İş Leasing’den Çevresel ve Sosyal Risk Yönetim Sistemi Projesi

İş Leasing, topluma ve çevreye karşı sorumluluklarının bilinciyle, uzun soluklu sürdürülebilirlik yolculuğunda, Çevresel ve Sosyal Risk Yönetim Sistemi Projesi ile önemli bir adım daha attı.

İş Leasing’den Çevresel ve Sosyal Risk Yönetim Sistemi Projesi
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Nisan 2021 Pazar 19:50

Escarus danışmanlığında başlatılan projeyle, leasing faaliyetleri ile sürdürülebilir büyüme ve değer yaratmaya odaklanılarak çevresel ve sosyal risk yönetimi konularının entegrasyonu sağlanacak.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan koronavirüs salgını, en önemli sorumluluğun çevrenin ve doğal kaynakların korunması olduğunu hatırlatarak,  sürdürülebilirliğin önemini tekrar vurguladı. Sektörde fark yaratan uygulamalara, değişime hızlı yanıt verebilen kurum kültürü ve güçlü finansal yapısı ile dikkat çeken İş Leasing, topluma ve çevreye karşı sorumluluğunun bilinciyle bu dönemde yine öncü bir uygulamaya imza atarak, sürdürülebilirliğin altını bir kez daha çizdi.

Ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik

Bu kapsamda Escarus danışmanlığında, çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik faktörlerinin şirket yönetiminde ve ürün/hizmet süreçlerinde bir bütün olarak gözetilmesini; bu faktörlere bağlı risklerin ve fırsatların etkin bir biçimde yönetilmesini ve sürdürülebilir büyüme ile değer yaratmayı amaçlayan bir Çevresel ve Sosyal Risk Yönetim Sistemi Projesi (ÇSYS) başlatıldı. İş Leasing’in sürdürülebilirlik temelinde inşa edeceği iş süreçlerini kurum kültürünün bir parçası hâline getirmek amacıyla başlattığı projeyle, leasing süreçlerinde ekonomik sürdürülebilirliğin yanı sıra çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğin de gözetilmesine yönelik bir sistem kurgulanması amaçlanıyor. Bu projeyle İş Leasing’in finansal kiralama  faaliyetleri ile çevresel ve sosyal risk yönetimi konularının entegrasyonu sağlanarak, toplumsal fayda temelinde hayata geçirilecek çalışmalar ile sürdürülebilirlik iş yapış biçiminin merkezine alınacak ve stratejinin önemli bir parçası hâline getirilecek.

İhtiyaçlarına odaklanılacak

İş Leasing’in sürdürülebilirlik anlayışı ile tüm çevresel sorunlarla mücadelede çözümün bir parçası olmak istediğini belirten Genel Müdür Mehmet Karakılıç, “2020-2023 dönemlerine ilişkin hedeflerimizi sürdürülebilir büyüme ve değer yaratma ilkeleriyle uyumlu olarak belirledik. Sürdürülebilirlik konusu uzun zamandır önemli gündem başlıklarımızdan biriydi. Sürdürülebilirlik yaklaşımımız çerçevesinde geleceğin, çevrenin, işimizin ve insan kaynağımızın ihtiyaçlarına odaklanarak, somut adımlar atmak için 2020 yılında Sürdürülebilirlik Komitesi’ni kurduk ve çalışmalarımızı, Çevresel ve Sosyal Risk Yönetim Sistemi Projesi ile devam ettiriyoruz” diyor. Karakılıç, enerji ve iklim değişikliği, finansal kapsayıcılık, dijital dönüşüm, kurumsal yönetişim, finasal performans ve kârlılık, çevresel etkilerin yönetimi gibi alt başlıkların odağa alınacağı ve iş süreçlerine yansıtılacağı proje kapsamında; ekonomik performansın yanı sıra çevresel ve sosyal etkilere yönelik performansın da paydaşlarla şeffaf biçimde paylaşılacağı yıllık sürdürülebilirlik raporlamaları ile sektörde bu konuda da öncü olmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.