YAPAY ZEKÂYA YATIRIM YAPAN FİRMALAR KAZANACAK

IAS, dijital dönüşüm yolculuğunda firmalara kapsamlı ürün ve hizmetler sunuyor.

YAPAY ZEKÂYA YATIRIM YAPAN FİRMALAR KAZANACAK
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Kasım 2019 Pazartesi 11:40

Gelişmiş yapay zekâ sistemlerine sahip olan şirketlerin geleceği domine edeceğini söyleyen IAS Genel Müdürü Behiç Ferhatoğlu ile sektörün IAS’nin faaliyetlerini, 2020 hedeflerini ve sektörün geleceğini konuştuk.

Dijital dönüşüm sürecindeki firmalara, başta ERP olmak üzere kapsamlı teknoloji çözümleri sunan IAS, birçok avantaj sağlıyor. Sunduğu hizmetlerin yelpazesini her yıl genişletmeye ve kurumlara avantajlar sağlamaya devam eden IAS; 2020 yılında büyük veri, Endüstri 4.0 ve yapay zekâ ile ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam etmeyi planlıyor. Geçtiğimiz ay gerçekleşen caniasERP Live 2019 etkinliği ile dikkatleri üstüne çeken IAS, sunduğu kurumsal kaynak planlama çözümü caniasERP’deki son yenilikleri ve Endüstri 4.0 konusunda gerçekleştirdiği çalışmaları katılımcılara aktardı. Etkinlik sonrasında bir araya geldiğimiz IAS Genel Müdürü Behiç Ferhatoğlu, IAS’nin gelecek planlarını, caniasERP ile sunduğu avantajları ve dijital dönüşüm yolculuğunda firmalara sağladıkları hizmetleri anlattı.

IAS’den ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

IAS, dinamik, yenilikçi ve ERP alanında uzmanlaşmış bir kurumsal yazılım firması; ancak özellikle son iki yıldır üzerinden yoğunlaştığımız çalışmalara baktığımızda IAS için bir teknoloji şirketi demek daha doğru olur. Büyük verinin yönetimi ve yapay zekâ alanındaki çözümlerimize temel oluşturması amacıyla geliştirdiğimiz IASDB ile veri tabanı üreten, Endüstri 4.0 ve IoT alanında yaptığımız çalışmalar ve özellikle üretim sahasından veri toplama amacıyla ortaya çıkardığımız caniasERP IoT Box çözümü ile donanım da üreten bir kurumsal teknoloji şirketine dönüştük.

IAS, bugün yurt dışında kaç ülkede faaliyet gösteriyor?

IAS olarak şu anda Almanya, Türkiye, İsviçre, Güney Kore, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde toplam 11 ofisimiz bulunuyor. Dünyaya yayılmış 50’nin üzerinde çözüm ortağımız ile de hâlihazırda 33 ülkede hizmet veriyoruz.

Kurumlara sunduğunuz ERP çözümlerinin avantajları neler?

Başta 30 yıllık sektörel uzmanlığımız ve bilgi birikimimizin yansıması olan ve 40’tan fazla modülden oluşan ana ürünümüz caniasERP’nin kendisini saymak gerekir. 20’nin üzerinde sektörel çözümümüz var. Bu sayede firmalar, sektörlerindeki en iyi iş yapış şekillerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar. Devamında kendi geliştirdiğimiz yazılım geliştirme platformumuz TROIA’nın hem yazılımını geliştiren taraf olarak bize hem de istediği özelleştirmeleri rahatlıkla yapan taraf olarak müşterilerimize kattığı hız, esneklik ve çeviklik geliyor. Ek olarak yüzde 100 web tabanlı, açık kaynak kodlu, platform bağımsız, güçlü ve güvenilir bir altyapıya sahibiz.

Sunduğunuz çözümler özellikle hangi sektörler tarafından tercih ediliyor?

