KOBİ'lerin Uygun Maliyetli Finansmana Kolay Ve Hızlı Ulaşması İçin Çözümler Sağlıyoruz

DenizBank, bireysel müşterilerin yanı sıra KOBİ’lere, ihracatçılara, ticari ve kurumsal müşterilere kapsamlı hizmetler sunuyor. DenizBank KO

KOBİ'lerin Uygun Maliyetli Finansmana Kolay Ve Hızlı Ulaşması İçin Çözümler Sağlıyoruz
03 Şubat 2019 Pazar 18:14

DenizBank, bireysel müşterilerin yanı sıra KOBİ’lere, ihracatçılara, ticari ve kurumsal müşterilere kapsamlı hizmetler sunuyor. DenizBank KOBİ Bankacılığı ve Kamu Finansmanı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız, KOBİ’lere sağladıkları finansman çözümlerini ve hayata geçirdikleri dijital projeleri anlatıyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kendinizden, eğitim ve kariyer geçmişinizden kısaca bahseder misiniz? Kariyer yolculuğunuz DenizBank’la ne zaman, nasıl kesişti?
1972 doğumluyum. 1996 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde işletme alanında lisans eğitimi tamamladıktan sonra kariyerime aynı yıl Toprak Holding’de ithalat departmanında başladım. Askerlik hizmetim dönüşü, 1998 yılında Toprakbank Teftiş Kurulu’nda müfettiş olarak bankacılık kariyerime adım attım. Bankacılıkta satış ve pazarlama hayatıma ise, DenizBank’ta 2003 yılı başında Çağlayan Şubesi’nde Ticari Pazarlama Yetkilisi olarak başladım. Sonrasında farklı şubelerde Kurumsal Pazarlama Yönetmeni, Ticari Bankacılık Yönetmeni, Şube Müdürü ve DenizBank Avrupa-2 Bölge Müdürü olarak görevimi yürüttüm. Şubat 2016’da DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı olarak başladığım görevimi hâlâ sürdürüyorum.

DenizBank’ın yapısından ve hizmetlerinden kısaca bahseder misiniz?
Kurucumuz ve Genel Müdürümüz Hakan Ateş bu bankayı 1997 yılında bir otel odasında kurarken, Türkiye’nin 81’inci ve en küçük bankasıydık. 20 yıldan kısa sürede Türkiye’nin en büyük beşinci özel bankası olduk. DenizBank’ın kendisi hariç beş yerli, üç uluslararası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştirak ve Bahreyn'de bir şube ile Deniz Finansal Hizmetler Grubu olarak faaliyet gösteriyoruz. DenizBank Finansal Hizmetler grubu olarak bireysel müşteriler, çiftçiler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ihracatçılar, ticari ve kurumsal müşterilere hizmet veriyor, kamu ve proje finansmanı yapıyoruz. Öncelikli olarak belirlediğimiz pazarlar tarım, enerji, turizm, eğitim, sağlık, altyapı ve denizcilik alanlarıdır. Merkezi Viyana'da bulunan iştirakimiz DenizBank AG aracılığı ile AB ülkelerinde de faaliyet gösteriyoruz. DenizBank olarak Türkiye'de toplumun tüm kesimlerine ulaşan bir hizmet ağına sahibiz. Yurt içinde ve Bahreyn'deki toplam 761 adet DenizBank şubesinin yanı sıra, DenizBank AG’nin Avusturya ve Almanya’da toplam 43 adet şubesi bulunuyor. Ayrıca, alternatif dağıtım kanallarımız sayesinde, gerek perakende gerekse kurumsal müşterilerimize dünyanın her köşesinden internet ortamında finansal işlem yapma olanağı sağlıyoruz. Banka olarak, finansal hizmetlerde bir süpermarket yaklaşımıyla ve sektörde pozisyonumuz, imajımız ve kurumsal niteliklerimizle hem çalışanımızın hem müşterilerimizin hem de hissedarlarımızın memnuniyetini en üst seviyede tutmayı misyon edinmiş bulunuyoruz.

