'Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere Açılacağız'

Türkiye’de boya sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Uzertaş, önümüzdeki süreçte Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere

'Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere Açılacağız'
06 Ağustos 2018 Pazartesi 22:45

Türkiye’de boya sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Uzertaş, önümüzdeki süreçte Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere açılmayı planlıyor. Uzertaş’ın Genel Müdürü Lalehan Erem Tokcan, sundukları hizmetleri anlatıyor.

-Uzertaş’tan ve faaliyet alanlarından kısaca bahseder misiniz?
Uzertaş’ın hizmet verdiği en önemli sektör yapı sektörüdür. Avrupa'dan özel boyalar, beton ve ahşap koruyucular, ahşap ve metal vernikleri ithal ediyor; iç pazardan da boya ve yan ürünleri, yapı kimyasalları, toz boyalar, demir oksit pigmentler ve birçok farklı ürünü tedarik edip, toptan dağıtımını yapıyoruz. İnşaat ve restorasyon projelerinde kullanılacak ithal boya ve yalıtım ürünlerinin, deneyimli uygulama ekiplerimizle tanıtım ve tedarikini yapıyor, doğru yerde, doğru ürünün ne şekilde kullanılacağına dair ilgili personele eğitimler veriyoruz. Türkiye boya pazarında “ilklerin ve yeniliklerin lideri” sloganıyla 57 yıldır “toptancı” olarak hizmet veren Uzertaş’ın Türk boya sektörünün gelişimine büyük katkıda bulunduğuna inanıyoruz.

-Ürünlerinizin öne çıkan özellikleriyle ilgili bilgi verir misiniz?
İnovasyon sadece üretimin arttırılması için değil; sağlık, konfor ve estetik için de gerekiyor. Bu amaçla, yapı sektöründe bütün dünyada uygulanan teknolojileri yakından takip ederek en uygun biçimde Türk firmalarının kullanımına sunuyoruz. Her biri inovatif ve teknik üstünlüğe sahip Beeck, PPG Architectural Coatings Bondex, İncralac, Hydron Anti Graffiti, Marshall Boya ve Aries’ i inşaat firmalarımıza tavsiye ediyoruz. 120 yıllık geçmişe sahip bir firma olan Beeck’in ürünleri karbon içermez, mineral bazlı ve su iticidir. Aktif potasyum silikat esaslıdır. Aynı firmanın beton ve taş su itici de dış cephede emici mineral yüzeylerin korunması için tavsiye ediyoruz. Ahşap yüzeyler için Danimarka’da üretilen dünya boya devlerinden PPG’nin Bondex markasının ürün gamını öneriyoruz.

-Rekabet noktasında ürün ve fiyatta farklılaşma stratejinizi nasıl belirliyorsunuz?
Kurulușundan bugüne çalıșmalarını sürdürülebilir bir gelecek, yenilikçilik ve çözüm ortağı kavramlarından güç alarak yürüten Uzertaş; araștırma geliștirme faaliyetlerine verilen değerin bașarıyı getireceği bilinci ile hareket ederek teknolojinin gerektirdiği şekilde tüm aktivitelerini uluslararası standartlara uygun olarak sürdürüyor. Ürün belirlemesinde çevre ve sağlık kavramlarını belirleyici kriter olarak kabul ediyor. Uzertaş’ın politikası, olan bir ürünün alternatifini Türkiye’ye getirmek değil. Ürünün seçimini buna göre yapıyoruz. İnovatif olarak ithal ettiğimiz ürünler, çok özel üretim aşamalarından geçen materyaller. Kuzey ülkelerinde geliştirilmiş ve ahşabı gerçekten koruma özelliği olan ürünler ithal ediyoruz. Sadece estetik olarak güzel gösteren değil, aynı zamanda koruyan ürünlere yer veriyoruz. Doğru ürünleri pazara sunmaya çalışıyor, Türkiye’de olmayan ya da olan ama belli şartları karşılayamayan ürünleri getiriyoruz. Hedef kitlemizi iyi belirleyip iyi korumaya çalışıyoruz. Fiyat politikamızı her bütçeye uygun olacak şekilde belirliyoruz.

