Veri merkezi, dördüncü ana ihtiyaç haline geldi

Ana faaliyet alanlarından biri veri merkezleri olan Vertiv; sınır, telekomünikasyon ve diğer kritik uygulamalar için geniş bir yelpazede hizmet sağlıyor.

Veri merkezi, dördüncü ana ihtiyaç haline geldi
kobiaktuel
kobiaktuel
06 Haziran 2021 Pazar 19:50

Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler, sundukları çözümlerin avantajlarını ve önümüzdeki dönemle ilgili öngörülerini paylaşıyor.

Vertiv’in sunduğu hizmetlerden bahseder misiniz?

Türkiye’de altyapı çözümlerinde veri merkezleri ana faaliyet alanlarımız arasında yer alıyor. Kesintisiz güç kaynakları, hassas kontrollü klimalar, kabinetler ve diğer tüm çözümlerimizi Türkiye ve Orta Asya pazarına sunuyoruz. B2B pazarına hitap ediyor, çok niş bir alanda hizmet veriyoruz. Finanstan üretime, sağlıktan kamuya ve perakendeye kadar pek çok sektör için çözüm sağlıyoruz. Veri merkezleri dışında çok kritik alanlara da hizmet veriyoruz. Buna örnek olarak İstanbul Havalimanı’nı verebiliriz. Burada, uçakların iniş ve kalkışlarını kontrol eden hava trafik kontrol kulesi ve diğer kritik sistemlerin kesintisiz bir şekilde çalışması gerekiyor. Bu kritik sistemlerin ve havaalanı veri merkezinin altyapısını sağlıyoruz.

KOBİ’lere yönelik çözümleriniz neler?

Veri merkezlerinin, haberleşme ağlarının, ticari ve endüstriyel tesislerin bugün karşılaştığı en önemli zorlukları çözmek için kesintisiz güç kaynağı, soğutma ve BT altyapı çözümlerini; buluttan uç noktadaki “sınır” aygıtlara kadar kapsayabiliyoruz. Özellikle küçük ve orta ölçekli veri merkezlerine ve sınır bilişim tesislerine kurumsal düzeyde altyapı izleme ve yönetim özellikleri sunan Vertiv Environet Alert adlı yeni yazılım çözümümüz, uygun maliyetli ve kullanımı kolay olmasıyla, bu tip ortamlardaki izleme ve yönetim araçlarının getirdiği iki yaygın bariyeri ortadan kaldırıyor. Vertiv Environet Alert, kritik altyapı sistemleri için gerçek zamanlı, tedarikçiden bağımsız izleme çözümü sunuyor ve bu sistemler risk altındayken ilgili personeli anında uyarıyor. Bu çözümümüz, küçük ve orta ölçekli işletmelere önemli altyapılarıyla bağlantıda kalabilmeleri ve iş sürekliliğini garanti edebilmeleri için gerekli görüntüleme hizmetlerini sunuyor.

Pandemi sürecinde hangi hizmetleriniz öne çıktı?

BT ve telekomünikasyon ağlarının çalışmasını sağlayan kritik dijital altyapıyı sağlıyoruz. Covid-19 pandemisi başlayınca, küresel pandemi müdahale planımızı uygulamaya koyduk. Bu dönemde de hastaneleri, hükümetleri ve diğer temel hizmetleri çalışır durumda ve bağlı tutmada önemli rol oynadık. Ameliyathaneler gibi gücün hiçbir şekilde kesilmemesi gereken yerlerin sistemleri için çözüm ürettik. Vergi daireleri gibi önemli kamu kurumlarında kesintisiz hizmet verilmesini sağladık. Pandemiyle birlikte insanlar uzaktan çalışmaya başladıkça, bu büyüyen uzak iş gücünü çevrimiçi, bağlı ve işlerini yapabilecek düzeyde tutabilmek önemli oldu. Pandemi döneminde işletmelerde operasyonların kesintisiz devam edebilmesi için İş Sürekliliği Planlaması çözümlerimiz stratejik önem kazandı.

Veri merkezinin sürdürülebilirliği konusundaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Yeni dönemde veri merkezleri alanında büyük verinin yönetilmesi, sürdürülebilirlik ve yetenek yönetimi öne çıkarken, çözümler IoT, yapay zekâ, makine öğrenimi ve akıllı şehirler gibi teknoloji ve trendlerle şekillenecek. Bugün veri merkezleri, işletmelerin sürekli artan dinamik veri işleme, taşıma, depolama ve koruma ihtiyaçlarını karşılamak durumundalar. Vertiv olarak, gelişmiş güvenlik için bireysel olarak kontrol edilen soketlere sahip olan Liebert GXT5 çözümünü sektöre fayda sağlayan bir ürün olarak ortaya koyduk. Bu çözüm, ağın uç noktasındaki karmaşıklığı basitleştirmek ve perakende, sağlık, finansal hizmetler ve Endüstri 4.0 uygulamaları gibi birçok alanda meydana gelen büyük dönüşümleri desteklemek için uzaktan yönetilebiliyor.

Sınır bilişim, işletmelere ne gibi fırsatlar sunuyor?