KOBİ’lere sağladığınız kredi desteklerini paylaşır mısınız?
Biz KOBİ’lerin finansmana hızlı, kolay ve uygun maliyetli ulaşmasını önemsiyor, her gün buna yönelik çalışmalar yapıyoruz. KOBİ Bankacılığı olarak Krediler, Hızlı Krediler, İşletme kart, KGF Teminatlı Krediler, KOBİ Tarife ve Paketleri, Dış Ticaret İşlemleri, Nakit Yönetimi, Sigorta ve Emeklilik, Çek İşlemleri, Leasing, Faktöring, Mevduat ve Yatırım ana başlıklarında hizmetler sağlıyoruz. Müşterimiz olsun olmasın, bütün KOBİ'lerimiz herhangi bir DenizBank şubesine gelerek kredi başvurusunda bulunabilir, saniyeler içerisinde kredi başvurusuna cevap alabilir, belirli bir tutara kadar aynı gün içerisinde kredisini kullanabilir! Sistemimiz yapılan her başvuruya, başvuran KOBİ müşterimiz olmasa dahi saniyeler içerisinde onay veya ret dönüşü yapıyor. Ülkemizde ekonomik değişiklikler sebebi ile sektörde zaman zaman durgunluklar yaşansa bile biz DenizBank olarak Kredi Garanti Fonu Destekli Krediler, Nefes Kredisi ve KOSGEB Sıfır Faizli Kredi imkanlarını en iyi kullanan banka olduk. Nefes Kredisi projesine hem 2017 hem de 2018’de ilk “evet” diyen banka DenizBank’tır. Her iki Nefes Projesinde toplam 2 milyar 300 milyon TL kredi kullandırdık. Benim bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptığım ve banka olarak ortağı olduğumuz Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) desteklerini, teminat yetersizliği nedeniyle finansmana erişimde sorun yaşayan KOBİ’lere en çok ulaştıran ilk üç bankadan biriyiz ve bu destek kapsamında Nefes Projesi hariç 11 milyar TL kredi verdik. KOSGEB’in sıfır faiz programı kapsamında faiz desteğini devlet verdi, anapara riski bankalardaydı; biz yine riskten kaçmadık ve esnafımıza bu projede en çok destek veren ilk üç bankadan biri olarak, 23 bin KOBİ’ye yaklaşık 750 milyon TL kredi verdik.

Hızlı Kredi hizmetinizle ilgili bilgi verir misiniz?
DenizBank olarak Nefes, KOSGEB ve KGF ile sağladığımız finansman desteğinin yanı sıra İşletme Kart ürünümüz ve Hızlı Kredi hizmetimizle esnafın finansmana ulaşmasını çok basit hale getirdik. Tek bir SMS’le, Esnaf boşluk TC kimlik numaranızı 3280’e göndererek başvurabileceğiniz Hızlı Kredi hizmetimize şu ana kadar 1 milyona yakın başvuru aldık ve yüzde 25’ini onaylayarak 10 milyar 500 milyon TL limit çıkardık. Tek kart limiti ile hem ticari kredi kartı hem ticari kredi hem de ticari kurtaran hesap hizmeti sunduğumuz İşletme Kart ile KOBİ’lerimizin kısa ve orta vadedeki finansman ihtiyaçlarını tek kart ile karşılayabildik. Şu an bu kartı 360 bin kişi kullanıyor. Bizim amacımız, tüm KOBİ’lerimizi İşletme Kart’lı yapıp hayatlarını kolaylaştırmak.

"Müşterimiz olsun olmasın, bütün KOBİ'lerimiz herhangi bir DenizBank şubesine gelerek kredi başvurusunda bulunabilir, saniyeler içerisinde kredi başvurusuna cevap alabilir, belirli bir tutara kadar aynı gün içerisinde kredisini kullanabilir. Sistemimiz yapılan her başvuruya, başvuran KOBİ müşterimiz olmasa dahi saniyeler içerisinde onay veya ret dönüşü yapıyor."


