Alarko Carrier yılın ilk yarısında büyümesini sürdürdü

İklimlendirme sektörünün öncü şirketi Alarko Carrier, yılın ilk yarısında büyümesini sürdürdü.

Alarko Carrier yılın ilk yarısında büyümesini sürdürdü
kobiaktuel
kobiaktuel
06 Ekim 2021 Çarşamba 02:55

Bir önceki yıla kıyasla cirosunu yüzde 70 artırarak 500 milyon liraya ulaşan şirketin net karı ise 27 milyon liranın üstüne çıktı. Şirket, pandeminin etkisini devam ettirdiği 2021 yılının ilk yarısını yüzde 69 büyüme ile kapattı.

Alarko Carrier, 2021 yılı ilk yarı sonuçlarını açıkladı. Şirketin ilk yarı cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artışla 500 milyon liraya çıktı. Net karını ise 27 milyon liranın üzerine taşıyan şirketin toplam özkaynakları ise 455 milyon lira oldu. Pandeminin tüm dünyada etkisini devam ettirdiği 2021 yılının ilk yarısında, esas faaliyetlerden elde edilen karın 41 milyon liranın üzerine çıktığını vurgulayan Alarko Carrier Genel Müdürü Cem Akan, pandemi sonrası, iç hava kalitesinin sektörde her zaman ön planda tutulan enerji verimliliği kadar önem kazandığını belirtiyor. Akan, “Pandeminin hayatımıza girmesiyle iç hava kalitesinin önemi de daha da fark edildi. Şimdi ve önümüzdeki 5 sene boyunca iç hava kalitesi daha da önemli olacak. Hijyenik, iç hava kalitesi sağlayan ürünlerde gelişim yaşanacak; ama enerji verimliliği de önemini koruyacak. Günümüzde iç hava kalitesi ve enerji tüketimi birbiri ile bağlantılı kavramlar. İç hava kalitesini artırmak için daha fazla taze hava kullanımı gerekiyor, bu da binalardaki enerji tüketimini artırıcı bir etken. Sektörün bu konulara yoğunlaşacağını ve çözümler üretmek için çalışacağını düşünüyorum. Diğer taraftan hem dünyada hem Avrupa özelinde fosil yakıtların tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar var. Isı pompaları özellikle yurt dışında ciddi teşviklerle destekleniyor. Ülkemizde de buna benzer çalışmaları görebiliriz” diyor.

Son teknoloji yazılımlardan yararlanıyor

Tasarım aşamasından üretime tüm süreçlerde üst düzey yazılım sistemlerini kullandıklarını belirten Akan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Alarko Carrier olarak, dünyadaki üretim sürecindeki trendleri yakından takip ediyoruz. Tasarımdan üretime ve satış sonrasına kadar tüm süreçleri bir bütün olarak görüyor, iş süreçlerindeki ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiş MRP, ERP ve CRM yazılımlarının son halkası olan PLM yazılımıyla, tasarım aşamasından başlayarak yaşam döngüsü boyunca ürünün takip edildiği bir sistem kullanıyoruz. Bu sayede, tasarımını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizin tüm yaşamı boyunca izlenebilirliğini sağlayabiliyoruz. Bir klimanın üzerindeki barkoddan bu ürünle ilgili tüm aşamaların okunabilmesinden şirket içindeki tüm departmanlarda kullanılan yazılımların birbiri ile entegre olmasına kadar dijitalleşmenin tüm aşamalarını tamamlamak istiyoruz.”

“Yurt içindeki başarı, yurt dışında da devam ediyor”

Akan, “Alarko Carrier olarak, yurt içinde gösterdiğimiz başarıyı, yurt dışında da sürdürüyoruz. Alarko Carrier Ar-Ge departmanı tarafından dizayn edilen veya Carrier ile ortak platformda geliştirdiğimiz ürünlerin tamamını belli oranlarda yurt dışına ihraç ediyoruz. Klima santralleri, radyatörler ve rooftop cihazları ihraç ürünlerimizin büyük kısmını oluştururken, ihracat yaptığımız ülke sayısını 65’e yükselttik. Avustralya'dan Almanya'ya, Ortadoğu'dan Afrika ülkelerine kadar geniş bir yelpazede ihracat gerçekleştiriyoruz. Çok farklı coğrafyalara ürünlerimizi ulaştırarak ülkeye ve sektöre katma değer yaratmaya devam ediyoruz” diyor. Akan, yüzde 20’ler düzeyinde olan ihracat oranını birkaç yıl içinde yüzde 30’lar düzeyine çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.