Proline, bölgesel Türk teknoloji şirketi olmayı hedefliyor

2003 yılında kurulan Proline; elektronik kimlik yönetimi, güvenli dokümanlar ve biyometri alanlarında Orta Doğu, Afrika ve Asya odaklı bir strateji izleyen, ulusal ve uluslararası birçok projeye imza atmış inovatif bir Türk teknoloji şirketi.

Proline, bölgesel Türk teknoloji şirketi olmayı hedefliyor
kobiaktuel
kobiaktuel
08 Ocak 2022 Cumartesi 01:52

Yurt dışı açılımları ile birlikte şirket, gelecek dönemlerde cirosunun yarısından fazlasını global projelerden elde etmeyi hedefliyor.

Proline, kendi Ar-Ge merkezinde geliştirdiği yüksek doğruluk oranına sahip cihaz ve yazılımlar ile kamu ve özel sektöre hizmet veriyor. Şirketin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği projeler arasında; Katar’ın başkenti Doha’nın güvenliğinin tek merkezden yönetilmesi, İstanbul Havalimanı projesinin fiziksel güvenlik altyapısının kurulması ve bakımı, Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi’nde kullanılmak üzere BioPOS cihazının geliştirilmesiyle birlikte; hasta kimlik doğrulamasının parmak damar izi ile gerçekleştirilmesi, önde gelen kamu bankası ihtiyacı doğrultusunda off-side ATM giriş kapılarının parmak damar izi ile biyometrik donanım güvenlik sistemi olan BioHSM ile giriş ve erken uyarı sistemlerinin IoT teknolojileri kullanılarak uzaktan yönetimi ve T.C. kimlik kartlarının yanı sıra e-pasaport ve e-ehliyeti kapsayan süreçlerin hayata geçirilmesi yer alıyor. Ulusal ve uluslararası projelere imza atan bir şirket olarak Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde, güvenli dokümanlar ve elektronik kimlik yönetimi ile biyometri olmak üzere iki stratejik alanda ürün ve çözümler ürettiklerini söyleyen Proline eID & Biyometrik Çözümler Direktörü Serdal Karakaş; akıllı kartlar, e-pasaportlar, e-kimlikler, e-sürücü belgeleri, e-seyahat kartları ve entegre devreye sahip üstün güvenlikli personel kimlik kartları gibi güvenli dokümanlar ile biyometrik cihazların tasarımı ve üretimi, geçiş kontrol sistemlerine ve diğer alanlara özel yazılım uygulamalarının geliştirilmesinin bu ürün ve çözümler arasında öne çıktığını kaydediyor.

Biyometrik teknolojilerde temassız dönem

Biyometrinin şahsı doğrulamada geleceğin en önemli güvenlik çözümü olduğuna inandıklarını ve bu yönde yatırımlar yaptıklarını belirten Karakaş, bu vizyon ve yatırımlar sayesinde ülke güvenliğine katma değerli çözümler sağlamayı hedeflediklerini aktarıyor. Karakaş, sözlerine şöyle devam ediyor: “Önümüzdeki dönemde yüksek teknolojili, temassız tanımlama çözümlerine yönelik gelişmeler olacağını öngörüyoruz. Diğer taraftan temassız ödeme ve fintek çözümlerinin ivme kazanması da pazara olumlu hizmet eden bir başka unsur olarak dikkat çekiyor. Biyometri, temassız teknolojiler ile tanımlama ve ödeme sistemleri kavramlarının, pazarın şekillenmesinin belirleyici başlıkları olduğunu ve bu üç bileşenin bir araya geldiği çözümlerin artan derecede talep görebileceğini düşünüyoruz.”

Yüksek müşteri memnuniyeti ile kayıp ve kaçaklarda azalma

Projeye özel müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan, kurum ve kuruluşlara yönelik, özelleştirilmiş, müşteri memnuniyeti yüksek, sürdürülebilir ürünler tasarlayıp, geliştirdiklerini ifade eden Karakaş, bunun getirisi olarak müşterilerden her zaman olumlu geri bildirimler aldıklarını aktarıyor. Karakaş, özellikle üstün güvenlik mekanizmaları sayesinde, kayıp ve kaçakların azaltılması veya ortadan kalkması gibi olumlu sonuçları görmenin çalışmalarını daha da güçlendirdiğini sözlerine ekliyor.

Bölgesel Türk teknoloji şirketi olma yolunda

Orta Doğu pazarında uzun yıllardır aktif olarak yer aldıklarını dile getiren Karakaş; bu doğrultuda, Orta Doğu pazarındaki mevcut iş birliklerini muhafaza ederken, özellikle Türkiye’nin de son yıllarda yoğun iletişim ve faaliyetler içerisinde bulunduğu Afrika pazarına girmeyi ve bu çerçevede şirketin ürün ve çözümlerini en az bir Afrika ülkesinde konumlandırmayı planladıkları bilgilerini paylaşıyor. Karakaş, sözlerini şöyle noktalıyor: “Yurt dışı açılımlarımızla birlikte; önümüzdeki yıllarda ciromuzun yarısından fazlasını global projelerden elde etmeyi hedefliyoruz. Kendi alanımızdaki yetkinliğimizi global firmalarla rekabet edebilir hale getirmeyi planlarken, uzun dönemde kurum ve kuruluşlara özel olarak tasarlayıp, geliştirdiğimiz ürünleri dünyaya tanıtarak sektörümüzde global çapta öncü firmalar arasına girebilme stratejimizle ilerliyoruz. Bunlara ek olarak, 2022 yılında ciromuza doğrudan katkı sağlayabilecek en az iki yeni ürünü de pazara sunmayı hedefliyoruz.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.