İhracatçılar için hizmetlerinizden de biraz bahseder misiniz?
Banka olarak ihracatçı firmaların ana bankası olma isteğimiz her sene artarak devam ediyor. Peki bunlar için biz neler yapıyoruz? 1996 yılında kurulan, Avusturya ve Almanya'daki etkin şube ağı ile birlikte toplam 482 kişilik çalışan gücüne ulaşan DenizBank AG üzerinden, ihracat akreditiflerinizi iskonto edebiliyoruz. Aslında birçok banka bu ürünü sunuyor, ancak burada biz fiyat avantajımız ile ortaya çıkıyoruz. Bunun için DenizBank AG de bir hesabınızın veya limitinizin olmasına gerek yok. Yurt dışında yerleşik bir iştirakiniz de varsa, onlar için de bu işlemi yapabiliyoruz. Bir de Dış Ticaret Destek Hattı’mız var. Kendine bir yol haritası oluşturmak, bilgi almak, yatırım yapmak, başka pazarlara açılmak isteyen her KOBİ’mize danışmanlık veriyoruz. Müşterilerimiz, Dış Ticaret Destek Hattımız ile dış ticarette kullanılan ödeme şekillerinden uluslararası kurallara kadar birçok konuda bilgi alabiliyorlar.

Farklı sektörlere yönelik ne gibi destek ve projeleriniz var?
TÜRSAB kredisi ile dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden olan turizm sektörüne canlılık getirecek bu projenin ülkemiz adına faydalı olmasını dileyerek, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) üye olan acentelere 100 bin TL’ye kadar özel destek kredisi sağladık. 12 ay vadeli, faiz + anapara olmak üzere iki adet eşit taksitli olarak sunduk. Bu projede de yer alan tek özel banka olduk. TÜRSAB’a üye, döviz kazandırıcı faaliyet gösteren A sınıfı acentelere, ihracatçı firmalar için yüzde 100 KGF destekli Eximbank kaynaklı kredi kullandırdık. Yine banka kaynaklı kredilerde de KOBİ firmaları için yüzde 85 KGF kefaleti sağlandı. EXİM kredilerinde hız konusunda iddialıyız, süreçlerde KOBİ’lerimiz için en hızlı banka biz olmak istiyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Türkiye genelinde 71 bin ihracatçı firmanın finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile protokol imzaladık. Protokol ile birlikte, ihracatçı firmalara ayrıcalıklı hizmetler sunduk, çeşitli kredi tiplerinde, banka sermayeli veya Eximbank kaynaklı uygun koşullar sağladık. DenizBank olarak başta belediyeler olmak üzere, bütün kamu kuruluşlarına hizmet vermek için Kamu Finansmanı grubumuz da var. Şu sırada Türkiye genelinde her üç belediyeden birisi DenizBank müşterisi. Kamu sektörüne yönelik özellikli kredilere imza atan ilk özel banka olmaktan da gurur duyuyoruz.

KOBİ Değer Kredisi Projesi’nin KOBİ’ler için önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye'de KOBİ demek ekonominin can damarı demek. İşletmelerin yüzde 99,8'i ve istihdamın yüzde 74'ü KOBİ'lerimizden oluşuyor. Toplam işletme gelirlerinin yüzde 54'ünü KOBİ'lerimiz sağlıyor. Ayrıca, üretimin yüzde 56’sı ve ihracatın da yüzde 54'ü yine KOBİ'lerimiz tarafından yapılıyor. Bir banka olarak bizim açımızdan şu anda ülke ekonomimiz için yapabileceğimiz en önemli şey, yurt içinden ve yurt dışından erişebildiğimiz bütün finansman kaynaklarını ihtiyacı olan işletmelere en hızlı, adil ve en doğru şekilde ulaştırmak. Hem enflasyon ile topyekün mücadele hem de ekonomimizin gelişmesi için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. İşte bu çerçevede KOBİ Değer Kredisi’ne katılmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu kredi ekonomimiz ve özellikle de KOBİ’lerimiz için gerek 6 ay ödemesiz dönem gerekse düşük faiz oranları ile moral kaynağı yaratacaktır.

Bu kredi destekleri için kriterleri paylaşır mısınız?
Proje kapsamında yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan KOBİ’lere; ilk 6 ay ödemesiz (anapara ödemesiz, aylık faiz ödemeli) takip eden 30 ay aylık eşit taksitli olmak üzere toplam 36 ay vadeli kredi kullandırılacaktır. KGF tarafından da garantörlük verilecek olan bu projede, kredi üst limiti İmalatçı ve İhracatçı KOBİ’lerimiz için azami 1 milyon TL, diğer faaliyet alanlarındaki KOBİ’lerimiz içinse azami 500 bin TL olarak belirlendi. Faiz oranı aylık yüzde 1,54, yıllık yüzde 18.50 olacaktır.

