Poddy kullanıcıları dijital dönüşümün avantajlarını yaşıyor

Poddy CEO’su Cüneyt Göktürk, dijital dönüşümün etkilerinin büyük olduğunu belirterek, insanların dijitalleşmeye hızlı alıştığını anlattı.

Poddy kullanıcıları dijital dönüşümün avantajlarını yaşıyor
kobiaktuel
kobiaktuel
06 Ekim 2023 Cuma 12:52

Dijital dönüşümün iş dünyasına ve şirketinize etkileri nelerdir?

İşimizde dijital dönüşümün etkileri oldukça büyük. Mobil uygulamamız Poddy ve diğer dijital araçlar, iş süreçlerimizi hızlandırarak daha verimli bir şekilde çalışmamıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda, departmanlar arası iletişimi kolaylaştırıyor ve şeffaflığı artırmamızı sağlıyor. Kullanıcılarımızla daha yakın bir ilişki kurabilmek için mobil uygulamamızı kullanıyoruz ve sosyal medya üzerinden reklam yapıyoruz. Bu sayede kullanıcılarımızın beklentilerini daha iyi anlıyor ve reklam kampanyalarımızı optimize edip performansını artırıyoruz. Dijital dönüşüm şirket içerisindeki iş süreçlerimizi ve Poddy kullanıcılarının deneyimini iyileştiriyor, rekabetçi olmamıza yardımcı oluyor ve maliyetleri azaltıyor. Dijital dönüşüm sürecinizin başarılı bir şekilde yönetilmesi için ne gibi liderlik ve stratejik yaklaşımlarda bulunuyorsunuz?

Bizim için dijital dönüşüm, iş sürelerimizi daha hızlı ve etkili hale getirme yolunda büyük bir adım. Bir teknoloji şirketi olmamız sebebiyle bu değişimi neden olmazsa olmaz olduğunu ve hedeflerimizi net bir şekilde ortaya koyduk. Bu da organizasyonumuzdaki tüm çalışma arkadaşlarımız ve paydaşlarımızın da bunu içselleştirmesine ve dönüşümün bir parçası olduğunu anlamasına yardımcı oldu. Liderlerimiz bu değişikliği destekliyor ve ekibe yol gösteriyorlar. Ayrıca, ekip üyelerimizin ihtiyaç duyduğu yeni becerileri kazanmalarına yardımcı oluyoruz. Dış kaynaklardan da destek alıyoruz; başka şirketlerden ve uzmanlardan tavsiyeler alarak farklı perspektifler kazanıyoruz. Verilere dayalı kararlar almaya büyük önem veriyoruz; böylece stratejilerimizi daha etkili hale getiriyoruz. Süreci esnek tutuyoruz ve gerektiğinde planlarımızı değiştiriyoruz. Hem başarıları kutluyoruz hem de hatalardan öğreniyoruz. En önemlisi, departmanlar arası iş birliğini teşvik ediyoruz ve herkesin süreci anlamasını sağlıyoruz.

 Veri güvenliği ve gizliliği iş güvenliği dijital dönüşümün önemli bir parçası. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 Veri güvenliği ve gizliliği bizim için elbette kritik bir konu. Şirket içinde ve dijital dönüşüm projelerimizde bu konuya büyük önem veriyoruz. Öncelikle verilerimizi sınıflandırıyoruz. Hangi verilerin hassas olduğunu net bir şekilde belirliyoruz. Böylece bu verilere özel bir koruma sağlayabiliyoruz. Bu verilere erişim ise çok titiz bir şekilde yönetiliyor. Yalnızca bu verilere ihtiyaç duyan yetkilendirilmiş kişilerin erişimine izin veriyoruz. Bunun dışında, verilerin paylaşılması konusunda da şirket içi güvenli iletişim protokolleri kullanıyoruz. Verilerimizi düzenli olarak yedekleyerek olası bir felaket durumlarına karşı da hazırlıklıyız. Bu sadece üst yönetimi ya da ilgili birimi bilgilendirmekten ibaret bir konu değil; veri güvenliği ile ilgili tüm ekip arkadaşlarımın bilinçlendirilmesi benim için önemli. Yasal düzenlemelere tam uyumluluğu sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya özen gösteriyoruz.

2023 yılında ve yakın gelecekte dijital dönüşüm konusunda başka ne gibi gelişmeler bekleniyor?

 İnsanlar dijitalleşmeye çok hızlı adapte oldular ve bununla birlikte kullanıcılarda da beklentiler oluştu. Bu beklentiler kullanılan teknolojilerin gelişmesinde çok büyük rol oynadı. Kısa sürede bu konuda bütün dünyanın çok fazla yol katettiğini düşünüyorum. Bizim Poddy’de kullandığımız bulut tabanlı sistemler daha yaygın hale gelecek ve veri güvenliği konusunda daha az endişe duyacağız. En önemlisi ise artık çalışanların iş gücü fiziki olarak değil beceri ve zihniyeti ile ölçülecek ve bunlarla organizasyonuna değer katacak. Dijital dönüşümün öneminin kanıtlandığı bu yıllarda daha çok büyük ölçekli firmaların yatırımlarına şahit olduk ancak devam eden süreçte küçük ölçekli firmalarında bu alanda yatırımlarını görebiliriz.

Türkiye’de dijital dönüşüme yapılan yatırımlar konusunda neler söylemek istersiniz? Sizce bu yatırımlar yeterli mi?

 Bu noktada henüz tüm ülkelerle aynı seviyede olmadığımızı düşünüyorum. Özellikle küçük ölçekli firmalarda düşük maliyetler ile kısa sürede kar edilebilecek çözümler varken bu hala Türkiye’de yaygın olan ya da tercih edilen bir şey değil. Bu biraz kültür meselesi, dijital dönüşümün getirdiği yeniden yapılanma sanırım küçük firmaların gözünü korkutuyor ancak ben kendi şirketimde kullandığım yeni uygulamaların ve dışkaynak olarak aldığımız her hizmetin faydasını fazlasıyla gördüğümü söyleyebilirim. Ülke olarak bu trendi yakaladık ve ülkemizde gerçekten dijital dönüşüme öncülük eden firmalar olduğunu da gördük ancak aynı ölçekte firmalar kıyaslandığında Türkiye’de yatırım diğer ülkelere göre daha az

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.