Sınır bilişimin avantajları arasında daha düşük gecikme süresi, daha hızlı işlem hızı, neredeyse gerçek zamanlı veri analizi ve daha düşük bant genişliği maliyetleri yer alıyor.

Peki, global kanalda neler yapıyorsunuz? 

Global kanaldaki büyümemizi hızlandırıyoruz. BT sektöründeki karar vericilere erişimi genişletmek, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz için Vertiv deneyimini zenginleştirmek amacıyla Vertiv İş Ortağı Programı’na ekleme ve geliştirmeler yaptık. İş Ortağı Programı’na yapılan yatırım, yeni global kanal gözetimini ve yeni bir global ortaklık ilişki yönetimi sistemlerini içeriyor. Kanal İş Ortağı Programı, Vertiv’in en hızlı büyüyen işlerinden birinin temelini oluşturuyor. Uluslararası fırsatları destekleyebilecek global bir programımız olsa da araçlarımız ve sunduğumuz faydalar, yerel pazarlardaki her bir iş ortağımızın farklı ihtiyaçlarını karşılamak, dünyanın her yerinde hızlı, kolay ekipman ve hizmet teslimatı yapmaya odaklanan tedarik zinciri sağlamak için hazırlandı. Sonuç olarak biz iş ortaklarımıza en iyi ilişki deneyimini sağlamak için çıtayı yükseltiyoruz.

Bu programın işletmelere sağladığı faydalar neler?

Program araçları, iş ortaklarına büyük ölçüde entegre kabin çözümlerine odaklanan genişletilmiş bir ürün portföyüne daha kolay erişim sağlıyor. İş ortaklarının Vertiv altyapı ekipmanıyla eksiksiz çözümler oluşturmasına olanak tanırken, iş süreçlerini basitleştiriyor ve müşterileri için iş yapış süresini kısaltıyor.

Yeni çözümlerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Vertiv, veri merkezi, edge (sınır), telekomünikasyon ve diğer kritik uygulamalar için geniş bir portföye sahip. Yakın zamanda lanse ettiğimiz Liebert EXM2, dünyanın dört bir yanında binlerce tesisi ve yaklaşık 1,7 GW iş açısından kritik yükü destekleyen, yüksek performanslı UPS sistemleri olarak geniş çapta tanınan amiral gemisi Liebert EXM ve Liebert NXC modellerinin yerini alıyor. Geçtiğimiz yıl  Vertiv olarak omdia PFM veri merkezi pazarında dünya çapındaikinci en büyük pazar payına sahip şirket olarak lider tedarikçilerden biri olarak gösaterildik.  PFM veri merkezleri, BT, tesise özel tasarımları ve BT, enerji ve soğutma altyapısıyla entegre hepsi bir arada modülleri de içeren değişen kullanım durumları bulunan birçok farklı biçime sahip olabiliyor, uzak ve zorlu ortamların yanı sıra yaygın olarak eğitim, endüstriyel ve sağlık uygulamaları alanında kullanılıyor.

PFM çözümleri neleri kapsıyor?

Vertiv’in PFM tasarımları, yeni veri merkezi boşluğunun hızla konuşlandırılmasını sağlayan, tamamen bağımsız, kolayca yapılandırılabilen ve siparişe hazır bir PFM ürün yelpazesi olan  Vertiv SmartMod ve bağımsız bir birim olarak hızla devreye alınabilen verimli, yoğun güç kullanan kritik bir altyapı olan Vertiv Power Module  gibi belirli müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi farklı teklifleri kapsıyor. Vertiv ayrıca, tasarım, proje yönetimi ve sistem entegrasyonunu içeren tamamen özel PFM çözümleri sunuyor. Ayrıca koronavirüsle ciddi bir mücadele verdiğimiz bu dönem, aşıların en uygun koşullarda saklanması ve uygulama anına kadar korunması için kesintisiz güç sistemleri kritik bir önem taşıyor. Biz de Türkiye’de pazarın en güçlü oyuncularından biri olarak çözüm ve hizmetlerimizle aşıların güvenli şekilde saklanmasına yardımcı oluyoruz. Vertiv olarak ideal ve akıllı bir kesintisiz güç kaynağı (KGK) sistemi sunuyoruz.

Sektörünüzdeki son trendler neler?

Covid-19 salgını ile birlikte dünyanın bir gecede online hale gelmesiyle neredeyse hayatın tüm alanlarında ihtiyaç duyulan veri merkezleri de krizin temel konularından biri olmaya başladı. Salgın döneminde veri merkezi ve bilgi ekosistemi, su, elektrik ve doğalgaz gibi kamu hizmetlerinden sonra dördüncü ana ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor. Önümüzdeki süreçte, hızlı dijitalizasyon devam edecek. Büyük veri merkezlerinin yetenekleri ufak alanlara ve sınır bilişime taşınacak. 5G dönüşümünde enerji tüketimi ve verimliliğine odaklanılacak. Veri merkezlerinde sürdürülebilirlik öne çıkacak ve enerji verimliliği odaklı bir inovasyon dalgası göreceğiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.