Kurumsal kaynak planlama çözümümüz caniasERP sektör bağımsız bir ürün. 40’tan fazla sektörden müşterilerimiz var. Müşterilerimizin yoğunlaştığı ve özel çözümler geliştirdiğimiz başlıca sektörleri otomotiv, tekstil, savunma sanayi, makine ve endüstriyel otomasyon, metal, ambalaj, gıda, kimya, plastik, yapı malzemeleri, elektrik ve elektronik, maden, mobilya, sağlık, hizmet ve servis olarak sıralayabilirim.

ERP’nin KOBİ’ler için önemiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

ERP yazılımları işletmelerin sinir sistemi gibi. Kapsamlı uygulanmış bir proje ile tüm iş süreçlerini ERP yazılımları üzerinde yürüten firmalar, işletmelerine dair her şeyi istediği zaman, istediği yerden öğrenebilir ve kritik kararları hızlı bir şekilde alarak hep rekabette bir adım önde olabilir.

Peki, sizce Türkiye’de şirketler ERP’nin önemini biliyor mu?

Bu konuda hâlâ gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğumuzu kabul etmek lazım. Ancak her geçen gün hem devlet tarafından kapsamı genişletilen e-dönüşüm uygulamaları hem de Endüstri 4.0 alanındaki çözümlerin cazibesi ve bu çözümlerin ancak gelişmiş ERP yazılımları tarafından sağlıklı bir şekilde uygulanabiliyor oluşu ERP ile ilgili bilinci hızla yükseltiyor.

Biraz da IAS Anayasası projenizden bahsederek, amacını ve kapsamını paylaşır mısınız?

IAS Anayasası projesi aslında operasyonlarımızı genişletirken, yeni pazarlara girerken karşılaştığımız zorlukları aşmak üzere yaptığımız toplantılar esnasında ortaya çıktı. 30 yıllık bir kurumsal yazılım şirketi olarak, süreçlerimizin yönetimi ve denetimi ile ilgili birçok sertifikamız var; ama bunların hiçbiri tek başına kurum kültürümüzü ve iş yapış şekillerimizi tam olarak yansıtmıyor ve süreçler ile ilgili tüm detayları içermiyor. Biz de başarımızın sürdürülebilirliğini artırmak, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın adaptasyon sürelerini kısaltmak için çok detaylı el kitapları hazırladık ve faydalarını kısa zamanda görmeye başladık. Bu projemiz devam ediyor, hedefimiz 2020 başına kadar tüm iş süreçlerimizi bu mantıkla dokümante etmiş olmak.

Her yıl caniasERP Live etkinliği düzenliyorsunuz. Bu etkinliklerinizin geri dönüşleri nasıl oluyor? Müşteri memnuniyetini nasıl etkiliyor?

Yeni versiyonlarımızla gelen yenilikleri ve yeni ürünlerimizi bu etkinliklerle duyuruyoruz. Dolayısıyla hemen sonrasında oluşan detaylı sunum taleplerini planlamak ilk işimiz oluyor. İstanbul’da altıncı caniasERP Live etkinliklerinden altıncısını geçtiğimiz ay düzenlendik ve yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Çoğunlukla müşterilerimiz ve müşteri adaylarımızdan oluşan 700’ün üzerinde katılımcı vardı. Bu yıl, yeni versiyonumuz caniasERP 8.02 ile gelen online maliyetlendirme gibi fonksiyonları anlattık. Buna ek olarak, özellikle ara yüzümüz ile ilgili süreç haritaları üzerinden uygulamayı kullanmaya yönelik yenilikleri ve kokpit uygulamalarını, yeni web client’ımızı, yeni ürün olarak pazara sunduğumuz veri tabanı çözümümüz IASDB’yi ve Endüstri 4.0 konusunda geliştirdiğimiz çözümleri katılımcılara aktardık. caniasERP Live etkinlikleri, faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkeler de dahil olmak üzere tüm caniasERP ekosistemini bir araya getiriyor. Bu nedenle bu etkinlikleri prestij açısından oldukça önemsiyoruz.

2019 yılının sonuna yaklaşıyoruz. Bu yıl IAS için nasıl geçti?