Banka olarak dijital alanlara da yatırımlar yapıyorsunuz. KOBİ’ler için dijital yatırımlarınızdan ve bu kapsamda sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?
Bahsettiğimiz tüm bu dünyanın yanında, bir yandan da değişen ve dijitalleşen bir dünya var. Bizler bir görevimizin de teknoloji ile KOBİ’lerimiz arasında köprü vazifesini üstlenmek olduğunu biliyoruz. Artık tüm esnafımız, KOBİ’miz krediye cepten bir SMS ile başvurmak istiyor, internetten bir tık ile mevduat işlemlerini yapmak istiyor. Bu kapsamda, yenilikçi ürün ve uygulamalarla öne çıkarak müşteri memnuniyeti ve satış tarafında sektörde ilkleri gerçekleştirmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu yöndeki çalışmalarımızın anlamlı ödüller ile taçlanması ise hepimizi mutlu ediyor, gelecek adına daha da iyilerini yapmak üzere yüreklendiriyor. Esnaf ve KOBİ’lerimizin hayatını kolaylaştırmak; onlara istedikleri, bekledikleri hız ve kalitede hizmet sunabilmek amacıyla, yenilikçi faaliyetlerimizi ödüllerin verdiği moralle sürdüreceğiz. Hızlı Kredi hizmetimizle esnafımızın kredi ihtiyacına kolay ve hızlı çözüm sunuyoruz. Esnaf yazıp boşluk bırakıp TC kimlik numarasını 3280’e gönderen KOBİ’lerimize tek bir başvuruyla ticari kurtaran hesap, işletme kart, DBS, taksitli ticari kredi ve taşıt tanıma sistemini de içeren beş ayrı limit tanımlıyoruz.

Peki, DenizPOS ve Deniz’e Çek Gönder uygulamalarınız firmalara ne gibi kolaylıklar sağlıyor?
DenizPOS, çok yenilikçi bir mobil uygulamamız. Tüm üye işyerleri DenizPOS Mobil uygulamasını, DenizBank müşterisi olma gerekliliği olmadan akıllı telefonuna AppStore ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebiliyor ve POS rulosu talebi, işlem detayı görüntüleme, POS başvuru işlemleri gibi birçok işlemi mobil cihazlardan yapabiliyor, hatta blokede bekleyen tutarlarını tek dokunuşla çözüp hesaplarına aktarıyorlar. Deniz’e Çek Gönder uygulamamız ile hangi bankadan olursa olsun faturalı çekinizin vadesini beklemeden fotoğrafını 7 gün 24 saat gönderip, çekinize karşılık alabileceğiniz tutarı öğrenebilirsiniz ve şubelerimizden nakdinize kolayca ulaşabilirsiniz. Bu uygulamaya da yine müşterimiz olun ya da olmayın AppStore ve Google Play Store üzerinden ulaşarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

FastPay ile ilgili neler söylemek istersiniz?
FastPay ise bir ödeme applikasyonumuz. FastPay ile DenizBank müşterisi olun ya da olmayın, dilediğiniz bankaya ait kredi kartınızı kullanarak, cepten cebe 7 gün 24 saat ücretsiz para gönderebiliyor, ATM’den kartsız para çekebiliyor ve anlaşmalı üye işyerlerinde ödeme yapabiliyorsunuz. FastPay’e yepyeni ve İstanbul ilinde yaşayanların hayatını çok kolaylaştıracak bir özellik daha eklendi: Online İstanbulkart yükleme. FastPay sayesinde hesabınızdaki parayı bir tıkla İstanbulkart'ınıza kolayca aktararak her yerde hızlıca ve kolayca para yüklemesi yapabiliyorsunuz.

