Türkiye yeni normalde internetten alışverişi sevdi

Inveon, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı ve İsviçre E-ticaret ve Dijital Derneği ile ortak olarak “Covid-19 ve Küresel E-ticaret Dinamikleri” başlıklı bir rapor yayımladı.

Türkiye yeni normalde internetten alışverişi sevdi
kobiaktuel
kobiaktuel
07 Kasım 2020 Cumartesi 14:33

Rapora göre; Türkiye’de tüketicilerin yüzde 60’ı pandemi sona erdiğinde de edindikleri online satın alma alışkanlıklarını devam ettireceklerini belirtiyor.

Perakende ve tüketici ürünleri firmalarına kurumsal dijital ticaret çözümleri sunan ve Türkiye dahil 14 ülkede faaliyet gösteren Inveon, global faaliyetlerinin bir adımı olarak Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ve İsviçre E-ticaret ve Dijital Derneği (NetComm Suisse) ile ortak olarak “Covid-19 ve Küresel E-ticaret Dinamikleri” başlıklı bir rapor hazırladı. Covid-19'un Türkiye, Brezilya, Çin, Almanya, İtalya, Kore Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Güney Afrika ve İsviçre’deki yer alan tüketiciler üzerindeki çevrimiçi satın alma davranışına etkisini inceleyen rapor, 3 bin 700 kişinin yanıtlarından yola çıkılarak oluşturuldu.

54 yaş üstü tüketiciler

Rapora göre; Çin, Türkiye ve Kore Cumhuriyeti'ndeki tüketicilerin yüzde 50'den fazlasının Covid-19 nedeniyle çevrimiçi alışverişe geçiş yaptığı ortaya çıkarken, Türkiye’de 54 yaş üzeri tüketicilerin neredeyse yüzde 80'i internetten daha sık alışveriş yaptıklarını belirtiyor. Covid-19 öncesi ve Covid-19 sonrası internetten alışveriş oranlarının da karşılaştırıldığı raporda, seyahat ve turizm satışları genel olarak ciddi bir azalmaya giderken; yeme & içme kategorisinin ciddi bir ilgi görerek en çok tercih edilen e-ticaret ürün kategorilerinde kozmetik & kişisel bakım ve dijital eğlence & streaming platformları ile ilk üçe girdiği görülüyor.

Sağlık ürünleri sipariş sıklığında büyük artış var

Haftalık satışlarda Türkiye’de, yaklaşık dört müşteriden biri kişisel bakım ürünleri satın alırken; Çin, Kore ve Türkiye, besin ve vitamin takviyeleri ile sağlık ürünleri sipariş sıklığında büyük bir artış gösteriyor. Covid-19'un çevrimiçi harcamalara etkilerinin de incelendiği raporda, Türkiye Covid-19 döneminde haftalık moda ve aksesuar alımlarında en yüksek orana sahip ülke olarak dikkat çekse de; ortalama harcama açısından bakıldığında, Türkiye’de müşterilerin bu kategorideki ürünlerde diğer ülkelere göre düşük harcama yaptığı anlaşılıyor.

Türkiye, eve teslimat seçeneğinde lider

Tüketicilerin tercih ettikleri teslimat yöntemleri de ülkelere göre farklılık gösteriyor. Türkiye’de kapıda ödeme tercihi 2020’nin ilk aylarında yüzde 4 olurken, bu oran Covid-19 sonrası yüzde 31 olarak gerçekleşiyor.  Türkiye’de teslimat seçeneklerinde; eve teslimat yüzde 96, iş yerine teslimat yüzde 32, teslim alma noktasından teslim alma ise yüzde 15 oranında tercih ediliyor.

Temel ürün alışverişinde internet kullanımı

Covd-19 ile birlikte Türkiye, Çin, Rusya gibi ülkelerde insanlar internet üzerinden “temel ürün” alışverişine yönelirken Almanya, İsviçre gibi ülkelerde böyle bir durum söz konusu değil. Özellikle 55 yaş üstü tüketicilerin yüzde 73’ü temel ürün alışverişine ağırlık verirken; Brezilya, Türkiye, Çin ve Güney Afrika'dan katılımcıların yaklaşık yüzde 50'si dijital eğlence ve isteğe bağlı ürünlere de ilginin arttığını belirtiyor.

Seyahat ve eğlenceye bakış açısı

Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 70’ten fazlası seyahat tercihlerinin ülke içine yöneleceğini belirtiyor. Bunun yanı sıra, Türkiye, Çin ve Güney Afrika vatandaşları çoğunlukla dijital eğlence platformlarında daha fazla zaman geçirmeyi seviyor. Çinli katılımcıların yüzde 43'ü ve Türk katılımcıların yüzde 39'u yalnızca dijital kanallar üzerinden tüketmekle kalmayıp aynı zamanda kendi dijital içeriklerini de oluşturmaya başladıklarını belirtiyor. 

“Değişen dinamiklere çevik cevaplar verilmeli”

Konuya ilişkin görüşlerini bildiren Inveon Kurucusu ve Yönetici Ortağı Yomi Kastro Rapor net bir şekilde bize şunu anlatıyor: E-ticareti iş stratejilerinin merkezine koyan şirketler, Covid-19 sonrası döneme en hazır olanlar. Covid-19 ile birlikte tüketici davranışları hızlı bir şekilde değişiyor ve buna ayak uydurmak için doğru partnerlerle iyi planlanmış aksiyonlar alınması gerekiyor. Değişen dinamiklere çevik cevaplar vermek, bu dönemde başarıyı belirleyen en önemli etken hâline geldi. Inveon olarak, hızlı adaptasyon yeteneğine sahip ürünlerimiz sayesinde markalarımızın ihtiyaçlarına kısa sürede cevap vererek bunu birinci elden deneyimledik ve süreci başarıyla geçirdik. Bundan sonraki süreçte de hızlı hareket etme imkanı sağlayan kabiliyetli altyapılarla çalışan markaların, daha da güçleneceğini göreceğiz. Ayrıca FMCG ve ilaç gibi henüz yoğun e-ticaret varlığı göstermeyen endüstriler için de önemli bir fırsat söz konusu olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz” diyor.

Değişen alışkanlıklar uzun süreli olacak

Covid-19 ve küresel e-ticaret dinamikleri başlıklı raporda, değişen tüketici alışkanlıklarının uzun süreli olacağı vurgulanırken, Kastro bu dönem için şu yorumda bulunuyor: “Çin ve Türkiye’deki tüketiciler, fiziksel mağazalara kıyasla çevrimiçi satın alımlara daha yoğun ilgi gösteriyorlar. Bu dönem özellikle e-ticaretin gelişeceği dönem olarak hepimize önemli ipuçları veriyor. Bu döneme adapte olan markaların e-ticaret sahnesindeki varlıklarını artıracağını öngörüyoruz. Bu sebeple tüm dünyada değişen dinamikleri yakından takip ederek, deneyimlerimizi ve bilgi birikimimizi bu gözlemler ile birleştiriyor ve birlikte çalıştığımız tüm markalara sürdürülebilir bir büyüme sunuyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.