Deniz Leasing yenilenebilir enerjinin finansmanına odaklanıyor

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcılara finansal ve operasyonel kiralama hizmeti sağlayan Deniz Finansal Kiralama, yenilenebilir enerji projelerinde de hem finansman hem de proje danışmanlığı sunuyor. Şirket, üretici ve ihracatçı firmaların finansman ihtiyaçlarını desteklemek için aktif çalışmalar yürütüyor.

Deniz Leasing yenilenebilir enerjinin finansmanına odaklanıyor
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Aralık 2021 Pazar 16:37

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcılara finansal ve operasyonel kiralama hizmeti sağlayan Deniz Finansal Kiralama, yenilenebilir enerji projelerinde de hem finansman hem de proje danışmanlığı sunuyor. Şirket, üretici ve ihracatçı firmaların finansman ihtiyaçlarını desteklemek için aktif çalışmalar yürütüyor.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu bünyesinde 24 yıldır hizmet veren Deniz Finansal Kiralama, sektör tecrübesi ve alanında uzman kadrosuyla hızla gelişen ve geliştikçe modern finansman yöntemlerine ihtiyacı artan büyük ve küçük ölçekli yatırımcılara finansal ve operasyonel kiralama hizmeti sunuyor. Finansal kiralama tarafında, orta ve uzun vadede müşterilerin her türlü yatırımını finanse ettiklerini Dile getiren Deniz Leasing Murahhas Üyesi Murat Kulaksız, “Tüm işletmelere nakit akışlarına uygun, ödeme süresince sabit kira ve istenilen para birimi ile geri ödeme imkânı olan planlar sunuyoruz. Bu sayede ekonomik dalgalanmalardan ve finans piyasasındaki değişikliklerden etkilenmeden yatırımlarını gerçekleştirmelerine destek oluyoruz” diyor. Operasyonel kiralama alanında ise DenizFilo ile müşterilere banka kredi limitleri etkilenmeden yatırımlarını finanse edebilecekleri paketler sundukları bilgisini veren Kulaksız, “Böylelikle müşterilerimiz, diğer limitlerini farklı ihtiyaçları için kullanabiliyorlar. Ayrıca takip gerektiren ve iş yükü yaratan tüm operasyonel süreçler tarafımızca gerçekleştirildiği için zamanlarını da istedikleri gibi yönetebiliyorlar” ifadelerinde bulunuyor.

Üretici ve ihracatçı firmalara finansman desteği

Üretici ve ihracatçı firmaların finansman ihtiyaçlarını desteklemek için aktif çalışmalar yürüttüklerini belirten Kulaksız, KGF ve KOSGEB ile imzaladıkları protokol kapsamında gerçekleştirdikleri iş birliğini anlatıyor. “Soğuk Zincir Finansman Destek Programı ile fonlamasını sağladığımız ekipmanlar sayesinde sebze ve meyve taşımacılığı esnasında oluşabilecek zayiatı minimuma indiriyor, KOBİ’lerin maliyetlerini azaltıyor, sürdürülebilir üretimi destekliyoruz. Aynı zamanda Türk Eximbank iş birliğimiz kapsamında ihracatçı firmaların fonlama ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yenilenebilir enerjinin finansmanı konusuna da yoğun olarak odaklanıyoruz” diyen Kulaksız; Deniz Finansal Kiralama A.Ş olarak bu alanda uzmanlaşmış ekipleriyle yenilenebilir enerji projelerinde hem finansman hem de proje danışmanlığı sunduklarını sözlerine ekliyor.

KOBİ’ler için avantajlı paketler

Kulaksız, aktif portföylerinin ve yeni müşterilerinin önemli bir kısmını KOBİ’lerin oluşturduğunu aktarıyor. “KOBİ’lere uygun avantajlı paketlerimizin içeriğinde öncelikli olarak KDV’si yüzde 1 olan iş makineleri, tekstil makineleri, metal işleme makineleri, gıda işleme makineleri gibi ekipmanlar bulunuyor. Mayıs 2018’de yürürlüğe giren Kambiyo Mevzuatı’na ilişkin olarak da müşterilerimize döviz geliri olsun olmasın, KDV’si yüzde 1 olan yeni tüm makine ve teçhizat yatırımlarında döviz kullanım imkânı sağlıyoruz. Vendor / satıcı kanalı ile belli bir süredir sektörde faaliyet gösteren KOBİ segmentindeki firmalara, kredi süreci çok kısa sürede tamamlanacak iş modelleri ile ulaşmayı hedefliyoruz” diyen Kulaksız, operasyonel kiralama açısından bakıldığında, araç filosunun yönetimi konusunda KOBİ’lere satın almayı da kapsayan komple çözüm hizmeti sunduklarını belirtiyor.

2022 hedefleri

2021’de bir önceki seneye kıyasla yeni işlem hacimlerinde yüzde 65 büyüme gerçekleştirdikleri bilgisini veren Kulaksız, yıl sonuna kadar bu büyüme trendini devam ettirmeyi öngördüklerini söylüyor. Kulaksız, 2022 yılı için çeşitlendirdikleri ürün gamı ve kanallar ile pazardan minimum yüzde 6 pay almayı, gerçekleştirecekleri yeni yatırımlar ile işlem hacmini en az yüzde 30 büyütmeyi hedeflediklerini aktarıyor. Sektörün geleceğiyle ilgili öngörülerini de paylaşan Kulaksız, “2021 yılı, leasing sektörü için birçok sektöre kıyasla olumlu geçti. Önümüzdeki sene için sektör özelinde yaklaşık 5 milyar dolar yeni işlem hacmi beklentisi bulunuyor. Leasing açısından da 2022’nin olumlu geçmesini öngörüyoruz. Buna ek olarak, dijitalleşme önemini artıracak. Teknolojiyi elinde tutan şirketlerin kazanacağı, sektördeki ürün çeşitliliğinin artacağı, daha çok müşteriye ulaşılmasıyla da pazarın büyüyeceği bir sene olmasını bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.