Şirketlerde güven, bağımsızlık ve tarafsızlık, kararların itibarını etkiler

TeoLupus İç Denetim ve Risk Yönetim Danışmanlığı iç denetim, kurumsal risk yönetimi, erp seçimi, mevduata uyum, strateji, insan kaynakları gibi alanlarda müşterilerine hizmet sunuyor. TeoLupus Partner Alp BULUÇ, Kobi Aktüel’in sorularını yanıtladı.

Şirketlerde güven, bağımsızlık ve tarafsızlık, kararların itibarını etkiler
kobiaktuel
kobiaktuel
04 Kasım 2023 Cumartesi 23:32

Danışmanlık sektörü, iş dünyasında nasıl bir rol oynuyor ve şirketlerin başarısı üzerindeki etkisi nedir?

Küreselleşmenin ileri safhalarını yaşadığımız bu dönemlerde para / ticaret / üretim / bilim arasındaki ilişkilerin çok daha koordinasyon içinde hareket etmesi gerekmektedir. Hukuk, muhasebe, bilgi teknolojisi yapılarının birbirine yaklaştığı ve serbest pazar yapısının yaygınlaştığı bugünlerde güçlü kontrol yapısı, başarılı risk yönetimi, iç denetim, verimlilik, kurumsallaşma ve etkili çalışma yöntemleri işletmeler arasındaki farkları belirleyen unsurlar olmada çok daha fazla önem kazanmaktadır. Bu durumda, işletmelerimizin de rekabetin getirdiği kârlılıktaki zorlanmalar, pazar daralması ve daha zor ikna olan müşteriler gibi gerçeklere karşılık, rekabette öne geçecek farklı “yönetim aletlerini, yöntemlerini, standartlarını, ilkelerini ve bakış açılarını” benimsemek, geliştirmek ve değiştirmek gerçeği ile karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Bu aşamada uzman desteğine ihtiyaç duyulması doğaldır ve danışmanlık desteği ile hedeflenen başarıya daha bilinçli şekilde ulaşılabilir.

Sektörünüzde hangi alanlarda danışmanlık hizmeti sunuyorsunuz ve müşterilerinize ne gibi çözüm önerilerinde bulunuyorsunuz?

Teolupus İç Denetim ve Risk Yönetim Danışmanlığı olarak İç Denetim, Kurumsal Risk Yönetimi, ERP Seçimi, ERP Optimizasyonu, İnsan Kaynakları, Mevzuata Uyum, Operasyonel ve Mali Raporlama, İnsan Kaynakları ve Stratejik Planlama başlıkları altında danışmanlık hizmetlerimiz bulunmaktadır. Şirketimiz, butik hizmet verme anlayışı ile hareket ederek müşterilerimizin etkili çalışma, verimlilik ve kurumsallaşma süreçlerinde katma değerli hizmetleri Sertifikalı İç Denetçi (Certified Internal Auditor-CIA), CCSA, CFSA, CRMA, CGAP, CISA, CFE, SMMM/CPA, SPK lisansları gibi uluslararası sertifikaları olan profesyonel ekibimizle sunmaktadır. Müşterilerimizin risklerini tanıyıp önlemler almasını, kontrollerini güçlendirmesini, rekabet gücünü ve itibarını yükseltmesini sağlamaya yönelik hizmetler sunmaktayız.

Danışmanlık hizmetleri, şirketlerin büyümesine ve rekabetçiliğe nasıl katkı sağlıyor?

Danışmanlık hizmeti alarak şirketler risklerinin daha farkında olabilirler, tedbirler alabilirler, rekabette öne çıkacak şekilde fırsatları görebilirler, daha profesyonel ve kurumsal çalışabilirler, verimliliklerini ve etkinliklerini artırabilirler. Gelişen ve globalleşen ekonomik rekabette daha karlı ve sürdürülebilir bir şirket olmanın yolu bu tür güvence ve danışmanlık faaliyetlerinin alınmasından geçmektedir.

  1. Dijital dönüşüm danışmanlık sektöründe nasıl bir etki yaratıyor ve şirketlerin bu alandaki ihtiyaçları nelerdir?

Süreçlerin dijitalleşmesi zaman tasarrufu, hız, verimlilik, hata olasılığının azalması gibi artılar getirebilirken siber risklere karşı da önlem alınmasını gerektirmektedir. Danışmanlık sektörü de bu gelişmelerin içindedir ve bu durum müşteri hizmetlerine olumlu yönde katkı verebilmektedir.

  1. Danışmanlık sektörünün gelecekteki trendleri nelerdir ve sektörü nasıl etkileyebilir?

Farklı sektörler, farklı süreçler, farklı teknolojiler, farklı pazarlar, farklı büyüklükte ve organizasyonel olgunlukta şirketler farklı zamanlarda farklı ihtiyaçlara sahiptirler. Globalleşme ve jeopolitik riskler nedeniyle müşterilerin yeniden yapılanma, yeni pazarlar bulma, dijitalleşme, finansmana erişim gibi arayışları artmaktadır. Şirketler kendini güncel tutan danışmanlar yoluyla ; akademik dünya ile işbirliği içindeki uzmanlıktan, sektör tecrübesinden, dünyadaki en iyi uygulamalardan ve teknolojinin nimetlerinden faydalanabilirler. Verimlilik artışı, maliyet kontrolü, kaynakların sağlıklı kullanılması ve süreçlerin iyileştirilmesi gibi alanlarda, yönetim danışmanlığı liderlerin ve yöneticilerin elinin altında her zaman bulunması gereken, stratejik bir çalışma alanı olmaya devam edecektir.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Şirketlerde güven, bağımsızlık ve tarafsızlık, kararların itibarını etkiler. İnsanlar belirli durumlarda rasyonel kararlar alamayabilirler. Ayrıca, insanların bazı kararlarda ve eylemlerde tarafsız ve adil olmaları da kolay değildir. Sonuç olarak, kuruluşlar belirledikleri hedefler doğrultusunda faaliyetlerini gerçekleştirebilmek amacıyla çalışırken güven duyulan ve bağımsız/tarafsız yönetim danışmanlığı dış göz olarak önemli bir rol üstlenmektedir. Biz de bu yolculukta müşterilerimize; katma değerli hizmetler sunuyoruz ve müşterilerimizden aldığımız olumlu geri bildirimlerle hizmet kalitemizi istikrarlı olarak yükseltiyoruz.

Alp BULUÇ TeoLupus, Partner

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.