Covid-19 pandemisinde yapay zekâ yatırımları arttı

Koronavirüs salgını ile beraber, maliyetlerini kontrol altında tutarak verimliliği artırmak isteyen işletmeler, yapay zekâya yatırımlarını arttırdılar

Covid-19 pandemisinde yapay zekâ yatırımları arttı
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Nisan 2021 Perşembe 18:25

Ayrıca değişen müşteri deneyimini doğru yönetmek isteyen şirketler, özellikle sanal asistan yatırımlarına odaklandılar.

              

Koronavirüs pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına almasının üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçti. Hayatın her alanında etkileri derinden hissedilen salgının, uzun süredir teknoloji trendleri arasında ilk sırada yer alan yapay zekâya önemli bir alan açtığı da aşikar. Özellikle salgınla gelen dijitalleşme dalgasında yapay zekâ şirketleri, önemli projelerini ardı ardına sıraladılar. Tıbbi cihaz, takip teknolojileri, salgının yıkıcı etkisini azaltan girişimler ve tabii ki aşılar. Hepsinde yapay zekâ teknolojisinin katkısı oldukça fazla; ama teknolojinin en çok katkı sunduğu yerlerin başına iş süreçleri geliyor.

Verimlilik artırmak için yapay zekâ tercih edildi

Türkiye’nin lider yapay zekâ şirketlerinden CBOT’un Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş, geçen yıl şirketlerin iş süreçlerine yönelik yapay zekâ yatırımlarının büyük ölçüde arttığına dikkat çekerek, değişen müşteri deneyimini doğru yönetmek isteyen şirketlerin özellikle sanal asistan yatırımlarına odaklandığını vurguluyor. Türkiye’de pandemi etkisi ile  kurumların chatbot yatırımlarının ciddi oranda  arttığını ve son kullanıcının chatbotlara daha fazla ilgi gösterdiğini söyleyen Aktaş, salgının yapay zekâ alanına etkisini şöyle değerlendiriyor: “Pandemi, iş sürekliliğini ve esnekliğini sağlayan dijital dönüşüm için adeta bir katalizör görevi gördü. Tüketicinin değişen ihtiyaçlarının hızlı ve verimli şekilde karşılanması gerekliliği otomasyona duyulan ihtiyacı arttırdı. Salgınla beraber maliyetlerini kontrol altında tutarak verimliliği artırmak isteyen şirketlerin yardımına ise yapay zekâ yetişti. Bugün geldiğimiz noktada pandemi ile birlikte dijital kanallardan müşteri hizmetlerine gelen soru sayılarında yüzde 400’e varan artışlar yaşandı. Bugün teknolojimizin yardımı ile bu soruların yüzde 80’i yapay zekâ ile cevaplanabiliyor.”

Yapay zekâ etkileşim oranı yüzde 60’lara çıktı

Tüketicilerin yapay zekâ tabanlı sanal asistanları bu süreçte daha fazla benimsediğini belirten Aktaş “Salgınla birlikte tüketiciler, şirketlerle etkileşime girmenin yeni ve güvenli yollarını talep ettiler; şirketler bunu mümkün kılacak yöntemleri sundular. Bu süreçte yaşanan eve kapanmalar, bankalar, sigortacılar, kamu kurumları ve telekom operatörleri başta olmak üzere çok farklı sektörlere yönelik dijital kanallar ile müşteri desteği sağlamada otomasyona geçişi hızlandırdı. Hız ve kişiselleşmiş deneyim için yapay zekâ destekli sanal asistanlar ile konuşma tercih edilmeye başlandı” diyor. Bundan birkaç yıl önce yüzde 20 olan yapay zekâ etkileşim oranının chatbotların, sanal asistanların son bir yılda insanlar tarafından tercih edilmesi ile yüzde 60’lar seviyesine ulaştığını kaydeden Aktaş, sözlerini şöyle sürdürüyor: “2020’de sadece CBOT chatbotları üzerinden gerçekleşen konuşmalar 15 kat büyüyerek 400 milyonu aştı. CBOT chatbotlarında, 2020 yılına baktığımızda pandeminin etkisi ile bankacılıkta dört kat, e-ticarette ise iki kat artış olduğuna şahit olduk.”

Kritik adımlar atıldı

Aktaş’ın değerlendirmesinde öne çıkan diğer konu ise şirketlerin pandeminin başında aldıkları yapay zekâ teknolojilerine yatırım kararlarının ne kadar doğru olduğu. Aktaş’a göre, salgının ilk ortaya çıktığı andan itibaren projelerini ve girişimlerini duraklatmadan sürecin dönüşümüne ayak uyduran şirketler, aslında gelecekleri için kritik adımlar attılar. Aktaş, yapay zekânın şirketlerin pandemide hayatta kalmalarında önemli bir rol oynadığını vurguluyor. Aktaş’a göre pandemi döneminde yapay zekâ öncelikle pandemiyle mücadele edebilecek sağlık çözümlerinin geliştirilmesine, bir anda dönüşmek zorunda kalan iş süreçlerinin karmaşıklaşmadan yürütülmesine, müşteri hizmetlerinin aksamadan sunulmaya devam etmesine, hem şirketlerin hem de ülkelerin bu salgında ekonomik açıdan güçlü durmalarına katkı sağladı. Yapay zekânın, pandemi döneminde yıllardır beklenen atılımı yaptığını ifade eden Aktaş, gelecekte daha fazla değer yaratmak üzere hem ülke kalkınma planlarında hem de şirketlerin yatırım planlarında ilk sıraya yükseldiğini sözlerine ekliyor

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.