60 KURUŞA 30 BİN TL'LİK ZARARDAN KURTULMAK MÜMKÜN

60 KURUŞA 30 BİN TL’LİK ZARARDAN KURTULMAK MÜMKÜN Reel sektörün karşılıksız çek mağduru olmaması için geliştirilen

60 KURUŞA 30 BİN TL'LİK ZARARDAN KURTULMAK MÜMKÜN
10 Ağustos 2017 Perşembe 22:04

60 KURUŞA 30 BİN TL’LİK ZARARDAN KURTULMAK MÜMKÜN

Reel sektörün karşılıksız çek mağduru olmaması için geliştirilen Karekodlu Çek’in kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Güvenli ticaret için gerekli olan şeffaflık ortamını sağlayan Karekodlu Çek Raporu’nun ücreti 60 kuruş olarak belirlendi.

Çek ticari hayatta çok yoğun olarak kullanılıyor ve buna bağlı olarak her yıl 20 milyon adedin üzerinde çek keşide ediliyor. Hem bir ödeme aracı olması hem de özellikle KOBİ’ler açısından bir finansman ve vadeli alım sağlama aracı olması nedeniyle çek ile yapılan ödemelerin sağlıklı bir şekilde devam etmesi reel sektör açısından büyük önem taşıyor. Çek ile yapılan alım satım işlemlerini daha güvenli hale getirmek ve çeklerdeki tahsilat riskini azaltmak amacıyla geliştirilen Karekodlu Çek uygulaması, 2017 yılında zorunlu hale geldi. Bir aydan kısa bir sürede Karekodlu Çek kullanan keşideci sayısı 305 bin’e ulaştı. Karekodlu Çek Sistemi sayesinde alınan bir çekin bankanın kayıtlarında mevcut olup olmadığı bilgisinden, keşidecinin son beş yılda düzenlediği çeklerin ödenip ödenmediği, ilk çekini ve son çekini ne zaman düzenlediği, düzenlediği çeklerin ortalama tutarı gibi çek keşidecisinin çek ödeme geçmişini ve güvenilirliğini ortaya koyan pek çok veriye saniyeler içerisinde ulaşılabiliyor. Bu yolla da ödeme kabiliyeti yüksek olan keşidecilerin çeklerini kabul ederek karşılıksız çek alma riskinin azaltılması sağlanabiliyor.

Karşılıksız Çek Riskini Önlemek İçin Karekodlu Çek Kabul Edin

Karekodlu çek sayesinde, tıpkı bankalar gibi çek kabul eden tarafların da keşidecinin geçmiş çek ödeme performansını izleyebileceğini vurgulayan Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Yaptığımız analizler karşılıksız çek keşide eden kişilerin yüzde 80’inin geçmiş beş yılda en az bir kere karşılıksız çek keşide ettiğini gösteriyor. Vadeli satışlarınız karşılığı size sunulan çekleri, Karekodlu Çek Raporu’nu inceleyerek aldığınız takdirde, karşılıksız çek ile karşılaşma riskinizi yüzde 80 oranında azaltmış olursunuz. Bu faydayı sağlayacak Karekodlu Çek Raporu’nun fiyatı sadece 60 kuruş olarak belirlendi.  Arkası yazılan bir çekin tutarının 30 bin TL civarında olduğu düşünüldüğünde, sadece 60 kuruşa 30 bin TL’lik bu riskten korunmak mümkün hale geliyor” açıklamasında bulunuyor. Karekodlu Çek keşidecilerinin ise kendi durumlarını gösteren güncel Karekodlu Çek Raporu’na her ay ücretsiz olarak Findeks üzerinden ulaşabileceğini söylüyor. Karşılıksız çek riskini önlemek için öncelikle, Findeks’e ücretsiz üye olarak Findeks Mobil Uygulaması’nı akıllı telefonlara indirmek gerekiyor. Findeks’e üyelik süreci banka şubeleri, Findeks.com web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden tamamlanabiliyor.

Ticari hayatta yeni bir devrin başlangıcı: Karekodlu Çek

Karekodlu Çek Sistemi’nin ticari hayatımızda bir devrin başlangıcı olduğunun altını çizen Akdeniz, “Yapılan yasal değişiklikle artık verilen tüm çeklerin üzerinde karekod bulunması zorunlu hale geldi. Karekod, bu çekin Findeks sistemine yani kanundaki tanımıyla Karekodlu Çek Okutma ve Bilgi Paylaşım Sistemine kayıt edilmesine imkan verecek. Üzerinde karekod olan çek, Findeks Mobil Uygulamasına okutulduğunda herhangi bir onaya gerek olmaksızın çek keşidecisinin geçmiş çek ödeme bilgileri görüntülenerek çek kabul veya ret kararı daha doğru, güvenli ve hızlı şekilde verilebilecek. Diğer yandan Karekodlu Çek Sistemi riski azaltırken, yeni satış imkanlarını da gündeme getirecek. Vadeli satış için alıcı ve satıcının uzun süre birbirlerini tanımaları gerekmeyecek; Karekodlu Çek Raporu yoluyla alıcı kredibilitesini satıcıya anında gösterirken, satıcı da alıcının geçmiş çek ödeme performansını görüp doğru ve tam bilgiye dayanarak kararını hızlıca verebilecek.  Bu yönüyle çek ile ödemelerin riskini azaltırken yarattığı güvenli ortam ile ticaretin de hacmini artıracak” diyor.

Tüm Bankalar Karekodlu Çek Veriyor

Bankalar, tüm müşterilerine verdikleri çekleri Karekodlu Çek olarak veriyor.  Bankaya çek için başvuran müşteriler, öncelikle Karekodlu Çek okutma ve bilgi paylaşım sistemine kaydedilerek çek numaraları sisteme tanımlanıyor. Daha sonra bu çeklere ve keşidecilerine ilişkin bilgilerin yer aldığı Karekodlu Çek raporları düzenlenebilir hale geliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.