Yazılım şirketleri KOBİ`lere hız, verimlilik ve sürdürülebilirlik sağlıyor

30 yıllık deneyimiyle faaliyet gösteren Univera, bugün 180 çalışanı 28 ülkedeki projeleri ve 70 den fazla iş ortağı ile bir dünya şirketi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Univera Bilgisayar Sistemleri Yazılım Müdürü Emre Çelik, yazılım sektöründeki çalışmalarını anlatarak sorularımızı yanıtladı.

Yazılım şirketleri  KOBİ`lere hız, verimlilik ve sürdürülebilirlik sağlıyor
kobiaktuel
kobiaktuel
06 Mart 2023 Pazartesi 14:14

Yazılım sektörü hızla gelişiyor. Türkiye’de ve dünyadaki son durum nedir?

Evet yazılım sektörü pandemi ve savaş gibi global piyasaları etkileyen gelişmelere rağmen hem Türkiye`de hem Dünya`da büyümesini sürdürüyor. Global yazılım pazarının 2023 yılında 600 milyar USD sınırını aşması öngörülüyor. (Kaynak:Statista )

Pandemin de hızlandırdığı Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm gelişmelerinin yanında yapay zekanın iş süreçlerine etkilerinin giderek artması, şirketlerin Cloud teknolojilerine geçişlerinin hızlanması sektörü büyüten temel etmenler olmaya devam ediyor.

Şirketlerin kurumsal yazılım entegre etmesi için nasıl bir yöntem izlemesi gerekir?

Şirketlerin, kurumsal yazılımları kullanmaya başlamaları daha yeni teknolojik çözümlere geçiş yapmalarıyla birlikte verimlilik ve kar artışları sağlıyor. Bu nedenle iş süreçlerine ilişkin teknolojik çözümleri seçmeden ve çalışmalara başlamadan önce iş süreçlerini dijitalleştirmeye hazır olmaları gerekiyor.Organizasyonlarını bu dönüşüme hazırlamış ve iş süreçlerini belirlemiş şirketlerin dijital dönüşümü sağlamaları çok daha kolay.Bu temel hazırlık ve niyet sürecinin sonrasında tabi ki şirketlerin kendi sektörlerine en uygun, yenilikçi, teknolojik çözümleri mevcut yapıya entegre etmeleri gerekiyor.Bu sayede şirketler yazılım çözümlerine yaptıkları yatırımların geri dönüşlerini çok daha kısa sürede alıp, verimliliklerini artırabiliyorlar.

Yazılım şirketlerinin Kobi’leri destekleyen avantajları nelerdir? Şirket olarak sektördeki farklarınız nelerdir?

Yazılım şirketleri temel olarak KOBİ`lere hız, verimlilik ve sürdürülebilirlik sağlıyor. Tüm verilerin ve iş süreçlerinin yazılımlar ile yürütüldüğü, raporlandığı şirketlerin global yada lokal krizlere dayanıklılığının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılan yazılımlar sayesinde süreçlerini anlık izleyebilen şirketlerkaynaklarını doğru ve verimli yönetebiliyorlar.Univera olarak sektördeki farkımız, geliştirdiğimiz paket yazılım çözümlerimizin satış, servis ve lojistik süreçlerinde müşterilerimize hazır fonksiyonları ile maksimum çözüm sağlarken, hangi sektörde olursa olsun şirketlere iş süreçlerinde esneklik sağlamasıdır.Sürekli güncellediğimiz yazılım versiyonlarımızla amacımız sadece Türkiye’de değil, global ölçekte farklı sektörlerde yer alan şirketlerin teknoloji ihtiyacını karşılamaktır. Bu sayede paketçözümlerimizi seçen müşterilerimiz ihtiyaç duyabilecekleri neredeyse tüm fonksiyonları çözümlerimizde hazır buluyorlar.

Yazılım yatırımları her geçen gün artıyor.  Yatırımların ekonomiye katkıları yansımaları nasıl?

Ekonomik etkisi çok ölçülen bir konu olmamaklar birlikte dünyanın dört bir yanındaki yazılımlar, bireylere ve işletmelere inanılmaz değer kattı.Yapay zekâ, bulut bilişim ve nesnelerin interneti gibi konularda heyecan veren gelişmeler ve yaşama değer katan ürünler var.PwC’nin Türkiye'nin Gelecek Trendleri Araştırması'na göre, yazılım sektörü Türkiye’nin gelişimine öncülük etmesi beklenen ilk 5 sektör arasında yer alıyor.(Kaynak:PwC)

Ülkemizde de son yıllarda artan yazılım start-up ve yatırım sayılarının iş gücüne ve ülke ihracat rakamlarına olumlu etkilerinin olacağını değerlendiriyoruz. Univera olarak bizlerde ihracat rakamlarımızı 2022 yılında %15 olarak gerçekleştirdik ve 2023 yılına ihracatımızı arttırma hedefiyle başladık.

Yazılım sektöründe bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Univerasatış, servis ve lojistik alanlarındaki fark yaratan ürünlerimizi daha da yaymak istiyoruz. Hızlı tüketim ürünleri, gıda, içecek, otomotiv, dayanınlı tüketim ürünleri gibi sektörlerde yaptığımız başarılı çalışmaları tüm sektörlere ve globale taşımak istiyoruz.Türkiye ve komşu 13 ülkedeki çalışmalarımızı da genişletmek, global projeler yaparak çözüm sağladığımız ülke sayılarını arttırmak amacındayız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.