-Sektörünüzde, markanızın ve ürünlerinizin rakiplerinizden farklı özellikleri neler?
Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Günümüzde tüketiciler ürün veya hizmet satın alırken artık güvenmek istiyor. Güven imajı sağlam temellere oturduğunda da markalaşma hedefler doğrultusunda firmaya büyüme imkânı sağlamakla birlikte satışlarda süreklilik, bilinirlik ve kalıcılığı getiriyor. Bu süreci oluşturmada en önemli faktörler farkındalık yaratma, doğru planlanmış strateji ve müşteri deneyimidir.

-Tarihi eser temizliği hizmetinizden kısaca bahseder misiniz? Uygulama konusundaki püf noktalar, dikkat edilmesi gereken detaylar neler?
Kültür mirasımıza değer veren bir kuruluşuz. Bu amaçla 2009 yılında sosyal sorumluluk bilinciyle Ankara’daki Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi binasını rotasyonlu püskürtme tekniği kullanarak temizledik ve Almanya’dan ithal Beeck marka su itici doğal ürünle koruma altına aldık. Tarihi eserlerdeki çalışmalarımızda, gerek uygulama ekibimiz gerekse taşeronlar aracılığıyla distribütörü olduğumuz Beeck boyalarını kullanıyoruz. Temizlik uygulamalarındaki en önemli nokta, uygulama yapılan yüzeyin hiçbir şekilde zarar görmemesidir. Hassas kumlama; yüzeye zarar vermeden taş, metal, ahşap gibi yüzeylerin temizliğinde kullanılabilen, benzersiz bir temizlik yöntemidir. Avrupa’da da bu yöntem kullanılıyor. Türkiye’de Uzertaş’ın deneyimli ekibiyle tarihi eserleri yeniden hayata geçiriyoruz.

-Önümüzdeki dönem için yeni yatırım ve projeleriniz olacak mı?
Titiz araştırmalar ile oluşturduğumuz ürün gamının ihracatı geliştirerek yurt dışı pazarlarda gerek Türk ürünlerinin gerekse temsilcisi olduğumuz bazı yabancı menşeli ürünlerin satışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yurt dışında özellikle Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere açılma projemiz var. Ayrıca Türkiye’de olmayan inovatif ürünleri sektöre tanıtmaya devam edeceğiz.

-Sektörün bugünkü durumu hakkında neler söylemek istersiniz?
Endüstriyel alandan dekoratif alana kadar geniş bir yelpazede, yerli ve yabancı birçok firmanın boya üretimi geçekleştirdiği Türkiye, üretim kapasitesi açısından da Avrupa’nın ilk beş ülkesi arasında bulunuyor. Boya sanayi, bugünkü üretim gücü ve yapısıyla dünya boya sanayiinden yaklaşık yüzde 2’lik pay alıyor. Boya sanayi, son 10 yılda önemli bir ekonomik büyüklüğe ulaştı. Türk boya sektörü dinamik bir pazar haline geldi. Avrupa kalitesinde üretim yapan, teknolojisini sürekli geliştiren bir sanayi olarak bölgesel bazda güçlü bir oyuncu olan Türk boya sektörünün ilerleyen yıllar adına umut verici konumda bulunduğu düşünüyorum. Sektörün 2018 yılında yüzde 3-4 arası bir büyüme göstereceğini ve sektörel büyümenin kesintisiz devam edeceğini öngörüyorum.

-Sektörün geliştirilmesi için neler önerirsiniz?
Öncelikle sektöre boya piyasasının daha da gelişmesi için sektördeki firmaların desteklenmesi gerekiyor. Bunun için uzun vadeli, ucuz krediler oluşturulmalı, inovasyon, Ar-Ge gibi konularda hibeler gerçekleştirilmeli, tanıtım faaliyetlerini, ihracata yönelik yurt dışı ziyaretlerini destekleyici paketler sunulmalı.


Etiketler; #Uzertaş
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.