Finansal kapsayıcılığın en etkin oyuncularından biriyiz

Bankacılık dışı alternatif çözümler sunan Tam Finans, 10 yıldır mikro işletmeler, esnaf ve Kobilerin ticaretine can suyu oluyor.

Finansal kapsayıcılığın en etkin oyuncularından biriyiz
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Temmuz 2022 Pazartesi 12:00

160 Milyon TL’nin üstünde ödenmiş sermayeye sahip olarak 26 ilde 39 şube, 16 mobil ekip ve 700 çalışanları olduğunu belirten Tam FinansGenel Müdür Yardımcısı Hayati Çelikcan, en büyük banka dışı finans şirketi olduklarını vurguladı.

“22 bin aktif müşteri ile açık ara sektör lideriyiz”

Teknoloji üreten, AR-GE merkezi olan ilk ve tek banka dışı finans kuruluşu olduklarını söyleyen, Çelikcan, dünyada teknolojiyi en etkin kullanan 100 kurumdan biri seçildik, bu yüzden kendimizi sadece finans şirketi olarak değil, aynı zaman bir finansal teknoloji, fintech şirketi olarak da konumlandırıyoruz. 2021 yılında 36bin farklı müşteriye işlem yaptık. 22bin aktif müşteri ile açık ara sektör lideriyiz” dedi.

Ticareti finanse ettiklerini belirten Hayati Çelikcan,finansal kaynaklara ulaşmakta zorluk çeken yeni kurulmuş veya nakit akışını yönetme noktasında fonlamaya ihtiyaç duyan işletmelerin ticaretine destek oluyoruz. Müşterilerimizin faturalı alacaklarını ve çeklerini nakde çevirerek bankacılık dışı alternatif çözümler sunduklarını söyledi.

Hayati Çelikcan konuşmasında “Hedef kitlemiz Türkiye’de yaklaşık 3 milyon adet olan KOBİ’ler, çalışan sayısı 10 kişiden az ve 5 milyon TL’den daha az cirosu olan şirketler. Ne yazık ki ‘Mikro KOBİ’ diye nitelendirdiğimiz bu şirketler, sayıca çok olmalarına rağmen 5 trilyon TL’lik banka kredi hacmi içerisinde sadece 300 milyar liralık bir pay alabiliyorlar. Oysa bu işletmelerin neredeyse tamamının ticari alacağı olduğunu da biliyoruz. İşte bu noktada faktoring ürünü bu alacağı nakde çevirerek işletmenin acil ve kısa vadeli ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor.  Biz kolay ve hızlı bir hizmet sunuyoruz. Başvuru için sadece müşterimizin alacaklı olduğu fatura ve varsa çek bilgileri sisteme girilir.ARGE Merkezinde geliştirdiğimiz altyapı sayesinde ister şubelerimiz,ister mobil uygulamamızdan gelen istekleri birkaç dakika içerisinde değerlendirip cevap dönebiliyoruz. Yine kullandığımız robotik teknolojiler sayesinde operasyonelsüreçlerimizin tamamlanması ve müşterimize para çıkışı da dakikalar içerisinde tamamlanıyor” dedi.

KOBİ’ler faktoring yaparak, yani vadeli satışlarından doğan alacaklarını vadesinden önce nakde çevirerek hammadde alımları, çalışanlarının maaş ödemeleri, vergi, SGK gibi giderleri için nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Hayati Çelikcan, sektörde farklarının sahayı çok etkin kullandıklarını, aynı zamanda dijitale yaptıkları yatırımlarla müşterilerinin ve çalışanlarının hayatını kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Tam Finans 10 yıllık genç bir şirket olmasına rağmen, banka dışı Finans kuruluşları arasında ilk ve tek AR-GE merkezine sahip kuruluş.

TamfinansTÜBİTAK tarafından sertifika alan AR-GE merkezleri ile 7 yıldır kendi geliştirdikleri yapay zekaya dayalı risk skorlama altyapısını kullanıyor. Çelikcan, “Risk skorlama altyapımız ile 3 dakikada KOBİ’mizin taleplerine yanıt verebiliyor, 30 dakika içinde de ödemeyi gerçekleştiriyoruz. Risk değerlendirmesini yaparken yapılan ticarete odaklanarak, yeni kurulmuş, henüz mali verileri oluşmamış şirketlerden, finansal durumunda problem olanlara kadar çok geniş bir müşteri profilimiz var. Bu açıdan bakınca kendimizi finansal kapsayıcılığın en etkin oyuncularından biri görüyoruz.Süreçlerimiz yüzde 60’ını el değmeden tamamlıyoruz. Geliştirdiğimiz mobil uygulama ile uzaktan işlem yapabilen ilk faktoring firması olduk. Tüm işlemlerimizin yüzde 80’i uzaktan onaylı gerçekleşiyor” dedi.

460 kişilik bir satış organizasyonuna sahip olan Tamfinans, şubeler, mobil ekipler, tarım ekipleri ve tele satış ekiplerinden oluşuyor. Hayati Çelikcan, istihdama destek olduklarını belirterek, yeni mezun gençlere finans alanında kariyer fırsatları sunuyoruz.Çalışan memnuniyet oranımız %90’ın üzerinde. Bu mutlu çalışanlarımız, müşteri mutluluğunu da beraberinde getiriyor. Her ay düzenli olarak yaptığımız NPS araştırmasında görüyoruz ki her 10 müşterimizden 7 tanesi bizi çevresine öneriyor” dedi.Tamfinans2015 yılından bu yana aktif müşteri sayısında sektör lideri olarak yer aluyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.