Ülkemizin dijitalleşmesine yönelik çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz

Ülkemizin dijital dönüşüm yolculuğuna katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını başarıyla sürdüren Turkcell, bu süreçte çalışanları ve müşterileriyle kurumsal altyapısıyla üstün tecrübesini birleştiriyor.

Ülkemizin dijitalleşmesine yönelik çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Eylül 2022 Çarşamba 10:46

Türkiye’nin dijital dönüşümde öncü şirketi olarak tüm kurumsal müşterilerinin ve ülkemizin dijitalleşmesine yönelik çalışmalarını artırarak sürdüreceklerini belirten Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yrd. Ceyhun Özata ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

-Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Turkcell’in dijital dönüşüm yolculuğunda 2022 yılını pandemi sonrası nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaklaşık 15 yıldır Turkcell Grup bünyesinde çeşitli görevlerde bulundum. Son 3 yıldır da Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak, ülkemizin dijital dönüşüm yolculuğuna katkı sağlamak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Turkcell’de dijitalleşmeye olan adaptasyonumuz sayesinde pandemi sonrasında da çalışma şeklimizi uzaktan ve hibrit olarak sürdürüyoruz. Dolayısıyla dijitalleşme hem iş süreçlerimizin hem de iş hedeflerimizin tam ortasında yer alan bir kavram. Bir teknoloji şirketi olarak dijital yeteneklerimiz ile bireysel müşterilerimizi, Dijital İş Servisleri şirketimizin öncülüğünde ise kurumsal müşterilerimizi dijitalleştiriyoruz.

2022 yılı, hizmet verdiğimiz farklı pek çok sektörde dönüşümün ön planda olduğunu gösterdi. Pandemi tüm işletmelerin dijital dönüşüme bakış açısını değiştirdi. Sadece rekabette farklılaşmak için değil, aynı zamanda ayakta kalabilmek, iş sürekliliği sağlamak için de dijital dönüşüm projeleri ve BT yatırımları şirket stratejilerinin en başına oturdu. Üstün teknolojik altyapı ve tecrübemizle sektör bağımsız, entegre çözümler ve trendlere uygun yetenek setleriyle firmaların tüm BT servislerini uçtan uca yönetiyor ve derin uzmanlık seviyesinde, güvenilir danışman rolüyle BT çözümleri sağlıyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümde öncü şirketi olarak tüm kurumsal müşterilerimizin ve böylece de ülkemizin dijitalleşmesine yönelik çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.

-Dijital dönüşümün öncülerinden Turkcell olarak neden dijital dönüşüm içinde olmak gerektiğini nasıl açıklarsınız?

Hizmet verdiğimiz alan büyük ölçüde telekomünikasyon sektörü olsa da Turkcell, artık dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden bir tanesi. Geliştirdiği teknolojilerle dijital ödeme platformlarından dijital iş çözümlerine kadar teknoloji sektörünün ihtiyaçlarına özel çözümler üreten bir konumdayız. Sektörlerin neredeyse tamamı dijital dönüşümle şekilleniyor. Bugün tüm işler bir noktada dijitalleşme ve dönüşüm kavramlarına dokunuyor. Bu alanda gelişimi sürdürmek bir tercih değil; organizasyonların ticari, finansal ve kurumsal varlığını sürdürmesi adına bir gereklilik haline geldi. Ülkeler, firmalar dünyaya teknoloji ihraç etmek ve global ölçekte iş üretebilmek adına dünyayla aynı standartlarda üretim ve hizmet ortaya çıkarmalı. Bu noktada dijitalleşme dünyanın her noktasında firmaların rekabet ortamını genişletiyor. Yerel hedeflerle sınırlanmamak için firmalar teknolojiye yatırım yapıyor. Adaptasyon sağlamanın öneminin farkına varıyor. Bu noktada dijitalleşmenin dışında kalan ya da bunu tercih etmeyen bir organizasyon, finansal ve operasyonel hedeflerine de ulaşmakta zorlanacak.İşte bu yüzden, iş süreçlerini akıllı hale getirmek ve rekabette fark yaratmak isteyen firmalar öncelikle esnek ve doğru yönetilen BT altyapısına sahip olmalılar. Teknoloji bacağının yönetimini de ana işi bu olan, bu alanda yatırım yapan, sürekli kendini güncelleyen BT alanında uzman servis sağlayıcılarına emanet etmeliler. Böylece sadece işlerine odaklanarak rekabette fark yaratabilir, işlerini daha ileri taşıyabilirler.