Bugün Türkiye’de mobil bankacılığa olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Artık mobil bankacılık geleceğin trendi olmaktan çıkıp her iki müşteriden birinin kullandığı bir hizmet modeli haline geldi. Bankacılık hizmeti, mevduat, kredi ihtiyaçlarını sadece cep telefonlarından, mobil şubemizden karşılayan, son birkaç yıldır şubelerimize hiç uğramamış pek çok müşterimiz var. Bunun birçok sebebi bulunuyor. 24 saat erişilebilen mobil bankacılık ile para transferi gerçekleştirilebilir, mevduata para yatırılabilir, yatırım işlemi yapılabilir, kart ve hesap bilgileri defalarca kontrol edilebilir ve en önemlisi, hiçbir kimse ile konuşmadan, görüşmeden kredi başvurusunda bulunulup, onaylanırsa kredi kullanılabilir, en yakın ATM’den bu kredi hemen nakit olarak çekilebilir. Bunların hepsi de en boş şubemizde yapılabileceğinden daha hızlı tamamlanabilir. İşte bu sebeplerden ötürü mobil bankacılık kullanıcıları bankalardan aldıkları hizmetlerden daha çok memnun kalıyor. En çok kullandıkları hizmetler hesaplarını kontrol etme, kredi kartları, para gönderimi ve yatırım işlemleri.

Yurt dışı ile karşılaştırıldığında, Türkiye’de mobil bankacılığın kullanım oranlarıyla ilgili bilgi verir misiniz?
Mobil bankacılık araştırmalarına göre Avrupa’da mobil bankacılık kullanımı yüzde 50 civarında seyrederken, Türkiye’de aktif kullanım yüzde 44 seviyesine ulaşmış görünüyor. Yüzde 15’lik kesimse bir yıl içinde mobil kanalları kullanma beklentisine sahip. Türkiye, Avrupa ülkeleri ve ABD’nin yüzde 70’leri aşan akıllı telefon penetrasyonunu yakından takip ediyor, şuan yüzde 55 civarında bir penetrasyon oranına sahip. Kişi sayısına bakıldığında ise 45 milyonluk online nüfus ile dünyada ilk on ülke arasına giriyoruz. Türkiye’de son dönemde sağlanan mobil bankacılık kullanımında mobil internet penetrasyonunun artışı çok öneme sahip. Mobil bankacılık kullanıcılarına baktığımızda en önemli profil özelliklerinden birisi genç olmak. 18-24 yaş arası gençlerin yarısı en az haftada bir kere mobil bankacılığa giriş yaptıklarını belirtiyor. Türkiye’de Z kuşağı gençlerin diğer ülkelere göre fazla olması ilerisi için mobil bankacılık kullanımının çok daha yaygınlaşacağının göstergesi. Ek olarak, Türkiye özellikle mobil ödemede yüzde 66 seviyeyle, yüzde 44 seviyeye sahip Avrupa’nın üzerinde yer alıyor. Ayrıca mobil alışveriş payı ve mobil kullanıma pozitif bakış gibi konularda Türk kullanıcılar Avrupalı kullanıcılara göre daha yüksek oranlara sahip. Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) rakamlarına göre, sadece mobil bankacılık kullanan bireysel müşteri sayısı 26 milyonu ve kurumsal müşteri sayısı da 500 bini aşmış durumda.

"KOBİ Değer Kredisi, ekonomimiz ve özellikle de KOBİ’lerimiz için gerek 6 ay ödemesiz dönem gerekse düşük faiz oranları ile moral kaynağı yaratacaktır. KGF tarafından da garantörlük verilecek olan bu projede, kredi üst limiti imalatçı ve ihracatçı KOBİ’ler için azami 1 milyon TL, diğer faaliyet alanlarındaki KOBİ’ler için ise azami 500 bin TL olarak belirlendi. Faiz oranı aylık yüzde 1,54, yıllık yüzde 18,50 olacaktır."


KOBİ’lerin mobil bankacılık hizmetlerinizi kullanımları nasıl?
Bireysel müşterilerin yanında KOBİ’lerimize baktığımızda da bu durum değişiklik göstermiyor. Türkiye bu alanda çok güçlü bir potansiyele sahip. Sayıları hızla artmakla beraber, yarım milyon şirketimiz mobil bankacılık hizmetlerimizi aktif olarak kullanıyor. DenizBank KOBİ Bankacılığı olarak, değişime her zaman açık olan KOBİ’lerimiz için de ihtiyaçlarını daha hızlı ve kolay giderebileceğimiz bankacılık uygulamalarımızı sürekli geliştiriyoruz. Örnek vermek gerekirse, son bir seneye baktığımızda, DenizPOS uygulamamızı 25 binden fazla KOBİ’miz kullanmaya başladı, kullanan müşterilerimizin pek çoğu, POS ihtiyaçlarını gidermek için şubelerimize gelirken, bu uygulamadan sonra hiç ihtiyaçları kalmadı. Bunun yanında MobilDeniz Mobil şubemizi de 400bini aşkın KOBİ’miz aktif kullanıyor.

