vererek, onları sektöre kazandırıyoruz. TOBB KG Liderimiz Nurten Öztürk başkanlığında, üst kurul üyelerimiz ve 81 il başkanlarımız ile 81 ilde kadın girişimci sayısını arttırmayı, böylece kadınların finansmana ve bilgiye erişimini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Arya Women Kocaeli Chapter ve PWN İş Kadınları Derneği, Faydasıçok Vakfı Benjamin Button Kadınları Grubu’nda yer alıyor, kadınlarımızı her alanda güçlendirmeye devam ediyoruz. Ayrıca ülkemizde cinsiyet dengesini sağlayan ilk STK yönetim kurulu olan Türkiye Kalite Derneği Yönetim Kurulu’nda görev alıyorum.

Şirketinizin bu yılki hedeflerini paylaşır mısınız?

Talaşlı imalat sanayisinin teknolojik çözüm ortağı olarak, bu yıl 100 milyon dolarlık ciro hedefimiz bulunuyor. Özellikle bahsettiğim yenilikçi projelerimiz ve sektöre sunduğumuz katma değerler sayesinde, hedeflerimizi tutturacağımızı düşünüyoruz.

Son olarak, iş hayatında başarılı olmanın sırrı sizce nedir?

İş hayatında başarılı olmak için öncelikle kendinize spesifik hedefler belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede, yol haritanız daha net olur ve o yoldaki hedeflere daha kolay ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte etkili stres yönetimi, iş-sosyal hayat arasındaki kritik dengeyi sağlayabilmek, her zaman planlı ve programlı hareket etmek, hayat boyunca hatalardan ders çıkararak o hatalar karşısında tecrübelenmek, hiçbir zaman insanlar veya herhangi bir durum karşısında önyargılı olmamak ve empati kurmak gibi hususları başarının anahtarı olarak sıralayabilirim.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.