Turkcell olarak kurumsal müşterilerimizin ve dolayısıyla ülkemizin dijitalleşmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“Dijital Dönüşüm Finansmanı ile birçok sektöre fayda sağlıyoruz”

 KOBİ’ler en büyük çözüm ortaklarınızdan. KOBİ’lerin dijital süreçlerindeki hizmetlerinize değinir misiniz?

Türkiye’nin dijitalleşmesi yolunda en önemli parçalardan biri olan KOBİ’lerin işlerini dijital dünyaya tam ve eş zamanlı entegre edebilmesi için Turkcell Dijital İş Servisleri şirketimiz ile dijital çözümler sunuyoruz. KOBİ’lerimize tek noktadan sunduğumuz bu çözümler arasında erişim, veri merkezi, bulut ve siber güvenlik çözümleri yer alıyor. Ayrıca KOBİ’lerimizin bizden asıl beklentisinin onları tanıyıp ihtiyaçlarını anlayarak, kendilerine özel çözüm sunmamız olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu sebeple sektörel bilgi donanımına sahip “Dijital Dönüşüm Danışmanı” misyonu ile müşterimizin yanında olan sahadaki arkadaşlarımız; ihtiyacı analiz ediyor, müşterilerimizi rekabette öne çıkaracak, maliyet tasarrufuyla birlikte verimliliğini artıracak projeler sunuyor. Bununla birlikte KOBİ’lerimize destek olmak amacıyla başlattığımız Dijital Dönüşüm Finansmanı ile birçok sektöre fayda sağlıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 17 bin firmanın toplamda 300 milyon TL kullandığı Financell Dijital Dönüşüm Finansmanı ile akıllı telefondan tablete, bilgisayardan sunucuya, yazılımdan projeye ve hizmet desteğine kadar her türlü teknolojik ihtiyaç için finansman çözümü sunuyoruz. Turkcell olarak, ekonominin lokomotifi KOBİ’lerin uçtan uca dijitalleşme yolculuğunda daima yanlarında olmaya devam edeceğiz.

 Dijital İş Servisleri ile hangi sektörlere, ne gibi katkılar sağlıyorsunuz?

Yaklaşık 4 yıl önce kurduğumuz Dijital İş Servisleri şirketimiz ile bugüne kadar 1.500’den fazla şirketin dijital dönüşümüne katkı sağladık. Güçlü iletişim altyapımız sayesinde üstün telekom hizmetlerimizin yanı sıra veri merkezi ve bulut çözümleri, siber güvenlik, sistem entegrasyon ve yönetilen hizmetler, iş uygulamaları ve yeni nesil teknolojiler alanında çözümler sunuyoruz. Öte yandan sağlık sektöründe devreye aldığımız dev projelerimizden olan 7 şehir hastanesi ve 2 acil durum hastanesi açılışıyla bu alanda lider şirket haline geldik. Bununla birlikte ülkemizi dünyanın önde gelen ‘veri ve bulut teknolojileri üssü’ haline getirme hedefimiz doğrultusunda yaptığımız 2,5 milyar TL’yi aşan yatırımla yerli veriye sahip çıkıyoruz. Veri merkezlerimizde 2 bin 500’den fazla kurumsal müşterimize hizmet sunarken; bulut altyapılarında bölgedeki VMware Cloud Verified ve ISO 27017 Bulut Güvenlik sertifikasına sahip tek servis sağlayıcı olarak yer alıyoruz. Siber güvenlik alanında ise Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Operasyon Merkezimizde müşterilerimize 7/24 kesintisiz hizmet veriyoruz. 