2019’da genel olarak eylül ayında lansmanını gerçekleştirdiğimiz yeni versiyonumuz 8.02 ile ilgili çalışmalara yoğunlaştık. Bunun yanı sıra büyümeye ve yeni operasyonlarımıza odaklandık. Bunların başında Güney Kore operasyonumuzu devreye almak, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) operasyonlarımızla ilgili yaptığımız hazırlık çalışmalarını sürdürmek geliyor. Bir yandan kendi operasyonlarımızı büyütürken öte yandan aramıza katılan yeni çözüm ortaklarımızla da yine hizmet ve satış ağımızı genişletmeye devam ettik. Aynı zamanda iki yıldır üzerinde çalıştığımız organizasyon yapımızı daha çevik hâle getirmekle ilgili projelerimiz de sürüyor. Ticari açıdan da oldukça olumlu sonuçlar aldığımız bir yıl oluyor. 2019’un ilk yarısında IAS, euro bazında yüzde 15’e yakın bir büyüme yaşadı. Hedefimiz 2019’un ikinci yarısını da benzer şekilde tamamlayabilmek.

Lisanslama modelinizde de düzenlemeler gerçekleştirdiniz. Bunun önemi ve amacından da biraz bahseder misiniz?

Bu yıl yaptığımız önemli çalışmalardan bir tanesi de lisanslama modelimiz üzerinde gerçekleştirdiğimiz ciddi düzenlemelerdi. Son birkaç yıldır üzerinde denemeler yaptığımız bir çalışma bu. Geldiğimiz son noktada, lisanslama modelimizi sadeleştirerek, hem müşterilerimiz hem de müşteri adaylarımız için çok daha anlaşılır hâle getirdik. Müşterilerimizin büyümesiyle birlikte artan kullanıcı sayıları, onlar için lisans ve bakım maliyetlerinin giderek artması demek oluyordu. Yeni lisanslama modelimizde bu maliyetlerin büyüme ile daha avantajlı hâle gelmesini hedefledik. 2019’un ilk yarısı tüm bu çalışmalar doğrultusunda şekillendi.

Şirketinizin 2020 hedeflerini paylaşır mısınız?

Güney Kore, İsviçre ve ABD ile ilgili yapacağımız pazara giriş yatırımları dışında 2020 yılında büyük veri, Endüstri 4.0 ve yapay zekâ ile ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunlara ek olarak 2020 yılı buluta yatırım yapacağımız bir yıl olacak. caniasERP 2000 yılından bu yana internet üzerinden kullanılabiliyor. Faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda müşterilerimize caniasERP’yi SaaS yöntemi ile kiralayarak kullanma imkânı da sunuyoruz. Gelen taleplerin artması üzerine artık bu konuda daha geniş kapsamlı bir çözüm sunmamız gerektiğine karar verdik. Müşterilerimizin caniasERP ve IASDB’nin lisans ve bakım kiraları ile birlikte bulut server donanım kirası ve server yönetim bedellerini de içeren tek bir aylık ödeme yaparak caniasERP’yi dünyanın her yerinde kullanmalarına imkân verecek bir çözüm üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hedefimiz, 2020 yılı içerisinde bu çözümü de pazara sunmak. Yeni versiyonumuz caniasERP 8.02, veri tabanımız IASDB ve bulut çözümümüzle hızlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Yüzde 100’ün üzerinde büyüme gerçekleştireceğimiz o büyük sıçrama dönemine girdiğimizi düşünüyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Son olarak, sektörünüzün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Neredeyse hayatımızın tamamını olacağı gibi, kurumsal yazılım pazarını da en çok etkileyecek gelişmenin yapay zekâda olacağını düşünüyorum. ERP yazılımları özelinde bakarsak, yapay zekâ sayesinde her geçen gün kullanıcıların gerçekleştirdiği işlemlerin azalacağını, planlama ve tahminleme gibi karar destek fonksiyonlarının ERP sistemlerinin geneline yayılarak çok daha hızlı ve doğru gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Bu açıdan bakıldığında, gelişmiş yapay zekâ sistemlerine sahip olan şirketlerin gelecekte bulundukları pazarları domine edeceğini söylemek yanlış olmaz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.