Garanti BBVA Leasing’den sürdürülebilir finansman çözümleri

Garanti BBVA Leasing, üretim yapan küçük ve büyük ölçekli firmaların yatırımlarının finansmanın yanı sıra hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin makine ekipman yatırımlarının finansmanında da leasing çalışmalarını sürdürüyor.

Garanti BBVA Leasing’den sürdürülebilir finansman çözümleri
kobiaktuel
kobiaktuel
05 Aralık 2021 Pazar 16:42

Şirket, yenilenebilir enerji yatırımlarına da destek sunuyor.

Garanti BBVA Leasing kurumsal, ticari, küçük ve orta ölçekli işletmeler başta olmak üzere geniş bir müşteri portföyüne yatırım taleplerinin tüm süreçlerinde finansal ve operasyonel açıdan destek veriyor. Her türlü makine yatırımı finansmanını birinci önceliğe aldıklarını ifade eden Garanti BBVA Leasing Genel Müdürü Selahattin Güldü, “Yatırımlarda leasing kullanımının, ödeme kolaylıklarından döviz cinsi seçimine, vade esnekliğinden operasyonel kolaylığa kadar pek çok faydası bulunuyor. Yatırım taleplerine uygun olarak ekipmanlara ve sektörlere göre özel çözüm önerilerimizle bu yatırımların nakit akışına uygun olan ödeme planı seçenekleriyle de müşterilerimizin yanında yer alıyoruz” diyor. İnşaat, tekstil, sağlık ve metal işleme başta olmak üzere üretim yapan küçük ve büyük ölçekli firmaların yatırımlarının finansmanın yanı sıra hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin makine ekipman yatırımlarının finansmanında da yoğun olarak leasing çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Güldü, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu sektörlerin yanı sıra yenilenebilir enerjiye odaklanıyoruz. Sektörümüzde yenilenebilir enerji alanındaki leasing faaliyetlerinin yüzde 17’sini Garanti BBVA Leasing olarak biz üstleniyoruz. İlerleyen dönemde de özellikle çatı GES’lerinde varlığımızı büyütmek istiyoruz.”

Uzmanlığını enerji yatırımlarına taşıdı

Garanti BBVA Leasing olarak, tüm makine yatırımlarındaki uzmanlıklarını sektörde payı giderek artan enerji yatırımlarına da taşıdıklarını söyleyen Güldü; karbon salımını azaltacak ve fosil yakıtlar dışında enerji üretimi sağlayacak yenilenebilir enerji yatırımlarına güneş, jeotermal, rüzgar ya da biyokütle ayrımı yapmaksızın destek sunduklarını anlatıyor. Özellikle güneş enerjisi projelerinin daha ön planda olduğunu gördüklerini ifade eden Güldü; işletmelere elektrik faturası ödemek yerine, nakit akışlarına uygun ödeme planlarıyla kendi elektriklerini üretecek tesisleri kurabilecekleri fırsatlar sunduklarını ve tüm müşteriler için sürdürülebilir finansman çözümleri yarattıklarını sözlerine ekliyor.

KOBİ’lere birçok kolaylık sağlıyor

Güldü, KOBİ’lerin ihtiyacı olan iş makinası, forklift, üretim makineleri, CNC, jeneratör, plastik enjeksiyon makinası gibi tüm ekipman grupları için kredi süreçlerini çok kısa sürede tamamlayıp yatırımlarını gerçekleştirmelerini sağladıklarını aktarıyor. KOBİ’lerin banka limitlerinin etkilenmediğini, banka limitlerini kısa vadeli nakit ihtiyaçları için kullanmaya devam edebildiklerini dile getiren Güldü, “Leasing ödemeleri sabit kalıyor ve bu sayede nakit akışları kolaylıkla planlanabiliyor. Finansman kolaylıkları yanında satın alma, ithalat, sigorta gibi tüm operasyonel işlemleri de biz takip ediyoruz ve sonuçlandırıyoruz. KOBİ’ler mevzuat danışmanlığımızdan da faydalanabiliyor. Yani KOBİ’lerimize yurt dışından alacakları makinelerin ithalatı için ayrı bir gümrük danışmanlığı, yatırım teşvik belgesiyle yapılan yatırımlarda teşvik işlemlerinin operasyonel takibi ve satıcı firmalara yapılacak ödemeler için yurt dışı muhabir bankalarla yürütülmesi gereken süreçlerde yüksek kaliteli hizmetimizle uçtan uca bir satın alım finansmanı sunuyoruz. Leasing’in avantajlarından biri de bazı ürünlere getirilen yüzde 1’lik vergi avantajı. Bu avantajdan KDV mükellefi olan tüm işletmeler faydalanabiliyor” diyor.

Yüzde 12 pazar payı hedefi

2021 yılında sektörün işlem hacminin bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında arttığını aktaran Güldü, Garanti BBVA Leasing olarak sektörün üzerinde gelişme kaydederek yüzde 105 büyüdükleri bilgisini veriyor. Güldü, “2022 yılında da sektörümüzün 2021 yılındaki kadar olmasa da büyüme göstereceğine inanıyoruz. Bu büyüme trendini sürdüreceğimiz odak sektör ve ürünlerde yüzde 14-15 bandında, genel pazar payında ise yüzde 12’lik bir pazar payına sahip olmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.