Türkiye’deki kamu kurumlarının dijitalleşme yolculuğunda stratejik çözüm ortağı olarak toplumsal faydayı da gözeten Turkcell Dijital İş Servisleri ile savunmadan ulaştırmaya, eğitimden enerjiye birçok alanda kamu kurum ve kuruluşlarının dijital dönüşüm yolculuğunda 100’den fazla kamu projesini hayata geçirdik. Ülkemizin dijital ekonomisine katkı sağlıyor; sağlıktan üretime, finanstan perakendeye kadar geniş bir alanda dijital dönüşüm projelerini hayata geçiriyoruz. Aynı zamanda Türkiye bilgi teknolojileri hizmet pazarının lideri olarak, önümüzdeki dönemde yurt dışına yönelerek dijital çözüm ihracatında da öncü şirket olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin en büyük veri işletmecisi olan Turkcell’in gelişen teknolojideki yatırımları artarak devam ediyor. Bundan sonraki hedef ve projeleriniz de neler yer alıyor?

‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ vizyonuyla yeni nesil veri merkezlerine bugüne kadar 2,5 milyar TL’den fazla yatırım yaptık. Son olarak dünya standartlarında yeni nesil veri merkezimizi Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde hayata geçirdik. Bugün Avrupa’nın ve Türkiye’nin en teknolojik veri merkezi konumunda olan Avrupa Veri Merkezi ile birlikte 4’ü yeni nesil olmak üzere toplamda 8 veri merkezini ülkemize kazandırdık. Avrupa Veri Merkezi yüzde 75 yerlilik oranıyla da Türkiye’de bir ilk oldu.  Ayrıca yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, robotik süreç otomasyonu ve kurumsal süreç yönetim uygulaması alanlarında yaptığımız yeni yatırımlarla, müşteri ihtiyaçlarına göre terzi işi çözümler geliştirmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de verimize sahip çıkarak ülke sınırları içerisinde tutmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğiz.

“Kurumlara sıfır yatırım maliyetiyle uçtan uca üst düzey siber güvenlik hizmeti sunuyoruz”

 Biraz da siber güvenlik alanındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kurumların dijitalleşmesiyle birlikte internete bağlı çalışan sistemlerinin ve iş süreçlerinin sayısı da hızla artıyor. Bu da gerek global gerekse yerel birtakım siber güvenlik risklerini beraberinde getiriyor. Ortaya çıkabilecek riskleri önceden görerek engellemek için kurumların kendi bünyesinde siber güvenlik uzmanı bulundurması ve yatırım yapması çeşitli nedenlerle her zaman mümkün olamıyor. Tam da bu noktada Turkcell Dijital İş Servisleri şirketimiz ile kurumlara sıfır yatırım maliyetiyle uçtan uca üst düzey siber güvenlik hizmeti sunuyoruz. Uluslararası standartlardaki Turkcell Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile alanında uzman 150’yi aşkın çalışanımızla şirketleri siber ataklara karşı koruyarak 7/24 güvenliklerini sağlıyoruz.  Bununla birlikte DDOS koruma hizmetleri ile kesintisiz erişim sağlarken, yeni nesil veri merkezlerinden sunduğumuz Bulut Tabanlı Güvenlik Çözümleri ile firmaların ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış esnek güvenlik çözümleri üretiyoruz. Tehdit İstihbaratı, SOAR gibi yeni nesil güvenlik servisleriyle de müşterilerimizi siber tehditlere karşı uçtan uca koruma sağlıyoruz.

Kısa bir süre önce hayata geçirdiğinizi duyurduğunuz İşte Suit çözümünüzle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’nin Turkcell’i olarak ülkemizin dijitalleşmesi amacıyla pek çok ürün ve dijital servisimizle kurumsal müşterilerimize özel çözümler sunuyoruz. Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen ve Turkcell Veri Merkezi kalitesiyle sunulan İşte Suit ile de kurumların iş süreçlerinde oluşan verilerini ülke sınırları içinde tutuyor ve güvenle koruyoruz. Amacımız sunduğumuz yerli milli çözümlerle, milli veriyi güvenle saklamak ve tek noktadan yönetebilmelerini sağlamak. İşte Suit ile Lifebox Business, Yani Kurumsal Mail, BipMeet Business gibi yerli çözümleri bir arada sunarak şirketlerin dosya paylaşımı ve yedekleme, kurumsal mail hizmetleri ve video konferans ihtiyaçlarına tek noktadan çözüm sunuyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.