2018 yılında nasıl bir performans gösterdiniz? Kurumsal olarak ne kadarlık kredi kullanımı gerçekleştirdiniz?
DenizBank olarak KOBİ kredilerinde üç yıldır bankacılık sektörünün üzerinde büyüyoruz ve 1 milyon 600 binden fazla KOBİ müşterisine ulaştık. Nefes Kredisi, KGF Destekli Krediler ve KOSGEB 2017 Faizsiz Kredi Programı'nda öncü banka olduk. Şimdiye kadar Nefes, KOSGEB ve KGF' de yaklaşık 75 bin KOBİ’ye 13 milyar TL üzerinde kaynak aktardık. Nefes Kredisi Projelerinde, hem 2017 hem 2018'de ilk "evet" diyen, yola ilk çıkan ve projelerde de yer alan tek özel banka olduk. 2018 yılında bu proje kapsamında 1 milyar TL’nin üzerinde kredi kullandırdık. KOBİ İşkolu olarak 2018 yılındakredide yüzde 23 oranında büyüyerek sektörün üzerinde bir kredi gelişimi gösterdik.

2019 yılı için hedef ve projelerinizi paylaşır mısınız?
Orta gelir tuzağından kurtulmak için, orta ve yüksek teknolojili, katma değeri çok yüksek üretim yapmalıyız. Aksi takdirde dünyanın geri kalanı kişi başına geliri arttırırken, bizim imal ettiğimiz ürünün değeri gittikçe ucuzlayacak ve biz gelişemeyeceğiz. Bunun için, çok hızlı bir şekilde orta yüksek ve yüksek teknolojili, katma değeri yüksek üretime geçmeliyiz. Bunun yolu da, imalatın, üretimin yarısından fazlasını yapan KOBİ’lerimizden geçiyor. Bir banka olarak temel görevimiz KOBİ’lerimizin her türlü finansal ihtiyacını hızlı ve kolay bir şekilde karşılayabilmektir. Bu temel görevimize ilave olarak, her türlü zor ekonomik şartta ayakta kalma ve işlerini geliştirmeye çalışan KOBİ’lerimizin, kendilerine sağlanan destek ve teşvik imkanlarından da haberdar olmaları gayreti içerisindeyiz. KOBİ’lerimiz iş yoğunluklarından kurumların ve bankaların avantaj sağlayacak hizmet ve desteklerini takip edemeyebilirler. Biz de bu sebeple, her ay iki farklı ilde TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) ile birlikte gerçekleştirdiğimiz KOBİ Destek Toplantıları ile KOBİ’lerimize ulaşarak bu hizmetleri anlatıyor ve farkındalık kazandırıyor, KOBİ’lerimizin her zaman yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. 2016’da TOSYÖV ile çıktığımız bu yolda şimdiye kadar 14 ayrı il gezdik, İstanbul ve Ankara’da dört ayrı KOBİ Zirve’si gerçekleştirdik ve bu toplantıları Türkiye’nin her yerinde yapmaya devam edeceğiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şevket yasa - 2 yıl önce
Benim murat bey şikayetim var.kobi,yim iş yerim var.ayrıca emekliyim maaşımı bankanızdan alıyorum pos.istedim vermediler kredi. İş yerimi büyütmek istiyorum .ayrıca
44 yıllık toptan ve parekende gıda yöneteciliğinde tecrübem var
Benim hazırladığım projemi takdim etmek isterim.PROJEM GIDA TARIM CAZİBE MERKEZİ
iki bölümden oluşuyor.ISTANBUL VE BİLECİK
te işletmeler.şeklinde.bu projem TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI STRATEJİ geliştirme başkanlığında incelenip ropor hazırlanıyor.
SAYGILARIMLA.0 530 158 26 08
WATSHAP 0 555 890 33 08
Vermediler