BDDK, Quick Finans’ın kuruluş başvurusunu onayladı

Tamamı Maher Grubu şirketlerinden Quick Sigorta’ya ait olmak üzere 50 milyon TL’lık sermaye ile kurulan Quick Finans’ın başvurusu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylandı.

BDDK, Quick Finans’ın kuruluş başvurusunu onayladı
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Ocak 2022 Cumartesi 01:48

Maher Grubu, Quick Sigorta ile öncülük ettiği finansal sigortalar alanındaki konumunu, finansman sektöründeki girişimleri ile sürdürmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyor.

Maher Grubu şirketlerinden Quick Sigorta’nın yüzde yüz iştiraki olan Quick Finansman A.Ş. BDDK’dan kuruluş izni aldı. Tamamı Quick Sigorta’ya ait olmak üzere 50 milyon TL’lık sermaye ile kurulan Quick Finans 6361 sayılı kanun kapsamında faaliyet göstererek, her türlü mal ve hizmet alımı için kredi verecek. Şirkete, Türkiye’de kurulan ilk finansman şirketinin kurucu ekibi de dahil olmak üzere birçok finansman şirketinde önemli görevlerde bulunmuş olan, bankacılık ve finans sektörünün tecrübeli isimlerinden Nihat Karadağ liderlik edecek. Bünyesinde sigorta sektörü başta olmak üzere, enerji, gayrimenkul, bilişim ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren şirketler de bulunduran Maher Grubu’nun CEO’su Levent Uluçeçen, başvurunun onaylanmasıyla ilgili olarak, “Maher Grubu, Quick Sigorta ile öncülük ettiği finansal sigortalar alanındaki lider konumunu, kuruluş vizyonu doğrultusunda finansman sektöründeki girişimleri ile sürdürmek ve güçlendirmek amacındadır” diyor.

“Finans ve bankacılıkta dijitalleşme ön planda”

Finansman şirketlerinin, finansal kapsayıcılık alanındaki öncü rolüne dikkat çeken Uluçeçen, “Bu şirketlerin, karar alma süreçlerinde geliştirdikleri teknoloji, dijital çözüm ve entegrasyonları ile ulaştıkları risk, likidite, maliyet ve süreç yönetimi alanlarında önemli tecrübeleri bulunuyor. Dijitalleşmenin ön plana çıktığı son dönemde, müşterilere uzaktan erişim, hızlı kredi onay sistemleri ve yapay zekâ teknolojilerindeki gelişimler, takip eden yasal düzenlemelerle de destekleniyor. Gelişen bu elverişli ekosistemde; konvansiyonel kredi ürünlerinin yanında, yeni sunmuş olduğumuz ‘Bina Tamamlama’ sigortalı projelerin konut finansmanı, tarım ve gıda üretim zincirinin finansmanı, genç kuşakların ihtiyaçlarını da göz önüne alarak, geliştirmeyi planladığımız kredi ürünleri de önemli faaliyet alanları olacaktır” ifadelerinde bulunuyor. Uluçeçen, bu amaçla finansman şirketi, elektronik para şirketi ve sigorta şirketleri arasında sinerji yaratmanın da planları arasında yer aldığını sözlerine ekliyor.

“Sigortacılık ve finans arasındaki bağ belirginleşti”

Maher Holding Sigorta Grup Başkanı Ahmet Yaşar ise Quick Sigorta’nın sektörde önünü açtığı ve liderlik ettiği Kefalet, Bina Tamamlama, Fatura Koruma gibi finansal sigortalar ekosistemi ile Quick Finans’ın güçlü temeller üzerine kurulacağını belirtiyor. Quick Sigorta ve Corpus Sigorta’nın finans alanındaki tecrübeleri ve yaygın acenteler ağı ile birlikte sektöre bir adım önde giriş yapacağını kaydeden Yaşar, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Gerek sigorta grubumuzdaki teknolojik altyapı avantajımız gerekse sürdürülebilirliğin devamı için önemli olan önleyici sigortacılık ve finans alanındaki pratiklerimiz sayesinde, Quick Finans’ın hızlı bir başlangıç yapacağını ve Türkiye’deki sigortacılığın gelişmesine de katkı sunacağını düşünüyorum.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.